מעצר החשודים בפשעי שנאה: "שידור חוזר להתנהלות בפרשת דומא"

לאחר שאמש הותר לפרסום כי נעצרו 5 חשודים, בהם חייל ושני קטינים, בעבירות ביטחוניות כלפי פלסטינים. עורך דינו של אחד החשודים מזהיר: "שוב נשללות זכויות יסוד מחשודים, מדובר בטובי בנינו". רוב פרטי הפרשה עדיין אסורים לפרסום

פרשה נוספת של טרור יהודי - או חקירה שמפרה את זכויות החשודים? אמש (שני) הותר לפרסום כי שני נערים יהודים נעצרו לאחרונה בחשד לעבירות ביטחון נגד פלסטינים, ובפרשה - שעל פרטיה המלאים הוצא צו איסור פרסום - נעצרו גם שני בגירים וחייל. עו"ד חי הבר מארגון חננו, המייצג את אחד החשודים, זעם על החקירה במהלכה נמנע מהחשודים ליצור קשר עם עורכי דין - וטען כי אף נפגעו זכויות יסוד נוספות של החשודים. במקביל, מעצרם של החשודים הוארך במספר ימים לצורך המשך החקירה, בשעה ששמותיהם של שני הקטינים נאסרו לפרסום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מדובר בחקירה העוסקת בארועי עבר לגביהם כבר נחקרו חלק מהחשודים ושוחררו. לצערי לא ניתן להתעלם מעצם התחושה כי אנו נמצאים בתחילתו של 'שידור חוזר' להתנהלות השב"כ והמשטרה בהליכי המעצר של פרשת דומא", טען עו"ד הבר. הפרקליט לא התייחס בכך לטענות על עינויים לא חוקיים - טענות שנדחו אז על ידי גורמי אכיפת החוק ואף על ידי ראש הממשלה עצמו - אלא רמז לפגיעה בזכויות הנחקרים שנעצרו בימים האחרונים.

"למרבה הצער, שוב נעצרים במדינת ישראל חשודים מבלי שניתנת להם הזכות להיפגש עם עו"ד, שוב מוגשות בקשות מעצר מנופחות ובלתי סבירות ושוב נשללות זכויות יסוד מחשודים", הוסיף עו"ד הבר. "כולי תקוה כי מישהו מרשויות החקירה יתעשת ויבין כי חוקים צריך לקיים וכי גם לחשוד מגיע זכויות. בכוונתנו למצות עד תום את כל ההליכים החוקיים העומדים לרשותנו ולוודא כי תתקיים חקירה הוגנת בהתאם לחוק".

"החשודים ראויים לחקירה הוגנת וחוקית"

בנוגע לחשוד אותו מייצג הבר, שמעצרו הוארך בשבעה ימים לצורך המשך החקירה בה מעורב גם השב"כ, אמר הפרקליט כי "מתייחסים אליו כאחרון העבריינים, התנהלות זו מזכירה את ההתנהלות כלפי החייל מחברון. מדובר בטובי בנינו אשר נותנים מעצמם לביטחון המדינה, ראוי כי ניתן להם יחס הוגן. אנו לא מתנגדים לחקירה. אך יש דרך לעשות זאת במסגרת החוק".

אחד מהקטינים שנעצרו בפרשה הוא בן 16 והשני בן 17, ולשניים מיוחסות עבירות נגד פלסטינים ומעצרם הוארך עד ל-18/4. השופטת אליאנא דניאלי התירה לפרסום גם כי במסגרת הפרשה נעצרו גם שני חשודים בגירים: אחד מהם - שניאור דנה - נעצר בחשד שהצית רכב, קשר קשר לפשע והשתתף בהתארגנות אסורה. לבגיר הנוסף, פנחס שנדורפי, מיוחסות עבירות ביטחון. כמו כן נעצר בפרשה חייל.

בחודשים האחרונים זיהו בשב"כ עלייה באירועי טרור יהודי: על פי נתוני השירות מחודש ינואר, עיקר העלייה לאחרונה נרשמה בפגיעה ברכוש פלסטיני, זריקת בקבוקי תבערה, יידויי אבנים לעבר מכוניות פלסטיניות בכבישים ופגיעה בעצי זית. בשב"כ טענו כי ככל שהעמיקה חקירת רצח משפחת דוואבשה והגשת כתבי האישום כנגד ששת חברי תשתית הטרור היהודי - כך התגברה הפשיעה הלאומנית מהצד היהודי.

במסגרת הפרשה הואשמו חברי "קבוצת הגבעונים" בשורה של עבירות חמורות מרצח ועד קשירת קשר לביצוע פשע ובעבירות נוספות ממניע גזעני. על פי ההערכות, ישנן עשרות צעירים יהודים תושבי הגבעות, במיוחד באזור עמק שילה, שיכולים לבצע פיגועים דומים. לכן מבקשים בשב"כ בתקופה האחרונה להרחיב את השימוש במעצרים מנהליים וצווי הרחקה, בניסיון לסכל את ניסיונות הפעילים הקיצוניים לבצע פיגועי נקמה בפלסטינים.