החייל היורה חשוד בהריגה ולא ברצח

בבית הדין הצבאי בקסטינה נערך דיון נוסף בהארכת מעצרו של החייל שירה במחבל מנוטרל בחברון. התובע הצבאי טען שהחייל היורה חשוד בהריגה. "ירה בקור רוח בלי שנשקפה סכנה", אמר התובע, שביקש להאריך את מעצרו

הדיון הקודם בהארכת מעצר החייל (ארכיון)

בבית הדין הצבאי בקסטינה סמוך לקריית מלאכי מתקיים דיון בהארכת מעצרו של החייל שביצע ירי לעבר המחבל לאחר שנוטרל בחברון בשבוע שעבר. במהלך הדיון אמר התובע הצבאי כי למרות הטענות שהועלו בתחילת ההליך לנוגע לרצח, החייל היורה חשוד בהריגה בלבד. "התבססה תשתית ראייתית שמעלה חשד חמור למסוכנות צבאית מצידו של החייל, שמחייבת את הארכת מעצרו בשבעה ימים נוספים", אמר התובע, כשההגנה ביקשה להסתפק במעצר בית בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הדיון, טען התובע הצבאי, סא"ל אדורם ריגלר כי "במהלך היומים אחרונים חלו התפתחויות משמעותיות בחקירה". התובע טען כי עדיין נותרו לאנשי התביעה מספר פעולות להשלמתה, ובשל כך הם מבקשים את להאריך את מעצרו. בשלב זה התבססה תשתית ראייתית איתנה, על סמך סרטון שצולם בזמן אמת, בו רואים את החשוד דורך את הנשק, מסמן לאנשים שעמדו ליד המחבל לזוז - ובקור רוח יורה - מבלי שנשקפה סכנה מצידו של המחבל".

עוד ציין התובע כי בזמן שמפקד הפלוגה שאל את החייל למעשיו, הוא השיב לו: "המחבל היה צריך למות". "אמירה זו נאמרה שניות אחרי המקרה", הבהיר התובע וציין כי מספר חיילים נוספים שמעו אף הם את הדברים נאמרים. "ציטוטים אלה מלמדים אותנו על מניעיו של החשוד", הוסיף.

תובע הוסיף ואמר כי ישנם שישה טעמם שבגינם יש לדחות את הטענות לכך שהחייל היה מצוי בסכנת חיים בשעת המעשה. על הדברים הללו ניתן ללמוד מהתנהגותו של החשוד כפי שהיא עולה מהסרטון שתועד וכן מעדי הראייה, מהתנהגותם של הקצינים והמפקדים בשטח, מהסתירות שעלו מהתנהגותו ומגרסתו של החייל וכן מהעובדה שמפקד הגדוד שלו, לא מאמין לגרסאות שסיפק.

פערים בגרסאות החייל

במהלך החקירה, הציג החייל היורה שתי גרסאות שונות לסיבת הירי, זאת במסגרת שני התחקירים שבוצעו בשטח. בתחקיר שביצע מפקד הגדוד ב-10:30 בבוקר האירוע, אמר החייל כי ירה משום שהמחבל הזיז את ידו כהוא אוחז בסכין.

אלא שב-13:30 בתחקיר של מפקד החטיבה, נימק את הירי בחשש שלו מחגורת נפץ על גופו של המחבל. בין התחקירים החייל ככל הנראה שוחח בטלפון עם הוריו ועם עורך דינו, מה שעשוי להיות ההסבר לשינוי הגרסאות.

זאת ועוד, במהלך התחקיר הראשוני שנערך אצל מפקד הגדוד, נאמר לחייל שגרסתו בעניין הסכין לא תואמת את העובדה שאחד הקצינים שהיה במקום הפך את המחבלים הירויים וחילץ את הסכין שהונח ליד אחד מהם, כך שלא יתכן שהוא שלח את ידו אל הסכין. באותו מעמד הודיע מפקד הגדוד לחייל שהוא מושעה מתפקיד לחימה.