משפחת הלוחם החשוד בירי בחברון: "אל תצטרפו ללינץ'"

עשרות הפגינו ליד המחנה בו עצור החייל החשוד ברצח המחבל בחברון - ומשפחתו יוצאת כנגד ארגון "בצלם" שתיעד את הירי ומערכת הביטחון: "תאפשרו לו להגן על עצמו, כבר גזרו את דינו וכל מה שנשאר זה להוציאו להורג"

"מיהרתם לשפוט אותו - ואסור לו לדבר": אחותו של הלוחם החשוד ברצח המחבל בחברון מסרה הערב (שישי) הצהרה לתקשורת, וביכתה את מצבו הקשה לדבריה. משפחתו הודיעה כי היא נערכת למאבק ציבורי למענו - ומתחה ביקורת על פרסום סרטון התקרית על ידי ארגון "בצלם" ועל התגובות הנחרצות של בכירים במערכת הביטחון. במקביל, עשרות התכנסו הערב (שבת) ליד הבסיס בו עצור הלוחם והפגינו למען שחרורו: המוחים הניפו שלטים בהם כינו את החייל "גיבור ישראל", "חייל שלנו אנחנו איתך" ו"הקם להורגך השכם להורגו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

במסיבת עיתונאים שכינסו בני המשפחה לכלי התקשורת ולראשי מערכת הביטחון בביתם במרכז הארץ אמרה האחות: "עשו לו משפט שדה, אל תצטרפו ללינץ'". על אחיה סיפרה: "הוא נמצא לבד בשעותיו הקשות ביותר, אסור לו לדבר כמו מפקדיו, ולכן אני אהיה פיו", פתחה האחות. "אנחנו שומעים על מה שהתפרסם בסרטון שמציג תמונה חד צדדית, ואת ראשי הצבא מבצעים לו משפט שדה, וגוזרים את דינו. מה שנשאר זה רק להוציאו להורג".

"משמיצים אותו ומדביקים לו כינויים קשים"

"מרגע שהתפרסם הסרטון הוא הפך לאויב המדינה בעיני דובר צה"ל הרמטכ"ל, שר הביטחון וראש הממשלה", היא המשיכה. "משמיצים אותו ומדביקים לו כינויים חמורים וקשים, חורצים את גורלו והוא לא יכול לדבר. אני עומדת ומבקשת ומתחננת: תעצרו לרגע. החייל הזה הוא כמו הבן שלכם, למה אתם הורגים אותו ללא משפט? למה לא נתתם לו דקה אחת להסביר?".


 
האחות כיוונה את דבריה לראש הממשלה ושר הביטחון כשאמרה: "תעצרו ותחשבו מה יקרה מחר כשחייל יחשוש מחגורת נפץ, וייקרע מהדילמה האם למצוא עצמו במצבו של אחי או להציל חיי אדם". היא סיכמה בקריאה לציבור לתמוך במאבק: "אחרי שכולם כבר שפטו אותו, מי יעז לשמוע אותו להתחשב במה שעבר עליו?", תהתה האחות בפנותה לכלי התקשורת. "חלקכם עשו לו לינץ' בשידור חי. אתם כמו מכבש שהפכתם את אחי לאבק, כל מה שאנחנו מבקשים זה מעט הבנה וחמלה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב גם הוא לתקרית ולביקורת שנשמעה אחריה. "ההתקפות על צה"ל כצבא לא מוסרי כפי שבאו לידי ביטוי בסוף השבוע האחרון הן מקוממות והפוכות מן האמת", אמר. "צה"ל הוא צבא מוסרי שלא מוציא איש להורג. חיילי צה"ל בולמים בגופם התקפות טרור רצחניות על אזרחי ישראל והם ראויים לכל גיבוי. לגבי המקרה האחרון - אני סומך על צה"ל שיקיים בדיקה יסודית, אחראית והוגנת, כפי שהוא נוהג תמיד".

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, יצא הערב בעמוד הפייסבוק שלו להגנת הלוחם. "החייל אינו רוצח - האם יצאנו מדעתנו? אנחנו במלחמה. מלחמה נגד טרור אכזרי", כתב. "ייתכן שהחייל טעה, ייתכן שלא. ייתכן שסבר שהמחבל עם מטען ועלול להפעילו בכל רגע, ובירי הוא מציל חיים ומונע פיגוע המשך".

הסטטוסים שפרסם הלוחם (מתוך פייסבוק)

מאז מעצרו צצו התבטאויות בעייתיות וגזעניות שהחייל פרסם בעברו: בקיץ 2014, ביום בו נמצאו גופות שלושת הנערים (גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח) שנחטפו ונרצחו, כתב החייל - במסר שהוגבל לחבריו - "יהיה זכרם ברוך כהנא צדק". חודש וחצי לאחר מכן, במהלך מבצע צוק איתן, כתב החייל: "מה הפסקת אש, כנסו באמא שלהם".

במקרה אחר, לאחר שבית"ר ירושלים ניצחה את בני סכנין במשחק טעון, כתב החייל: "תודה לך בית"ר על הניצחון על הישמעאלים". אחותו כתבה היום בעמוד הפייסבוק: "אחי הקטן ירה במחבל שבא עם סכין לרצוח כוח של צה"ל בחברון ופתאום הוא חשוד ברצח".

ניר דבורי, עופר חדד, גלעד שלמור ותמיר סטיינמן השתתפו בהכנת הידיעה.