"גם תפקוד החיילים האחרים ייבדק"

דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז, התייחס בריאיון לחדשות 2 לתיעוד הקשה שבו נראה חייל יורה במחבל פצוע בתל-רומיידה: "הרמטכ"ל הורה לחקור את כל הנוגעים בדבר ולא להשאיר אבן על אבן". וגם: כך נראה הסיקור בעולם

הסערה סביב התיעוד שבו נראה חייל צה"ל יורה למוות במחבל פלסטיני פצוע בתל-רומיידה היום (חמישי) נמשכת. הערב התראיין דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז, לחדשות 2 והבהיר כי בצבא יבדקו את התנהגותם ותפקודם "של כל החיילים והמפקדים הנוגעים בדבר". הוא הוסיף כי "הרמטכ"ל הורה לחקור את כל הפרטים ולא להשאיר אבן על אבן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי תת-אלוף אלמוז, "החייל נמצא עכשיו בחקירה ולגבי האירוע כולו מתקיים תחקיר, כמו גם על הטיפול בפצועים אחר-כך. חיילים נדרשים לפעול על-פי ערכי צה"ל, תרבות צה"ל והנורמות של צה"ל - וזה לא מה שראינו כאן. צריך להגיד את זה בקול רם. צריך להגיד באופן נחרץ וברור: זה לא צה"ל. צבא זה לא רק הכדור בקצה ומי שרוצה צבא חזק - צריך להבין את זה".

קרוב משפחתו של החייל היורה סיפר הערב כי האירוע לא מעיד על אופיו: "זה ילד ששנה לפני הגיוס היה מתאמן כדי להיות קרבי. הוא התקבל ליחידת כפיר. הוא חובש. הוא חייל מצטיין". לטענתו, עד כה, במהלך כל שירותו הצבאי - לא נרשמה לחובתו אף לא הערת משמעת אחת.

"שני מחבלים קפצו עליו ועל חברים שלו ודקרו אחד מהם בכתף. הגן על חברים שלו", הסביר קרוב המשפחה. "המחבל זז קצת והוא לבש מעיל והוא חשב שהוא יפוצץ מטען".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הגיב לתיעוד הירי במחבל המנוטרל ואמר כי "אסור לאפשר אובדן עשתונות שכזה, אסור לנו לאבד צלם אנוש". גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב על האירוע ואמר כי "מה שהתרחש בחברון אינו מייצג את ערכי צה"ל. צה"ל מצפה מחייליו לנהוג בקור רוח ובהתאם להוראות הפתיחה באש".

"תיעוד מקפיא דם". הסיקור בעולם

בכלי התקשורת ברחבי הגלובוס הביעו תדהמה מהתקרית בה תועד חייל צה"ל יורה בראשו של מחבל פלסטיני ששכב על הקרקע לאחר שביצע פיגוע דקירה בשכונת תל רומיידה בחברון. באתר הרוסי RT נכתב: "סרטון שמקפיא את הדם – חייל צה"ל יורה בתוקף פלסטיני פצוע". בכותרת ה"גרדיאן" הבריטי נכתב: "חייל ישראלי מתועד יורה למוות בפצוע פלסטיני", וב"אינדיפנדנט" זעקה הכותרת: "חייל ישראלי מתועד יורה בנער פלסטיני ששכב פצוע על הקרקע אחרי תקיפה עם סכין".

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" ציטטה עד ראייה שסיפר על האירוע. "שמעתי ירי, יצאתי מהבית ובדקתי מה קרה", הוא אמר. "ראיתי כמה חיילים ישראלים צועקים על שני בני נוער, חייל התקרב לאחד מהם, שזז בזמן שהחייל צעק והוא פתח באש ממרחק אפס. חצי שעה אחר כך, הכוחות הישראלים כיסו את הצעירים בשמיכות שחורות ולקחו אותם למקום לא ברור, ראיתי חיילים סביב הישראלי הפצוע".