דגן: "אנשי המוסד - כמו חברה קדישא"

לפני חודש שוחח יואב לימור עם ראש המוסד לשעבר, שהלך לעולמו הבוקר. באחד הריאיונות האחרונים עמו סיפר דגן על מצבו הבריאותי, על האנשים עמם שירת בארגון החשאי - וגם על התנגדותו לתקיפה ישראלית באירן

"אנשי המוסד הם כמו חברה קדישא שעושים שירות למת, שירות שהוא אינו מודע לו": במילים אלה סיכם ראש המוסד לשעבר מאיר דגן שהלך לעולמו הבוקר (חמישי) את הריאיון שהיה ככל הנראה הריאיון האחרון שנערך עמו, רק בחודש שעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יואב לימור שוחח עם דגן במסגרת כתבה ששודרה בתכנית "אנשים" אודות הרמטכ"ל גדי איזנקוט, שם שיבח אותו דגן והרעיף עליו מחמאות. בהמשך השיחה, סיפר דגן על מצבו הבריאותי, הסביר מדוע הוא בוחר שלא להביע דעה על כל נושא וגם בחר לתאר את אנשי המוסד עמם עבד לאורך השנים באמצעות דימוי מצמרר.

כך נשמעה השיחה עם דגן, שחלקים ממנה שודרו היום בתכנית "הבוקר של קשת", לאחר היוודע דבר מותו:

יואב לימור: "טוב, אתה מרשה לי לאחל לך בריאות, זה במסגרת כללי המשחק?"
מאיר דגן: "תודה רבה, כן"
יואב לימור: "שמעתי שפרדו (תמיר פרדו, ראש המוסד היוצא) אמר שחסרת לו בטקסים וכולי"
מאיר דגן: "הודעתי להם שאני לא יכול לבוא. לא הבעתי דעה פוליטית בעניין. דיברתי עם תמיר, הוא היה אצלי אחרי שהוא פרש, אנחנו ביחסים טובים - גם איתו וגם עם יוסי (יוסי כהן, ראש המוסד החדש). אם הייתי נמצא ביכולת להגיע, היה קשה מאוד למנוע ממני להגיע".

לוחם אמיץ ומעוטר, דגן במרכז (באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון, מערכת במחנה)

יואב לימור: "חסר לך? "
מאיר דגן: "לא, אני חושב שיש אנשים טובים שיודעים לעשות את מה שצריך לעשות ואני מקווה שהם יצליחו".
יואב לימור: "לא דיברת על יוסי ולא על אחרים, אני מניח שבירכת אותו"
מאיר דגן: אני מברך את שניהם. את תמיר על העובדה שעזב, ואת יוסי בהצלחה בהמשך דרכו. הם שניהם אנשים טובים ואני לא מאלה שהתבטאתי אי פעם אל מול אלה שהחליפו אותי ואלה שמיועדים להיכנס לתפקיד".

"תרומה מאוד משמעותית לביטחון מדינת ישראל (בני דויטש, מאקו)

יואב לימור: "ועשייה ומעורבות חסרים לך או שאתה בעולם אחר עכשיו, במקום אחר כרגע?"
מאיר דגן: "כרגע אני נמצא במציאות אחרת אבל זה בהחלט עולם מרתק. לא כך העולם הזה כמו איכות האנשים שלו. אנשים יוצאים מן הכלל, שבאמת יש לי הערכה ראויה אליהם. אני באמת אומר עליהם שהם חסד של אמת. בדרך כלל מתכוונים לחברה קדישא שהם עושים שירות למת, הוא לא יידע על זה אף פעם. אנשי המוסד הם דומים, הם עושים שירותים שבהרבה מאוד מקרים אף אחד לא יודע מה הם עשו. אבל אני חושב שמלאכתם ראויה ויש לה תרומה מאוד משמעותית לביטחון מדינת ישראל"
יואב לימור: "איך אתה חריג מכל הקולגות שלך שלא בוער לך לדבר?"
מאיר דגן: "הבעתי את דעתי פעם בזמנו על הנושא האירני, אף פעם לא הבעתי לגופם של אנשים, אני מוכן להביע דעות לגופו של עניין ולא על אנשים"