תיעוד הירי במחבל: "חשבתי שהוא יפעיל חגורת נפץ"

החייל שתועד יורה למוות במחבל פצוע בתל-רומיידה סיפר כי הפלסטיני לבש מעיל, ובשל כך הוא חשב "שיפעיל חגורת נפץ". נתניהו: "לא מייצג את ערכי צה"ל". יעלון: "אסור לנו לאבד צלם אנוש". צה"ל: אירוע חמור

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הגיב לתיעוד הירי במחבל המנוטרל בשכונת תל רומיידה, ואמר כי "אסור לאפשר אובדן עשתונות שכזה. מוקדם יותר התייחס גם דובר צה"ל תת אלוף מוטי אלמוז לתקרית במסיבת עיתונאים, ואמר כי "מדובר באירוע חריג וחמור מאוד, אנחנו מתחקרים אותו עכשיו". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "מה שהתרחש בחברון אינו מייצג את ערכי צה"ל. צה"ל מצפה מחייליו לנהוג בקור רוח ובהתאם להוראות הפתיחה באש". קרוב משפחתו של החייל היורה טען היום, עם זאת, כי "המחבל הגיע עם מעיל עבה ביום חם, הדבר נראה לו חשוד והוא חשש שמא הוא מחזיק עליו חגורת נפץ והוא הולך להפעיל אותה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"האירוע חמור ביותר ומנוגד באופן מוחלט לערכי צה"ל ולמוסר הלחימה שלו", אמר יעלון. "אסור לנו לאפשר, גם בשעה שהדם רותח, אובדן עשתונות שכזה ואובדן שליטה שכזה. האירוע הזה יטופל במלוא החומרה".

"המאבק שלנו נגד הטרור הפלסטיני, ונגד הטרור בכלל, הוא נחוש ונחרץ", המשיך השר. "אין לנו כל כוונה להתפשר על ביטחונם של אזרחנו וחיילינו, ואנו נוקטים ביד ברזל כלפי המחבלים ושולחיהם, כפי שפעלו היום החיילים שהיו בשטח בזמן אמת ונטרלו את המחבלים בחברון. אך גם אז, אבוי לנו אם נפעל בניגוד לערכי המוסר והמצפון שלנו. חובתנו לשמור על צלם אנוש, לזכור את מגבלות הכוח גם אחרי שהאויב הוכה, ולזכור כי כוחנו נובע קודם כל מעוצמתנו המוסרית".

קרוב משפחתו של החייל היורה סיפר כי האירוע לא מעיד על אופיו של החייל היורה: "זה ילד ששנה לפני הגיוס היה מתאמן כדי להיות קרבי. הוא התקבל ליחידת כפיר. הוא חובש. הוא חייל מצטיין". לטענתו עד כה במהלך כל שירותו הצבאי, הוא לא קיבל אף לא הערת משמעת אחת.

לדברי קרוב משפחת החייל, האירוע השפיע על המשפחה כולה. "שני מחבלים קפצו עליו ועל חברים שלו, דקרו אחד מהם בכתף - הואהגן על חברים שלו", הסביר. "המחבל זז קצת והוא לבש מעיל והוא חשב שהוא יפוצץ מטען".

"התמונות מדברות בעד עצמן, אין טעם לבוא ולהסביר עד כמה האירוע הוא חמור", אמר אלמוז מוקדם יותר. "זה לא צה"ל, זה לא ערכי צה"ל, זה לא תרבות צה"ל, לא תרבות העם היהודי ולא שום דבר שקשור למסגרת הצבאית ואותה אנחנו מתחקרים". אלמוז הוסיף כי הרמטכ"ל גדי איזנקוט שוחח עם אלוף פיקוד המרכז וכי שניהם רואים את האירוע הזה בחומרה. "הרמטכ"ל הנחה למצות עד תום את החקירה, להבין בדיוק מה קרה שם ולא להשאיר שום פרט. החייל החליט לפתוח באש על מחבל כשהוא שוכב על הארץ", הוסיף אלמוז.

תת אלוף מוטי אלמוז (פלאש 90)

"נצטרך לבדוק למה כמה דקות אחרי הטיפול באירוע הדקירה החייל הזה, הגם שהאירוע נגמר מבצעית טוב, והייתה שליטה באירוע ולא היה סיכון לחיילים, מדוע בעיצומו של פינוי הפצוע, כששני המחבלים שוכבים על הארץ, החייל החליט לפתוח באש. וכולנו ראינו את התמונות".  

בסרטון שצילם מתנדב של ארגון "בצלם", עמאד אבו שמסייה, נראה אחד משני המחבלים כשהוא שוכב על גבו במשך קרוב לשתי דקות. בשלב מסוים ומסיבה שאינה לגמרי ברורה מתקרב אחד החיילים לעברו של המחבל, דורך את נשקו ויורה בראשו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לסרטון כי "מתחקיר ראשוני עולה כי מדובר באירוע חמור הנוגד את רוח צה"ל ואת המצופה מחיילי צה"ל ומפקדיו. לאור ממצאי התחקיר הראשוני שבוצע על ידי המפקדים נפתחה חקירת מצ"ח והחייל הושעה מתפקידו עד לסיום החקירה".

בפיגוע נפצע חייל צה"ל בן 20 באורח בינוני, לאחר שנדקר בידו ובכתפו. צוותי מגן דוד אדום שהגיעו לזירה העניקו טיפול ראשוני לפצוע ופינו אותו להמשך קבלת טיפול רפואי בבית החולים שערי צדק בירושלים.