אבי הלוחם שירה במחבל בחברון התלונן: איימו עליי

מקורבי משפחת החייל שחשוד ברצח סיפרו כי אבי החייל הגיש תלונה במשטרה, בעקבות שיחות מאיימות אנונימיות - שתוכנן הועבר למשטרה ולשב"כ. עוד הערב: עשרות הפגינו ליד המחנה בו עצור החייל והמשפחה כינסה מסיבת עיתונאים בה מחתה על היחס מהרשויות: "עושים לו לינץ'"

סערת הירי במחבל המנוטרל: מקורבי משפחת החייל אמרו היום (שבת) שאביו של החייל הגיש תלונה במשטרה, בעקבות שיחות מאיימות אנונימיות שקיבל. המקורבים סיפרו כי בין היתר נאמר לאב "אתה הבא בתור", בעוד הדובר היה בעל מבטא ערבי. אותו מקורב אמר שהשיחות הועברו למשטרה ולשב"כ. במקביל, עשרות התכנסו הערב (שבת) ליד הבסיס בו עצור הלוחם והפגינו למען שחרורו: המוחים הניפו שלטים בהם כינו את החייל "גיבור ישראל", "חייל שלנו אנחנו איתך" ו"הקם להורגך השכם להורגו".

גורם צבאי משיב לטענות המשפחה: "במצב של חגורת נפץ - לא יורים"

בימים האחרונים הופצו ברשת הפייסבוק מספרי הטלפון של אביו של החייל ושל מפקדו: אחד הגולשים קרא לחבריו "להגיד מה אתם חושבים לסביבתו של הרוצח". הערב כינסה המשפחה, במקום מגוריה במרכז הארץ, מסיבת עיתונאים - בה מתחה ביקורת על פרסום סרטון התקרית על ידי ארגון "בצלם" ועל התגובות הנחרצות של בכירים במערכת הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

אחותו של החייל אמרה לתקשורת: "עשו לו משפט שדה, אל תצטרפו ללינץ'". על אחיה סיפרה: "הוא נמצא לבד בשעותיו הקשות ביותר, אסור לו לדבר כמו מפקדיו, ולכן אני אהיה פיו", פתחה האחות. "אנחנו שומעים על מה שהתפרסם בסרטון שמציג תמונה חד צדדית, ואת ראשי הצבא מבצעים לו משפט שדה, וגוזרים את דינו. מה שנשאר זה רק להוציאו להורג".

"משמיצים אותו ומדביקים לו כינויים קשים"

"מרגע שהתפרסם הסרטון הוא הפך לאויב המדינה בעיני דובר צה"ל הרמטכ"ל, שר הביטחון וראש הממשלה", היא המשיכה. "משמיצים אותו ומדביקים לו כינויים חמורים וקשים, חורצים את גורלו והוא לא יכול לדבר. אני עומדת ומבקשת ומתחננת: תעצרו לרגע. החייל הזה הוא כמו הבן שלכם, למה אתם הורגים אותו ללא משפט? למה לא נתתם לו דקה אחת להסביר?".

האחות כיוונה את דבריה לראש הממשלה ושר הביטחון כשאמרה: "תעצרו ותחשבו מה יקרה מחר כשחייל יחשוש מחגורת נפץ, וייקרע מהדילמה האם למצוא עצמו במצבו של אחי או להציל חיי אדם". היא סיכמה בקריאה לציבור לתמוך במאבק: "אחרי שכולם כבר שפטו אותו, מי יעז לשמוע אותו להתחשב במה שעבר עליו?", תהתה האחות בפנותה לכלי התקשורת. "חלקכם עשו לו לינץ' בשידור חי. אתם כמו מכבש שהפכתם את אחי לאבק, כל מה שאנחנו מבקשים זה מעט הבנה וחמלה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב גם הוא לתקרית ולביקורת שנשמעה אחריה. "ההתקפות על צה"ל כצבא לא מוסרי כפי שבאו לידי ביטוי בסוף השבוע האחרון הן מקוממות והפוכות מן האמת", אמר. "צה"ל הוא צבא מוסרי שלא מוציא איש להורג. חיילי צה"ל בולמים בגופם התקפות טרור רצחניות על אזרחי ישראל והם ראויים לכל גיבוי. לגבי המקרה האחרון - אני סומך על צה"ל שיקיים בדיקה יסודית, אחראית והוגנת, כפי שהוא נוהג תמיד".

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, יצא הערב בעמוד הפייסבוק שלו להגנת הלוחם. "החייל אינו רוצח - האם יצאנו מדעתנו? אנחנו במלחמה. מלחמה נגד טרור אכזרי", כתב. "ייתכן שהחייל טעה, ייתכן שלא. ייתכן שסבר שהמחבל עם מטען ועלול להפעילו בכל רגע, ובירי הוא מציל חיים ומונע פיגוע המשך".

מאז מעצרו צצו התבטאויות בעייתיות וגזעניות שהחייל פרסם בעברו: בקיץ 2014, ביום בו נמצאו גופות שלושת הנערים (גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח) שנחטפו ונרצחו, כתב החייל - במסר שהוגבל לחבריו - "יהיה זכרם ברוך כהנא צדק". חודש וחצי לאחר מכן, במהלך מבצע צוק איתן, כתב החייל: "מה הפסקת אש, כנסו באמא שלהם".

במקרה אחר, לאחר שבית"ר ירושלים ניצחה את בני סכנין במשחק טעון, כתב החייל: "תודה לך בית"ר על הניצחון על הישמעאלים". אחותו כתבה היום בעמוד הפייסבוק: "אחי הקטן ירה במחבל שבא עם סכין לרצוח כוח של צה"ל בחברון ופתאום הוא חשוד ברצח".