"מאיר היה דמות אנושית ומתחשבת"

ראש המוסד לשעבר, שהחליף את מאיר דגן בתפקידו, ספד לו הערב: "מאיר היה מפקד שידע בדרכו המיוחדת לסמן מטרות ויעדים ולחתור ללא לאות להגשמתם, הוא פילס את דרכו ללבבות המשרתים במוסד"

"דמות אנושית ומתחשבת" (מרים אלסטר, פלאש 90)

ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו ספד הערב (חמישי) למאיר דגן שהלך לעולמו הבוקר. "למרות חזותו החיצונית והקשוחה הוא גילה דמות מתחשבת שפילסה את דרכה ללבבות המשרתים במוסד", אמר פרדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"את הידיעה על פטירתו של מאיר דגן קיבלתי בעת שהותי בחו"ל", המשיך. "למרות היכרותי עם מצבו הבריאותי, הידיעה הפתיעה והעציבה אותי מאוד. מאיר היה מפקד שידע בדרכו המיוחדת לסמן מטרות ויעדים ולחתור ללא לאות להגשמתם. כמי שזכה לשרת כסגנו מעל חמש שנים, ראיתי אדם שלמרות חזות חיצונית קשוחה וקשה, גילה דמות אנושית ומתחשבת שפילסה את דרכה ללבבות המשרתים במוסד".

פרדו אף הוסיף כי "מאיר הוביל את הארגון להישגים תוך פריצת דרכים חדשות ובכך תרם לחיזוק ולביצור בטחונה של מדינת ישראל. תנחומיי האישיים למשפחתו".

"מאיר הוביל את הארגון להישגים" (פלאש 90)

במערכת הפוליטית ביכו הבוקר את מותו של דגן, שהלך לעולמו בגיל 71 לאחר מאבק במחלה קשה. "הכרתי את מאיר כאיש עצה, איש תבונה, איש אוהב ואהוב בחספוסו, מנהיג ואחד העם. מאיר היה מגדולי הלוחמים עזי הנפש, רבי הדמיון ועמוקי האמונה שקמו לעם היהודי", ספד לו נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין השוהה בביקור מדיני במוסקבה. "מסירותו למדינת ישראל הייתה מוחלטת. הוא ראה את טובתו בטובתה ועשה כל שביכולתו להבטיח את קיומה לדור ולדורות".

"מאיר היה לוחם ומפקד נועז, שתרם רבות לביטחון המדינה במערכות ישראל, במטה ללוחמה בטרור ובהמשך כראש המוסד", אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאחר היוודע דבר לכתו. "התמונה שבה נראה סבו מושפל בידי חיילים נאצים, זמן קצר לפני שנרצח בשואה, עמדה תמיד לנגד עיניו. מאיר היה נחוש להבטיח שעם ישראל לא יהיה עוד חסר כוח וחסר מגן, ועל כן הקדיש את חייו לביצור כוחה של מדינת ישראל. ב-8 השנים בהן כיהן כראש המוסד, הוביל את הארגון למבצעים נועזים, פורצי דרך וגבולות. לוחם גדול הלך לעולמו, יהי זכרו ברוך".

דגן ז"ל עם רה"מ נתניהו (רויטרס)

הנשיא התשיעי שמעון פרס הוציא הודעת אבל מיוחדת לרגל פטירתו של חברו הטוב ראש המוסד לשעבר מאיר דגן ואמר: "מדינת ישראל והעם היהודי חיים וקיימים בזכות ענקי רוח ומעשה כמו מאיר דגן", אמר נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, בהודעת אבל שפרסם. "מאיר היה ענק בכל תחום שרק אפשר והשפיע על חיי כל אחד ואחת מאיתנו- אזרחי ישראל חבים לו. מאיר ניצח במלחמות גלויות וחשאיות עבור מדינת ישראל. הוא בנה ואפשר לנו יכולות גלויות וגנוזות".

לדברי פרס, "הוא היה לוחם אמיץ שאין דומה לו, מדינאי חכם שידע שאין ניצחון צבאי ללא ניצחון מדיני. הוא מעולם לא נכנע לשום דבר, לא לאויבינו ולא למחלה הארורה. זהו יום קשה מאד עבורי, יום עצוב לאזרחי מדינת ישראל. מאיר היה מטובי חברי הוא ייחסר לי מאד, הוא חסר לי כבר עכשיו. מטובי הלוחמים שהיו לנו וטובי חברי. יהיה זכרו ברוך".

"מדינת ישראל חייבת למאיר דגן חוב עצום"

"מאיר דגן היה בן משפחה, אחי הגדול עמוס שירת תחתיו ומאיר היה בן בית אצלנו", כתב שר האוצר ויו"ר כולנו משה כחלון בעמוד הפייסבוק שלו. "עשרים שנה חלפו מאז נפגשנו לראשונה בחיפה. מאז זכיתי בעצתו הטובה בכל עניין אישי, פוליטי ולאומי. נפגשנו אין ספור פעמים. בכל פעם ראה את טובת המדינה כיסוד לכל שיקוליו ועצותיו. השנים האחרונות המחישו עד כמה מאיר היה נחוש. נחוש להמשיך ולפעול בדרכו למען המדינה. מאיר משך בעגלה למרות הקשיים וראה בכל יום הזדמנות להמשיך ולשרת. אבד למדינה בן נאמן ומסור. את הפרק שרשם מאיר ביסודות הביטחון שלנו עוד מוקדם לסכם. היה שלום. אורך מאיר"."מאיר היה גיבור ישראל שלחם באומץ באויבינו ומבקשי רעתנו וחתר באותה נחישות לשלום לו ייחל", אמר יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג. "הוא פיקד על המוסד בשלל מבצעים עלומים וכמוסים והגן על חייהם של אזרחי ישראל. מדינת ישראל חייבת לו חוב עצום על כל שעשה במהלך שירותו".

הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, אמר לאחר היוודע מותו של דגן כי "מדינת ישראל איבדה היום אדם ומפקד שחייו שזורים בדברי הימים שלה. לוחם אמיץ, גיבור ישראל שפועלו הגלוי והנסתר היה לעשייה מתמשכת למען ביטחון המדינה ושגשוגה. חבר ועמית לנשק שדמותו תחסר לנו מאוד. מפקדי צה״ל וחייליו בסדיר ובמילואים מוקירים את זכרו של מאיר ומשתתפים בצער המשפחה".