הרמטכ"ל איזנקוט: "נגבה מי שישגה, נשפוט מי שיחרוג"

פרסום ראשון: על רקע סערת החייל שירה במחבל, פרסם הרמטכ"ל איזנקוט איגרת לחיילי צה"ל: "ניתן גיבוי לכל חייל שישגה בלהט הקרב, אך לא נהסס למצות את הדין עם חיילים שיחרגו מאמות המידה המוסריות והמבצעיות"

הרמטכ"ל גדי איזנקוט מפרסם הבוקר (רביעי) איגרת מיוחדת לחיילי צה"ל, זאת על רקע הסערה סביב החייל שירה לעבר מחבל בחברון בשבוע שעבר. באיגרת הדגיש איזנקוט כי הצבא ימשיך לגבות את החיילים בשדה הקרב, לצד טיפול בחיילים שחרגו מכללי האתיקה הנהוגים בצה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מיום הקמתו, חרט צה"ל על דגלו את ערך הדבקות במשימה והחתירה לניצחון וקידש ערכים חשובים ובהם כבוד האדם וטוהר הנשק", כתב הרמטכ"ל. "ערכים אלו נשענים על מורשת יהודית ארוכת שנים של עם חפץ חיים. בכל פעולה ובכל מצב עלינו לפעול באופן מקצועי תוך הפעלת כוח ממוקד מדוד ושקול כדי לעמוד במשימתנו ולהיות נאמנים לערכינו".

איגרת הרמטכ"ל איזנקוט

בהמשך התייחס רא"ל איזנקוט באופן ממוקד יותר לדילמות שהועלו בשבוע האחרון במסגרת הסערה הציבורית, תוך שהוא פונה לחיילים ולמפקדים בצבא כולו. "צה"ל מפקיד בידיכם את האחריות למלא את המשימה להגן על המדינה", כתב. "המפקדים, ואני בראשם, נוסיף לתת גיבוי לכל חייל שישגה בלהט הקרב מול אויב המסכן חיי אזרחים וחיילים. עם זאת, לא נהסס למצות את הדין עם חיילים ומפקדים שיחרגו מאמות המידה המבצעיות והמוסריות שעל פיהן אנו פועלים. השמירה על רוח צה"ל ועל ערכיו אינה זכות אלא חובה כדי לשמר את צה"ל כצבע העם במדינה יהודית ודמוקרטית".

הפגנה למען החייל שירה במחבל

איזנקוט כתב את הדברים תוך התייחסות להתמודדות היומיומית של צה"ל עם אירועי הטרור, ואף ציין כי הצבא נהנה מחופש פעולה מוחלט לצד שימוש בכל האמצעים הנדרשים להשלמת משימותיו. "עיני העם נשואות אלינו בציפייה לביטחון תוך שמירה על דמותו הערכית של צה"ל במוקד ההסכמה הלאומית", כתב הרמטכ"ל. "נוסיף לעמוד על המשמר כדי למלא את ייעודינו - הגנה על אזרחים, ניצחון במלחמה והבטחת קיומה של מדינת ישראל תוך הקפדה על ערכינו. בכך עוצמתנו".

"חייל ערכי ומוסרי"

אמש החליט בית הדין הצבאי להאריך את מעצרו של החייל החשוד ברצח מחבל בחברון בשלושה ימים. במהלך הדיון התחוללה דרמה בבית הדין הצבאי, כשהשופט אמר שאין מספיק ראיות על מנת להאריך את מעצרו של החייל בתשעה ימים, כפי שביקשה הפרקליטות הצבאית. "אני מציע ששני הצדדים יסכימו להאריך את מעצרו ביומיים בלבד", אמר השופט. עורכי דינו של החייל הסכימו, אך התביעה הצבאית התנגדה.

הדיון בהארכת מעצר החייל, אתמול

במקביל, ארנון אברהם, חברו הטוב של החייל ביקש אתמול להביע את תמיכתו. "הוא חייל ערכי ומוסרי ממשפחה מכובדת", אמר. "הוא ממש בחור זהב", המשיך אברהם שהדגיש כי שניהם מתגוררים בעיר מעורבת. "יש לו חברים ערבים, הוא ממש לא היה מעורב בפוליטיקה, לא היה לו שום שיוך פוליטי".