ראש הממשלה הנחה לעצור החזרת גופות מחבלים‎

פרסום ראשון: נתניהו הנחה את שר הביטחון לעצור החזרת גופות של מחבלים פלסטינים באופן גורף ועד להודעה חדשה. לדעת ראש הממשלה העברת הגופות לידי משפחות המחבלים בשטחים מתסיסה ועלולה להוביל להסלמה במצב הביטחוני

הירי במחבל בחברון, בשבוע שעבר (רויטרס)

נתניהו "שובר" ימינה: ראש הממשלה שוחח אתמול (ראשון) עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והנחה אותו לא להחזיר גופות של מחבלים באופן גורף ועד להחלטה חדשה. ההחלטה הדרמטית פורסמה הערב לראשונה במהדורה המרכזית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עד היום, חצי שנה מתחילת גל הטרור, לא הייתה מדיניות אחידה בנושא: השר לביטחון פנים גלעד ארדן לא החזיר גופות מחבלים שהגיעו מהשטחים שבאחריותו, בעוד שר הביטחון יעלון אפשר את החזרת הגופות בתנאי שההלוויות ייערכו בלילה, עם מיעוט משתתפים ותוך הבטחה שההלווייה לא תהפוך למסע הסתה.

מדובר למעשה בהתנגשות בין שתי תפיסות שונות במערכת: אחת גורסת שהחזרת הגופות מתסיסה את השטח, והשנייה טוענת כי אי החזרת הגופות מייצרת כעס ומתח. מה שעומד מאחורי ההחלטה של נתניהו כעת הוא ניסיון למנוע תהלוכות מסיתות שעשויות להוסיף שמן למדורה בימים קשים ורגישים אלו.

החלטה דרמטית. נתניהו ויעלון (יונתן סינדל, פלאש 90)

הערב התייחס יעלון לסוגיית ההסתה במהלך נאומו בכנסת: "לא צריך ללמד אותי על החינוך הפלסטיני, נושא שפקח את עיניי עוד כשהייתי ראש אמ"ן". יעלון אמר כי מדובר ב"נושא שאנחנו מתמודדים איתו גם בלחץ בין לאומי על הרשות, לא בהכרח בהצלחה, יש גם נרטיבים אחרים בעולם, או תפישות אחרות גם ביחס לסכסוך הזה, לא כולם רואים את הדברים עין בעין כמונו".

יעלון הוסיף כי "יש כמובן הסתה ברשת, ההתרחשויות באיזור, דאע"ש וכולי - כל אלה משפיעים על אותו אחד או אחת לרוב בגיל צעיר, שהם מקבלים החלטה לעשות מעשה. גם כנגד הגל הזה אנחנו נותנים מענה. אז זה נכון שהוא לא מענה של מאה אחוז, אבל הסטטיסטיקה מדברת בעד עצמה".