מחאת חיילים חדשה ברשת: "גוזלים לנו את ימי החופש"

לקראת החגים המתקרבים והחופשות המרוכזות בבסיסים רבים ברחבי הארץ החלו חיילים במחאה חדשה ברשת. הם מתרעמים על תקנה חדשה בבסיסי צה"ל, המאלצת אותם לחתום על 5 ימי חופש במהלך הדממה בבסיס - ולא רק על חלק מהימים: "זה משאיר אותנו עם ימי חופשה בודדים לשנה". דובר צה"ל: "המטרה - לשמור על השוויון בין כלל החיילים"

ימי החופש של החיילים על הכוונת, המחאה כבר כאן: חג הפסח הולך ומתקרב, ואלפי חיילים כבר ממתינים בציפייה לחג - במהלכו יחידות רבות ייצאו לחופשה מרוכזת בת שבוע. אלא שדווקא לקראת חג החירות, פקודה חדשה שיצאה מטעם אכ"א, מעיבה על החופשה המתוכננת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אלפי חיילים כבר מוחים על התקנה שאמורה להיכנס לתוקף החל מהשנה, הקובעת כי ימי החופשה שלהם לא יקוזזו - וכי כל יום חופשה שיקבלו בחגים (מלבד בערבי החגים וימי החגים עצמם הניתנים על חשבון המערכת), יהיה על חשבונם - ולא באופן חלקי בלבד כפי שהיה עד כה.

במכתב שנשלח לכלל חיילי החובה מטעם אגף כוח האדם בצה"ל בדצמבר האחרון והגיע לידי חדשות 2 Online נכתב: "השנה, בשונה משנים קודמות, לא יחול קיזוז ימי החופשה עבור חיילי החובה. כלומר, כל יום חופשה שיחתמו במהלך החופשות המרוכזות בחגים, יירד באופן מלא מזכאות ימי החופשה שלהם".

כעת, כשמתקרב חג הפסח - ועמו החופשה המשמעותית הראשונה עבור החיילים מאז החלה שנת 2016, מתחילים החיילים להבין כי הפקודה עומדת להתממש -  ושיהיה עליהם לחתום על ימי החופש הרבים כבר בפסח הקרוב, בו חלה הדממה בבסיסים רבים בצה"ל.

מדובר למעשה בחופשה מרוכזת אליה יוצאים בבסיסים פעמיים בשנה בדרך כלל, לרוב גם במהלך חג הסוכות - גם אז ייאלצו החיילים לחתום על מספר רב של ימי חופש.

כל חייל בצה"ל זכאי מדי שנה ל-15 ימי חופשה, כאשר חיילים עורפיים רשאים לנצל את המכסה הזו במהלך שנה אחת. המקרה של חיילים קרביים הוא שונה: הם אמנם זכאים למספר ימי חופשה זהה בשנה - אלא שהם יוצאים לחופשות בתקופות בהן היחידה כולה לוקחת חופש במרוכז - בכל 3 או 4 חודשים - לרוב ללא קשר לחגים ולמועדים ("רגילה").

חיילים מוחים ברשת: "מה זה חופש בכלל?"

בימים האחרונים הולכת וצוברת תאוצה מחאה חדשה של אלפי חיילים ברשת, במסגרתה מעלים חיילים לרשת תמונות שלהם ושל תגי היחידה בה הם משרתים עם שלט עליו נכתב "מחאת ההדממות". עצומה שנפתחה בנושא כבר גרפה כ-6,000 חתימות של חיילים, ובעמוד הפייסבוק "חיילים מצייצים" זוכים פוסטים בנושא לאלפי לייקים ושיתופים של חיילים.

"בחג לא צריכים אותנו בבסיס, אז מחייבים אותנו לא לבוא", מספרת אחת החיילות המוחות, "אלא שהפעם זה על חשבוננו ואנחנו צריכים לחתום על 5 ימים ולא על 3 ימים או יומיים, כמו שהיה קודם. אני צריכה לחתום על כל הימים - וזה יוצא חמישה ימים בפסח ועוד חמישה גם בסוכות, מה שמשאיר לנו רק 5 ימי חופש בשנה".חייל אחר מספר כי הוא וחבריו ליחידה ביקשו להגיע לבסיס בחלק מימי החופשה על מנת לבצע תורנויות שונות כדי שלא יצטרכו לחתום על ימי חופש - וסורב: "אמרו לנו שרק שני חיילים יכולים להגיע בכל יום, וככה הרוב חייבים לחתום ימי חופש על כל התקופה".

חיילים אחרים עמם שוחחנו אף סיפרו כי אין בכוונתם לחתום על חמישה ימי חופש בחג הפסח הקרוב, באופן שלא ישאיר להם כמעט כלל ימי חופש נוספים עד סוף השנה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:
"כל חייל בשירות חובה זכאי ל-15 ימי חופשה שנתית. במהלך חופשת החגים, עיקר איחוד ימי החופשה התבצע אצל חיילי המטה, בעוד החיילים הלוחמים היו נתונים לאילוצים אחרים ולא יכלו לנצלם. במטרה לשמור על השוויון בין כלל חיילי צה"ל, הוחלט כי החל מהשנה ימי החופשה של חיילי החובה במהלך החגים יחושבו כמניינם, כאשר מפקד יכול לחייב יציאה להדממה בתנאי שיש לחייל יתרה של לפחות חמישה ימי חופשה לאחר ההדממה".