5 עצורים, בהם שני קטינים וחייל, חשודים בפשעי שנאה

הותר לפרסום: שני קטינים יהודים נעצרו בחשד למעורבות בביצוע עבירות ביטחון נגד פלסטינים. נוסף עליהם נעצרו שני בגירים וחייל, שאחד מהם חשוד בהצתת רכב של פלסטיני, קשירת קשר לביצוע פשע והתאגדות אסורה

ארכיון (המייל האדום)

התקדמות נוספת במאבק בפשיעה הלאומנית: היום (שני) הותר לפרסום כי שני נערים יהודים נעצרו לאחרונה בחשד לעבירות ביטחון נגד פלסטינים. על פרטי הפרשה המלאים הוצא צו איסור פרסום, אך ניתן לדווח כי אחד מהם נעצר לפני כשבוע והשני נעצר היום. מעצרם של השניים הוארך בשבוע. עד כה לא הותר לחשודים להיפגש עם עורכי דינם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחד מהקטינים הוא בן 16 והשני בן 17, ולשניים מיוחסות עבירות נגד פלסטינים ומעצרם הוארך עד ל-18/4. השופטת אליאנא דניאלי התירה לפרסום גם כי במסגרת הפרשה נעצרו גם שני חשודים בגירים: אחד מהם - שניאור דנה - נעצר בחשד שהצית רכב, קשר קשר לפשע והשתתף בהתארגנות אסורה. לבגיר הנוסף, פנחס שנדורפי, מיוחסות עבירות ביטחון. כמו כן נעצר בפרשה חייל, שמשפטו מתנהל בבית משפט צבאי.

בחודשים האחרונים זיהו בשב"כ עלייה באירועי טרור יהודי: על פי נתוני השירות מחודש ינואר, עיקר העלייה לאחרונה נרשמה בפגיעה ברכוש פלסטיני, זריקת בקבוקי תבערה, יידויי אבנים לעבר מכוניות פלסטיניות בכבישים ופגיעה בעצי זית. בשב"כ טענו כי ככל שהעמיקה חקירת רצח משפחת דוואבשה והגשת כתבי האישום כנגד ששת חברי תשתית הטרור היהודי - כך התגברה הפשיעה הלאומנית מהצד היהודי.

במסגרת הפרשה הואשמו חברי "קבוצת הגבעונים" בשורה של עבירות חמורות מרצח ועד קשירת קשר לביצוע פשע ובעבירות נוספות ממניע גזעני. על פי ההערכות, ישנן עשרות צעירים יהודים תושבי הגבעות, במיוחד באזור עמק שילה, שיכולים לבצע פיגועים דומים. לכן מבקשים בשב"כ להרחיב את השימוש במעצרים מנהליים וצווי הרחקה, בניסיון לסכל את ניסיונות הפעילים הקיצוניים לבצע פיגועי נקמה בפלסטינים.

שריפת הבית בדומא, בחודש שעבר

לפני כשלושה שבועות נשרף בית בכפר דומא: מדובר בבית של אדם שהיה עד ראייה לרצח שלושה מבני משפחת דוואבשה בחודש אוגוסט האחרון. שני בני זוג פונו לטיפול רפואי כתוצאה משאיפת עשן. מצבם הוגדר קל. לבית נגרם נזק רב.

לאחר מספר שעות, התחזקה ההערכה בשב"כ ובמשטרה כי הרקע למעשה אינו לאומני - ונסיבות המקרה עוד נבדקות. "הממצאים שנמצאו עד כה בזירת האירוע אינם מתיישבים עם מאפיינים של הצתה מכוונת על ידי יהודים", נמסר אז מהשב"כ ומהמשטרה.

איברהים דוואבשה, הגבר שהיה בבית בעת פריצת הדליקה, היה עד לפיגוע השריפה הראשון בדומא - ולכן חלק מהתושבים בכפר סברו שהמתיישבים היהודים עשו זאת כדי לפגוע בו, אולם המשטרה והשב"כ שללו זאת לאחר מספר שעות. הוא ואשתו פונו על ידי התושבים לבית החולים רפידא במצב קל וללא כוויות.