היכן דגל הדיו משחרור אילת?

67 שנים חלפו מאז שאברהם אדן (ז"ל) הניף את דגל הדיו בתום מבצע "עובדה" עם שחרורה של אילת. עכשיו צה"ל פונה לעזרת הציבור לקבלת מידע שיסייע באיתרו של הדגל שאולתר

הנפת דגל הדיו ב-49' (חדשות 2)

מחזירים ציוד מסוג אחר: צה"ל פנה היום (חמישי) לעזרת הציבור בהשבת אחד הפריטים החשובים בהיסטוריה הצבאית של מדינת ישראל - דגל הדיו שהונף באילת לפני 67 שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפוסט שהועלה בעמוד הפייסבוק הרשמי של צה"ל פורסמה קריאה לציבור הרחב לסייע באיתור הדגל המקורי שהונף במרס 1949 בסיומו של מבצע "עובדה", שמהלכו שוחררה העיר הדרומית. "אנו פונים אליכם במועד הסמוך לשחרורה של העיר אילת להשבת אחד הדגלים המפורסמים שהונפו ברגע ההיסטורי של שחרור העיר", נכתב.

במסגרת המבצע שנועד לאפשר את כיבוש הנגב בטרם יחתמו הסכמי שביתת הנשק עם ירדן, נעו חיילי חטיבת הנגב וחטיבת גולני נעו דרומה לכיוון אום רשרש, בה שהו באותה עת חיילי הלגיון הערבי של ירדן. בסיום המבצע הגיעה חטיבת הנגב למפרץ אילת וכבשה את משטרת אום רשרש.

אחרי שהתברר כי אין ברשות הלוחמים דגל לציון ההישג, הם לקחו סדין ולבן וציירו עליו בדיו מגן ודוד ושני פסים לאורכו. מפקד הפלוגה, אברהם אדן (ברן) ז"ל טיפס על תורן מאולתר והניף את הדגל שנקרא מאז "דגל הדיו", כסמל לשחרור אילת על ידי צה"ל.

להעברת מידע בנושא הדגל ועל מקום הימצאו: mapa@idf.gov.il