החייל שירה במחבל: "לא וידאתי הריגה, וידאתי ניטרול"

בדיון בערעור הפרקליטות הצבאית על ההחלטה להעביר את החייל החשוד למעצר פתוח ציטט סנגורו את הדברים שאמר החייל לחוקריו: "יריתי לו בראש. זו הייתה החלטה של שבריר שנייה, כשיש ספק אין ספק"

זירת האירוע בחברון (בצלם)

בבית הדין לערעורים בבסיס הקריה בתל אביב נערך היום (שלישי) דיון בערעור הפרקליטות הצבאית על ההחלטה לשחרר ל"מעצר פתוח" את החייל החשוד בהריגת המחבל מחברון, ששכב מנוטרל על הקרקע. סנגורו של החייל ציטט את מה שאמר החייל בחקירתו: "יריתי לו בראש, לא וידאתי הריגה, וידאתי ניטרול. זאת הייתה החלטה של שבריר שנייה". נציגי הפרקליטות הציגו סרטונים חדשים שמראים, לטענתם, כי לאחר הירי שביצע החייל הוא לא הזהיר אנשים אחרים מפני מטען או כל סכנה אחרת ונראה מחלק כיפים לאנשים שהיו במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי סנגורו של החייל, מרשו הסביר לחוקריו כי "לא היה לי זמן לחשוב. זאת פעם ראשונה שאני באירוע דקירה, אותנו לימדו שכשיש ספק אז אין ספק".

כשהפרקליטים הצבאיים הציגו את הסרטונים החדשים מהאירוע לשופט הם ציינו כי ידיו של המחבל כמעט וללא זזות. נציגי הפרקליטות הצבאית אמרו שהתנהלות החייל כפי שהיא נראית בסרטונים וגם זו של המפקדים בשטח לא מצביעה על חשש אמיתי לביטחונם. "אדם שחשש ממטען, היה מצופה ממנו להגיד את זה מיד לאחר הירי", הדגישו. "גם אם הוא חשש, הוא פעל בניגוד להנחיות שקיבל בנוגע לאופן בו יש לתפעל סיטואציה של חשש ממטען".

החייל החשוד בבית המשפט. ארכיון (פלאש 90)

עוד אמרה נציגי הפרקליטות שכחצי דקה לאחר הירי החייל מסר "התייחסות ספונטנית" למ"פ שלו ולעוד לוחם אחר ואמר להם שבגלל שהמחבל ניסה לדקור את חבר שלי ולהרוג אותו, מגיע לו למות. לטענת הפרקליטות הצבאית, לגרסתו של החייל לפיה ביצע את הירי כי חשש שהמחבל נושא מטען, לא נמצאה עדות בשטח, והיא עלתה רק אחרי ששוחח עם עורך דין.

בנוסף הציגה הפרקליטות הצבאית פירוט שיחה שנערכה בין החייל לבין פרמדיקית שהגיעה לזירת האירוע בה היא שואלת אותו האם הוא ירה במחבל. הוא ענה שהוא לא זוכר, ולאחר שאמרה לו שמדובר באירוע רציני, הוא הודה שאכן הוא ירה כי ראה את המחבל זז וחשש שהוא נושא סכין.

השופט אמר במהלך הדיון שטרם הירי מפקד המחלקה בדק את הגופה על פי הנוהל הקבוע כדי לוודא שאין מטען (הפך את הגופה). נציגי הפרקליטות הצבאית אמרו כי הם מקווים להגיש כתב אישום כבר בשבוע הבא: "כנראה נאלץ לבקש הארכת מעצר נוספת כדי להשלים פעולות חקירה".

"חילק כיפים לאנשים" זירת האירוע בחברון (רויטרס)

סנגורו של החייל, עורך דין אילן כץ, פנה לשופט: "בידיו של אדוני להפסיק את הפארסה הזאת כבר היום. התביעה מציגה תמונה חד צדדית המנוגדת לשכל הישר וגם לראיות". בתגובה לטענות כי החייל חילק כיפים לאנשים בזירה אחרי הירי הציג סנוגרו עדות של חייל אחר שאמר כי החייל היורה נראה בשוק ולא הבין מה קורה סביבו.

לדברי עורך הדין, גם הפרמדיקית שהגיעה לשטח סיפרה שהוא היה מאוד מבולבל ולא הבין מה קורה. עו"ד כץ אמר שהיא הלכה לקב"ן וביקשה ממנו לזמן את החייל לשיחה. למרות זאת, אף אחד לא טרח לעשות זאת, ורק אתמול הגיע קב"ן למעצר הפתוח ביחידה ושאל את החייל אם הוא רוצה טיפול.

סנגורו של החייל התייחס גם לעדות של המג"ד והמח"ט ואמר שהם התכוונו לשפוט את החייל ולא חשבו שהם צריכים להעביר את זה הלאה. "רק אחרי התייעצות עם הפרקליטות הוחלט להעביר את זה הלאה. זה מעיד על האופן שבו ראו המפקדים את האירוע בזמן אמת", הסביר.

עוד עלה בדיון כי בעדותו הסביר המג"ד: "לא עסקנו במצב של מחבל עם חגורת נפץ בתדריך הוראות פתיחה באש" והסביר כי זה נובע מכך שלא היו בגל הטרור הזה מקרים של חגורות נפץ.

עו"ד אייל בסרגליק, שמייצג גם הוא את החייל החשוד, אמר בדיון: "אנחנו מוכנים לשחזור, כל עוד אנחנו נהיה נוכחים שם".