"אין דבר שגורם לטרור יותר מחוסר תקווה"

מאיר דגן ראש המוסד המהולל הלך אתמול לעולמו אחרי מאבק ממושך במחלת הסרטן. יובל דיסקין שעבד מולו כראש השב"כ ויצר איתו מערכת יחסים יוצאת דופן מספר על חברו. עוד מתייחס דיסקין לגל הטרור ואמר כי צריך ללכת לפתרון מדיני‏ ולסערה סביב שוברים שתיקה. "חשוב שיהיו ארגונים ששומרים על זכויות אדם"

ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין אומר בראיון מיוחד לחדשות 2 על גל הטרור של החודשים האחרונים כי יש צורך גם בפיתרון מדיני. "מה שקורה בשטח כרגע זה לא דבר מפתיע", אומר דיסקין. "אני כבר מזה כמה שנים מצביע על התופעה הזו שהולכת ומתרחבת, כולל על זה שיש מאות אלפי צעירים מתוסכלים, ממורמרים וגם מוסתים בצד הפלסטיני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בגל הזה של הטרור צריך לטפל באמצעים מבצעיים, כפי שמובילים הרמטכ"ל ושר הביטחון, אבל יש חלק נוסף שלא נמצא בצד המבצעי, וזה שינוי האווירה", הוא מוסיף. "כדי לשנות את האווירה שיוצרת את גל הטרור הזה צריך להיכנס למהלכים שמייצרים תקווה".

"אין דבר שגורם לטרור יותר מחוסר תקווה וזה דבר מאוד בולט שהנערים והצעירים היוצאים עם סכינים לפיגועים הם אנשים שמבחינתם נואשים, מכל מיני סיבות, הם לא רואים עתיד. על מנת לשנות את המציאות הזו צריך מהלכים אמיצים ומדינתיים אותם צריכים להוביל מנהיגים וזה בעיקר ראש הממשלה".

בראיון התייחס דיסקין גם למותו של ראש המוסד לשעבר מאיר דגן ז"ל שהיה חברו. "את מאיר הכרתי לפני 25 שנים כשהיה ראש חטיבת המבצעים בצה"ל ואני הייתי בתפקיד מקביל בשב"כ", ספד לו. "במשך השנים עבדנו הרבה מאוד צמוד מאוד ובשיא כשהיינו במקביל, מאיר ראש המוסד ואני ראש השב"כ, תקופה שהייתה תקופת הפריחה בין שני הארגונים האלה".

"הכרתי אדם קשוח, מחוספס, איש עבודה מקצוען, אבל לא הכרתי את החלק הפנימי הרך יותר", הוא מוסיף. "ככל שחלפו השנים התקרבנו יותר ויותר וגיליתי שלמאיר יש נפש מאוד מעניינת. הוא היה איש חושב ואיש רגיש מאוד, וזה היה הפן שהכי הפתיע אותי בו וככל שהכרתי את הפן הזה אצלו אהבתי אותו יותר".