תקרית הירי בחברון שחוללה סערה: דקה אחר דקה

בבוקר יום חמישי שעבר, הגיעו שני מחבלים חמושים בסכינים לתל רומיידה שבגזרת חברון. האחד ניסה לדקור את מפקד המחלקה ונורה, השני דקר את אחד הלוחמים - ונורה אף הוא. מהרגע הזה, החל האירוע שהרעיד מדינה שלמה - ואיתו גם השאלות שעליהן צריך כעת החייל שעומד במרכז הפרשה לענות. רוני דניאל משחזר את השתלשלות האירועים

התקרית שפילגה מדינה שלמה, דקה אחר דקה: לפני כשבוע, פורסם תיעוד הירי במחבל הפצוע בחברון - ומאז הסערה סביב התקרית, שבמרכזה חייל צה"ל שירה במחבל לאחר שנוטרל, מסרבת לגווע. רוני דניאל חזר השבוע לזירת האירוע בחברון - ושחזר את השתלשלות האירועים שהובילה לתקרית, בהתאם לתחקירי צה"ל - רגע אחר רגע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הכל החל בפיגוע הדקירה שביצע אותו מחבל יחד עם מחבל נוסף. אחד מהם, זה שלובש חולצה אפורה מנסה לדקור את המ"מ המפקד על הכוח. המ"מ שלא מצליח לירות בו מתכתש איתו, אז לוחם אחר מבצע ירי לעבר המחבל - ופוגע בו.

שניות לאחר מכן, המחבל השני מתנפל על לוחם נוסף שנמצא במקום - ודוקר אותו בכתפו. הוא מסתובב, ויחד עם המ"מ מבצע ירי לעבר המחבל השני, שגם הוא נופל על הכביש. עד כאן מדובר באירוע כמוהו מתרחשים עוד רבים ברחבי יהודה ושומרון.

שחזור האירוע והשאלות הפתוחות:

בשעה 08:21 מגיעה כיתת הכוננות לזירת הפיגוע הכפול. הקצין שהגיע עם כיתת הכוננות לזירה הופך את גופות המחבלים ומרחיק את הסכינים. בתחקיר הוא מציין כי באופן ודאי, אחד המחבלים נהרג - ולגבי השני יש לו ספק קל. לכאורה - כאן היה אמור להיגמר האירוע.

דקה נוספת עוברת, השעה היא 08:22 וחפ"ק המ"פ מגיע לזירה גם הוא. בחפ"ק נמצא גם החובש הפלוגתי - הוא החייל היורה. ברגע זה בזירה נמצאים כבר שני אמבולנסים והמ"פ פוקד על החובש ללכת לבדוק שחברו שנדקר מפונה כרואי ובדיוק כך הוא עושה זאת. בשעה 08:29 החובש חוזר, דורך את נשקו - ויורה.

על פי התחקיר, המ"פ הופתע מהירייה ופנה ללוחמיו בשאלה מי ביצע את הירי. הוא פונה לחובש שירה ושואל אותו: "מה עשית? למה ירית?". התשובה שנתן החובש למפקדו על פי התחקיר: "הוא מחבל, הוא דקר חבר שלי - הוא צריך למות".

החיילים יורים לעבר המחבלים (חדשות 2)

אם נעשה עצירה ברצף האירועים ונחזור על הצילומים שהגיעו מהרגעים הללו, אפשר לשים לב שבמהלך האירוע נשמעות ברקע צעקות. "יש עליו מטען, עד שלא בא חבלן לא נוגעים בו", צועקים חלק מהנוכחים במקום. עדיין לא ברור מי הם אלו שהשמיעו את הקריאות, או האם החייל היורה בכלל שמע אותן וייתכן שבתשובות אלו, טמון הפתרון לכל השאלות הפתוחות.

המחבל שנוטרל לאחר הירי של החייל, בשבוע ש (בצלם)