חיילים שרפו דגל פלסטין במחסום

תקרית חריגה ליד שכם: חיילים שהוצבו במחסום עוורתא הציתו את דגל הרשות לעיני מאות פלסטינים ששהו במקום. הרשות הפלסטינית העבירה תלונה רשמית לישראל בעקבות המקרה. צה"ל: אירוע חריג, הכוח פעל בניגוד למצופה

ארכיון (רויטרס)

תקרית חריגה התרחשה הבוקר (רביעי) במחסום עוורתא הסמוך לשכם, כשקבוצת חיילים שהוצבה באזור שרפה את דגל הרשות הפלסטינית. בדובר צה"ל אישרו את פרטי המקרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע התרחש בשעות הבוקר, אז ככל הנראה לקחו החיילים את הדגל והציתו אותו לעיני מאות פלסטינים ששהו באזור. סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כי הפלסטינים העבירו תלונה רשמית לצה"ל בנושא, וכי בצבא השיבו שהנושא יטופל וכי יינקטו הצעדים הנדרשים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "האירוע מוכר על ידי מפקדים ותוחקר. מתחקיר ראשוני עולה כי מדובר באירוע חריג בו הכוח פעל בניגוד למצופה ממנו, בניגוד להנחיות המפקדים ויטופל משמעתית".

האירוע במחסום התרחש כשבועיים וחצי לאחר תקרית הירי בחברון, במהלכה ירה חייל לעבר מחבל שנוטרל בפיגוע ועורר סערה. מעשיו של החייל תועדו בסרטון של ארגון "בצלם", והוא נעצר ונחקר בחשד להריגת המחבל. האירוע הוביל למחאה ציבורית ולחילופי האשמות בקרב בכירים במערכת הפוליטית.

"החלטה לא פשוטה בשבריר שנייה"

מתמלולי חקירתו של החייל עולה כי למרות שהגיע לזירה מספר דקות לאחר שהאירוע הסתיים, הוא טען כי חשש שהמחבל ממולכד: "באותה שנייה מישהו, אני חושב שאחד האזרחים, צועק 'תיזהרו, יש עליו אולי מטען', כאילו חגורת נפץ. וראיתי אותו עם מעיל שחור גדול, אני חושב סגור. התחילו לעלות לי סרטים של חוליית חמאס שאמרו לנו שמתכוונת לעשות פיגוע איכות, יכול להיות התאבדות. המעיל שלו היה פרוותי וגדול, ביום שמש חם ממש, 30 מעלות... כל הסרטים האלה גרמו לי לקבל החלטה לא פשוטה ממש בשבריר של שנייה, אני דורך את הנשק, אומר לאנשים שיזוזו ויורה לו כדור אחד בראש".

"הייתי די נסער, יכול להיות בגלל זה ושהידיים שלי היו מלאות בדם של אופיר (חברו החייל שנפצע בפיגוע, ג.פ.) ובכל מקרה אני לא רגיל ככה להגיע לזירה ולראות מחבל ככה מת, לא רגיל לראות אנשים מתים, מחבלים", הוסיף. בהמשך החקירה שב וטען החייל כי פעל על מנת למנוע אסון - ויצא כנגד הביקורת שמתחו מנהיגי הצבא והמערכת הפוליטית על תפקודו: "במידה והייתה לו באמת חגורת נפץ והוא היה מתפוצץ, מה היה קורה? כמה הרוגים היו? היו שואלים למה אף אחד לא חשב לוודא את הניטרול. וזה מה שעשיתי, וידאתי את הניטרול".

הלוחם הוסיף: "בעצם כמו שראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל אומרים שהם צריכים לקטוע את הידיים של הטרור, איך הם רוצים לעשות את זה? בסוף אני עושה את זה בדרך שהם התוו, למגר את הטרור ומעמידים אותי לדין על זה שעשיתי את העבודה שלי שזה להגן על עצמי, על החברים שלי ועל מדינת ישראל. רק בגלל שמפחדים אולי מהעיתונים וממה שהעולם יגיד בשביל לנקות את הידיים של צה"ל, שהחייל לא פעל כשורה".