"לא בטוח שהפיגוע באיסטנבול כוון נגד ישראלים"

בקונסוליה הישראלית בטורקיה נמשכים מאמצי הסיוע לפצועים בפיגוע הקטלני אמש, בו נרצחו 3 אזרחים ישראלים. סגנית הקונסול הכללי הבהירה בשיחה עם חדשות 2 כי אין אינדיקציה לכך שהפעולה כוונה בהכרח נגד תיירים מישראל ואמרה כי השבוע צפויה אזהרת המסע לטורקיה לעלות בדרגה נוספת

המניע עדיין לא ברור, מאמצי הפינוי והסיוע נמשכים: יממה לאחר הפיגוע הקטלני באיסטנבול בו נרצחו שלושה ישראלים, בקונסוליה הישראלית נמשכים המאמצים להטסת גופות הנרצחים לארץ ולהגשת סיוע לפצועים. עדיין לא ברור מי עומד מאחורי הפיגוע - ובשלב זה, לא קיים חשד לפיו הפעולה כוונה בהכרח נגד ישראלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אין אינדיקציה שהפיגוע כוון במכוון נגד ישראלים", הבהירה הבוקר (ראשון) שירה בן ציון, סגנית הקונסול הכללי באיסטנבול בשיחה עם חדשות 2. "יש סברות שמחזקות את העובדה שהמסעדה שסמוך לה אירע הפיצוץ קולטת הרבה ישראלים, אבל החשד העיקרי הוא שזה פיגוע שכוון נגד קבוצה של תיירים מערביים".

משלחת הסיוע בדרכה לטורקיה, הלילה (דובר צה"ל)


לדבריה, "המצב הביטחוני בטורקיה יכול להצביע על מגוון של גופים שיכולים לבצע פעולה כזו ושגרת החיים כאן במדינה מתוחה". בימים הקרובים צפויה אזהרת המסע לטורקיה לעלות מדרגה. ישראלים שבכל זאת נמצאים בטורקיה מתבקשים להיזהר: "אנחנו קוראים לישראלים שבכל זאת נמצאים במדינה לגלות משנה זהירות ולהימנע ממקומות הומי אדם או התקהלויות".

סגנית הקונסול שירה בן ציון (פייסבוק)

משרד החוץ אישר כי שלושה ישראלים נרצחו בפיגוע - בהם יונתן שור, בן 40 מקבוצת שילר ושמחה דמרי, בת 60 מדימונה. הבוקר המריא מטוס צבאי לאסוף את ההרוגים ואת יתר הפצועים הישראלים, לאחר שחמישה מהם - שמצבם הוגדר קל - כבר הוחזרו על ידי צוותי מד"א במהלך הלילה.

נרצחה בפיגוע. שמחה דמרי ז"ל (חדשות 2)במטוס הצבאי, שיצא לטורקיה בהוראת ראש הממשלה, נמצאת יחידת טראומה מוטסת בליווי רופאי פיקוד העורף ונציג משרד החוץ. צוות מתנדבי זק"א סיימו את מלאכת הזיהוי, איסוף הממצאים והטיפול בכבוד המת של שלושת ההרוגים הישראלים.

המחבל המתאבד - בעל קשרים לדאע"ש   

הרשויות בטורקיה ממשיכות בחקירת פיגוע ההתאבדות בו נרצחו ארבעה בני אדם ונפצעו עשרות נוספים. כלי תקשורת פרסמו את תמונתו של המחבל המתאבד, סוואס יילדיז, בן 33 מהעיר אדנה בטורקיה. החשוד בביצוע הפיגוע מוכר לשירותי הביטחון בטורקיה כפעיל טרור כנראה בעל קשרים לדאע"ש. המשטרה והמודיעין הטורקיים לקחו טביעות אצבע מאביו.

טורקיה חווה בימים אלה גל טרור בלתי פוסק, כשרק בשבוע שעבר בוצע פיגוע קטלני בבירה אנקרה. מושל איסטנבול אמר הערב כי "לפיגוע היום לא היה קשר להתרעות המיידיות שהעבירה גרמניה שלשום". זאת לאחר שהביון הגרמני הוציא הודעה לפני יומיים על כוונה לבצע פיגועים נגד יעדים גרמניים בטורקיה.