מעצרו של החייל הוארך ב-5 ימים

הפרקליטות הצבאית הגישה הצהרת תובע נגד החייל שירה במחבל ששכב על הארץ בחברון ומייחסת לו סעיף של הריגה: "הירי בראש גרם למותו". למרות בקשת סנגוריו, מעצרו הוארך ב-5 ימים נוספים

החייל החשוד בבית הדין הצבאי

הפרקליטות הצבאית הגישה הבוקר (חמישי) הצהרת תובע נגד החייל החשוד שירה במחבל מנוטרל בחברון, ומייחסת לו עבירת הריגה. בדיון בבית הדין הצבאי ביפו אמר התובע הצבאי כי ממצאי הדוח הפתולוגי מצביעים על כך שהירי בראשו של המחבל הוא שגרם למותו. ככל הנראה, כתב אישום נגד החייל יוגש בתחילת השבוע הבא. בית הדין אף דחה אתץ בקשתו של החייל לחופשה והאריך את המעצר הפתוח שלו בחמישה ימים נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התובע הצבאי, סא"ל אדורם ריגלר, טען כי הראיות שנאספו מאז האירוע רק מחזקות את טיעוני התביעה. "בחוות הדעת הפתולוגית, פרט לפגיעה בראש, אף פגיעה אחרת לא גרמה למותו", אמר ריגלר.

אחד מסניגוריו של החייל, עורך הדין אייל בסרגליק, ביקש בדיון לשחרר אותו ממעצרו. "זהו אירוע של פיגוע משולב עם חשד למטען. במצב הנפיץ, זו הסכנה בה הוא היה שרוי", טען. סנגור נוסף, עורך הדין אילן כץ, טען כי אין עילה להחזיקו במעצר משום שהוא איננו מסוכן, ומשום שהוא אינו מחזיק בכלי נשק. עוד טען הסנגור שהדוח הפתולוגי שבוצע לאחר מות המחבל לא קבע מעבר לכל ספק שהירי של החייל הוא שגרם למותו של המחבל. "אנו רואים שהדוח הזה יותר חסר משלם", אמר כץ.

זירת האירוע בחברון, בחודש שעבר (רויטרס)

מוקדם יותר השבוע פורסמה לראשונה בחדשות 2 עדותו המלאה של החייל היורה. בתמלילי החקירה, טוען החייל כי "אם הייתי יודע שזה מה שיקרה לי לא הייתי מתגייס", וטען כי למרות שהגיע לזירה מספר דקות לאחר שהאירוע הסתיים, חשש שהמחבל ממולכד.

"באותה שנייה מישהו, אני חושב שאחד האזרחים, צועק 'תיזהרו, יש עליו אולי מטען', כאילו חגורת נפץ. וראיתי אותו עם מעיל שחור גדול, אני חושב סגור. התחילו לעלות לי סרטים של חוליית חמאס שאמרו לנו שמתכוונת לעשות פיגוע איכות, יכול להיות התאבדות. המעיל שלו היה פרוותי וגדול, ביום שמש חם ממש, 30 מעלות... כל הסרטים האלה גרמו לי לקבל החלטה לא פשוטה ממש בשבריר של שנייה, אני דורך את הנשק, אומר לאנשים שיזוזו ויורה לו כדור אחד בראש", אמר החייל בעדותו.

"מעמידים אותי לדין על שעשיתי את העבודה שלי"

"הייתי די נסער, יכול להיות בגלל זה ושהידיים שלי היו מלאות בדם של אופיר (חברו החייל שנפצע בפיגוע, ג.פ.) ובכל מקרה אני לא רגיל ככה להגיע לזירה ולראות מחבל ככה מת, לא רגיל לראות אנשים מתים, מחבלים", הוסיף. בהמשך החקירה שב וטען החייל כי פעל על מנת למנוע אסון - ויצא כנגד הביקורת שמתחו מנהיגי הצבא והמערכת הפוליטית על תפקודו: "במידה והייתה לו באמת חגורת נפץ והוא היה מתפוצץ, מה היה קורה? כמה הרוגים היו? היו שואלים למה אף אחד לא חשב לוודא את הניטרול. וזה מה שעשיתי, וידאתי את הניטרול".

הלוחם הוסיף: "בעצם כמו שראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל אומרים שהם צריכים לקטוע את הידיים של הטרור, איך הם רוצים לעשות את זה? בסוף אני עושה את זה בדרך שהם התוו, למגר את הטרור ומעמידים אותי לדין על זה שעשיתי את העבודה שלי שזה להגן על עצמי, על החברים שלי ועל מדינת ישראל. רק בגלל שמפחדים אולי מהעיתונים וממה שהעולם יגיד בשביל לנקות את הידיים של צה"ל, שהחייל לא פעל כשורה".