גורם צבאי: "במצב של חגורת נפץ - לא יורים"

זמן קצר לאחר שמשפחת הלוחם החשוד ברצח המחבל מתחה ביקורת על "משפט השדה", גורם בצה"ל הבהיר כי טענות מקורבי החייל "לא עומדות במבחן הפקודות והנהלים". הגורם הוסיף ודחה את טענות המשפחה: "לא מתבצע שום לינץ' או משהו דומה"

פרשת הלוחם שירה במחבל מסתעפת - והצבא והמשפחה ממשיכים בחילופי ההאשמות: דקות ספורות לאחר מסיבת העיתונים שכינסה משפחת החייל, בה נמתחה ביקורת חריפה על התנהלות המערכת הצבאית, גורם בצה"ל גיבה את הליכי החקירה וטען: "לא מתבצע שום לינץ׳ או משהו דומה לזה בחייל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

הגורם הדגיש כי "החייל היורה הגיע לזירה שש דקות אחרי שהאירוע מסתיים - האירוע כבר מנוהל. האירוע לא טויח - הדיווח הראשון על האירוע מגיע מהמ"פ שמגיע לזירה אחרי הירי". לדבריו, המידע בנושא הירי במחבל המנוטרל הגיע למפקד חטיבת כפיר - שדיווח למצ"ח עוד בטרם פורסמו התמונות.

"גם הטיעון של מקורבי החייל שמדובר היה בניסיון למנוע מהמחבל להפעיל חגורת נפץ אם הייתה כזאת לא עומד במבחן הפקודות והנהלים", הוסיף הגורם. "התרגולת במצב של חגורת נפץ היא להתרחק ולא לירות לעבר המחבל כאשר מסתכנים באפשרות שהוא יתפוצץ. בכל מקרה הגופים החוקרים מנהלים את התיק".

אחותו של החייל פנתה הערב במסיבת עיתונאים שכינסו בני המשפחה לכלי התקשורת ולראשי מערכת הביטחון: "עשו לו משפט שדה, אל תצטרפו ללינץ'".

"אנחנו שומעים על מה שהתפרסם בסרטון שמציג תמונה חד צדדית, ואת ראשי הצבא מבצעים לו משפט שדה, וגוזרים את דינו. מה שנשאר זה רק להוציאו להורג", טענה האחות. "מרגע שהתפרסם הסרטון הוא הפך לאויב המדינה בעיני דובר צה"ל הרמטכ"ל, שר הביטחון וראש הממשלה. משמיצים אותו ומדביקים לו כינויים חמורים וקשים, חורצים את גורלו והוא לא יכול לדבר.

"אני עומדת ומבקשת ומתחננת: תעצרו לרגע. החייל הזה הוא כמו הבן שלכם, למה אתם הורגים אותו ללא משפט? למה לא נתתם לו דקה אחת להסביר?, ביקשה האחות, וכיוונה את דבריה לראש הממשלה ושר הביטחון כשאמרה: "תעצרו ותחשבו מה יקרה מחר כשחייל יחשוש מחגורת נפץ, וייקרע מהדילמה האם למצוא עצמו במצבו של אחי או להציל חיי אדם".

"אחרי שכולם כבר שפטו אותו, מי יעז לשמוע אותו להתחשב במה שעבר עליו?", תהתה האחות בפנותה לכלי התקשורת. "חלקכם עשו לו לינץ' בשידור חי. אתם כמו מכבש שהפכתם את אחי לאבק, כל מה שאנחנו מבקשים זה מעט הבנה וחמלה".

על רקע הפרשה: מודעות הסתה נגד הרמטכ"ל ליד הקרייה

בימים האחרונים נתלו מודעות נאצה סמוך לקרייה בתל אביב, בהן הוצג הרמטכ"ל גדי איזנקוט בתור המלך אחשוורוש. במודעות שהודבקו במקום מרכזי נכתב: "איזנקוט התפטר וקח איתך את ביבי ובוגי". את תוכן המודעה חשף הערב ח"כ עפר שלח (יש עתיד) במהלך "פגוש את העיתונות". עוד הוסיפו הכותבים האנונימיים במודעה: "דם יהודי איננו הפקר, הבא להורגך השכם להורגו". כמו כן נכתב: "אפילו אחשוורוש נתן ליהודים להגן על עצמם! תתבייש". משטרת תל אביב החלה בבדיקה של המקרה: בוצעו פעולות ראשוניות של טיפול משטרה וחוקרי מז"פ נשלחו למקום.

המודעות נגד איזנקוט (עד ראיה)

הערב התייחס לפרשה גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שטען כי "ההתקפות על צה"ל כצבא לא מוסרי כפי שבאו לידי ביטוי בסוף השבוע האחרון הן מקוממות והפוכות מן האמת. צה"ל הוא צבא מוסרי שלא מוציא איש להורג. חיילי צה"ל בולמים בגופם התקפות טרור רצחניות על אזרחי ישראל והם ראויים לכל גיבוי. לגבי המקרה האחרון - אני סומך על צה"ל שיקיים בדיקה יסודית, אחראית והוגנת, כפי שהוא נוהג תמיד".

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, יצא הערב בעמוד הפייסבוק שלו להגנת הלוחם. "החייל אינו רוצח - האם יצאנו מדעתנו? אנחנו במלחמה. מלחמה נגד טרור אכזרי", כתב. "ייתכן שהחייל טעה, ייתכן שלא. ייתכן שסבר שהמחבל עם מטען ועלול להפעילו בכל רגע, ובירי הוא מציל חיים ומונע פיגוע המשך".

בנט הוסיף וגינה את חבריו הפוליטיקאים שלדבריו "התנפלו" על החייל: "הכול צריך להיבדק ברמות הגבוהות ביותר, כפי שנוהג הצבא המוסרי בעולם. אך בדיקה לא נעשית בישיבה בסלון הבית וצפייה בסרטון 'בצלם' ביוטיוב של שניות אחרי פיגוע". השר הוסיף: "החכמה של מנהיגות היא לגבות כשקשה. והמינימום הוא להמתין לחקירה יסודית והוגנת לפני שחורצים דין".