הירי במחבל: נזיפה לשלושה קצינים

בתום תחקיר שערך מפקד פיקוד מרכז עלה כי הירי במחבל הפצוע בוצע שש דקות אחרי הפיגוע. קצינים שהיו בקרבת מקום טענו כי הופתעו מהירי וכי החייל פתח באש על דעת עצמו

הירי במחבל: נזיפה לשלושה קצינים (רויטרס)

סערת החייל שירה במחבל המנוטרל: לאחר תחקיר ראשוני שבוצע אצל מפקד פיקוד מרכז עולה כי הירי בוצע שש דקות לאחר הפיגוע. מפקד הפיקוד נזף בשני מפקדי מחלקה ובמפקד פלוגה.

לטענת קצינים ששהו בסביבה, הם הופתעו מהירי ולפי התחקיר החייל החליט על דעת עצמו לפתוח באש. הרמטכ"ל גדי איזנקוט עודכן בפרטי התחקיר ואמר שצה"ל ייתן גיבוי מוחלט למפקדים על שגיאות, אך לא על התנהגות שאינה הולמת.

בתוך כך, היום הובא החייל היורה להארכת מעצר והוא חשוד בעבירות חמורות וייתכן רצח. לדברי התובע, הירי לעבר המחבל בוצע בעודו בחיים והחייל טוען כי חש סכנת חיים ולכן ירה במחבל.

במהלך הדיון אמר התובע הצבאי כי "יש פה חשד לעבירה חמורה, שתצריך אותנו לבצע פעולות חקירה רבות". עוד הוסיף כי "ישנם סרטונים שונים של האירוע ונגבו עדויות, בהם גם זו של החשוד, המודה בביצוע הירי כלפי אותו אדם שקודם לכן ביצע פיגוע דקירה". לדברי התובע, החייל טוען כי חש סכנת חיים ולכן ביצע את המעשה.

בעיצומו של הדיון התרחשה דרמה כשבני משפחתו של החייל הציגו באמצעות עורכי דינו אילן כץ ובן מלכה בפני השופט סרטונים שצולמו מזוויות אחרות וניסו לשכנעו כי הוא פעל בהתאם לנהלי הצבא. כמו כן, ביקשה המשפחה להוציא צו איסור פרסום על זהותו מחשש לאיומים.