בית הדין הצבאי: החייל היורה יישאר במעצר פתוח

מכה לפרקליטות הצבאית: בית הדין בקריה דחה את הערעור שהוגש בעניין החייל שירה במחבל מנוטרל ולהחזירו למעצר פתוח בבסיס. השופט: "מצאתי שההחלטה הקודמת ראויה". גרסת החייל בדיון: "וידאתי נטרול, לא הריגה"

החייל היורה ואמו לאחר ההחלטה (חדשות 2, עזרי עמרם)

שופט בית הדין הצבאי לערעורים בתל אביב דחה הערב (שלישי) את הערעור שהגישה הפרקליטות הצבאית וקשה שהחייל שירה במחבל בחברון יישאר במעצר פתוח. בהחלטתו ציין השופט, תת-אלוף דורון פיילס, כי לבית הדין הוצג מסמך רשמי מהמכון הפתולוגי שקבע כי נתיחת המחבל העלתה שמת כתוצאה מהירי של החייל.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בהחלטתו קבע השופט כי "לצד תמונה של ירי שאין לו הצדקה ונעשה כמעשה נקמה, ניצב לכאורה תסריט אפשרי שלפיו המשיב סבר בטעות כי המחבל ממולכד ומתכוון להפעיל את המטען".

פרקליטו של החייל, עו"ד אילן כץ, בירך על ההחלטה: "השופטים לא נגררו אחרי אמירות מסוכנות של פוליטיקאים והשקיעו שעות רבות בבחינת החומר. החלטתו של השופט קובעת כי לא ניתן לשלול את גרסתו של החייל".

החייל היורה במהלך הדיון (חדשות 2)

במהלך הדיון הביא סנגורו של החייל דברים שזה אמר במהלך חקירתו: "יריתי לו בראש, לא וידאתי הריגה, וידאתי ניטרול. זאת הייתה החלטה של שבריר שנייה. לא היה לי זמן לחשוב. זאת פעם ראשונה שאני באירוע דקירה, אותנו לימדו שכשיש ספק אז אין ספק".

מהעבר השני הציגו נציגי הפרקליטות סרטונים חדשים שמראים, לטענתם, כי לאחר הירי שביצע החייל, הוא לא הזהיר אנשים אחרים מפני מטען או כל סכנה אחרת ונראה לוחץ ידיים לאנשים שהיו במקום. 

נציגי הפרקליטות הצבאית אמרו שהתנהלות החייל כפי שהיא נראית בסרטונים וגם זו של המפקדים בשטח לא מצביעה על חשש אמיתי לביטחונם. "אדם שחשש ממטען, היה מצופה ממנו להגיד את זה מיד לאחר הירי", הדגישו. "גם אם הוא חשש, הוא פעל בניגוד להנחיות שקיבל בנוגע לאופן בו יש לתפעל סיטואציה של חשש ממטען". 

לטענת הפרקליטות, כחצי דקה לאחר הירי מסר החייל "התייחסות ספונטנית" למפקד הפלוגה שלו וללוחם נוסף ואמר להם: "בגלל שהמחבל ניסה לדקור את חבר שלי ולהרוג אותו, מגיע לו למות". הם הוסיפו כי לגרסת החייל לפיה ביצע את הירי כי חשש שהמחבל נושא מטען, לא נמצאה עדות בשטח, והיא עלתה רק אחרי ששוחח עם עורך דין.