שוברים שתיקה לרמטכ"ל: לחקור את מעורבות המתנחלים בהחלטות הצבא

אנשי הארגון קראו לרמטכ"ל איזנקוט לחקור טענות לפיהן מתנחלים מעורבים בהחלטות הצבא ובפעילות המבצעית בחברון, זאת לאחר שאספו עדויות בנושא. בארגון התבססו גם על תיעוד תקירת הירי במחבל בחברון, בו נראים לטענתם מתנחלים פעילים בהתרחשויות בזירה

"לחקור מעורבות המתנחלים" (ארכיון)

האם האוכלוסייה היהודית בחברון משתתפת בקבלת ההחלטות המבצעיות של צה"ל באזור? במכתב שהועבר היום (שלישי) לידי הרמטכ"ל גדי איזנקוט, דרשו אנשי ארגון "שוברים שתיקה" לפתוח בחקירה נגד הקשרים ההדוקים לכאורה, המתנהלים בין התושבים לכוחות הצבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ממאות העדויות שאספנו, עולה כי יחסים ושיתופי פעולה בין חיילי צה"ל למתנחלים מתפרסים על פני קשת רחבה של תחומים", כתבו אנשי הארגון לרמטכ"ל. לדבריהם יחידות צבאיות רבות מוצבות סמוך להתנחלויות ואף בתוכן, ולעתים רבות מתארחים חיילים בבתי המתנחלים.

בנוסף, בארגון ציינו כי מתבצע "שילוב של המתנחלים בפעילות מבצעית מובהקת, לעתים כמי שמנחים את החיילים והקצינים בשטח, יחד עם שיתופם בהליכי קבלת ההחלטות המבצעיות".

ב"שוברים שתיקה" ציינו כי קריאתם מתבססת על עדויות שאספו אודות מעורבותם של המתנחלים בפעילות הצבאית. אנשי הארגון הוסיפו כי נסמכו בין היתר גם על תיעוד תקרית הירי במחבל מחברון, בו נצפו מתנחלים בהתרחשויות בזירה, ועל תמונות בהן נראה פעיל הימין ברוך מרזל יחד עם אנשי היישוב היהודי בחברון לצד החיילים.

בהקשר זה, ייתכן שבסביבתו של החייל ביצע את הירי שחולל סערה, יראו באמירות שתוארו במכתב כ"חבל הצלה". במכתב קיים תיאור של הסביבה שבה לכאורה פעל החייל והלחצים שאולי הופעלו עליו, מה שעשוי לשמש את סנגוריו במסגרת משפטו.