הרמטכ"ל: לא ידענו על נסיגה רוסית

בדיון בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אמר הרמטכ"ל גדי איזנקוט כי מוסקבה לא עדכנה על הסגת הכוחות מסוריה. "המעורבות הרוסית חיזקה את אסד, הוא יכול להגיע לשיחות בז'נבה מעמדת כוח", אמר איזנקוט

"לא היה מידע מקדים". איזנקוט (פלאש 90)

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט הגיע היום (שלישי) לכנסת כדי לערוך סקירה בפני חברי ועדת חוץ וביטחון. במהלך הסקירה התייחס הרמטכ"ל להחלטה הדרמטית של פוטין על הסגת הכוחות הרוסיים מסוריה והבהיר: "לא היה לנו מידע מקדים, כמו שלא היה גם לאחרים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בשלב זה נדרשת צניעות וזהירות בניסיון להבין לאן מתפתחת הזירה הסורית עם יציאת הכוחות הרוסיים מהאזור", אמר איזנקוט. הוא ציין כי המעורבות הרוסית בסוריה חיזקה את אסד והיא תאפשר לו להגיע לשיחות השלום בז'נבה "מעמדת כוח".

"נדרשת זהירות". אסד ופוטין (רויטרס)

"להערכתנו היציאה הרוסית צפויה להתבצע באופן מדורג", הוסיף הרמטכ"ל. "הרוסים כנראה ימשיכו להחזיק בסוריה שני בסיסים, כאשר הסד"כ שפרוס בשטח יצטמצם, אך לא באופן מוחלט".

איזנקוט אף התייחס למנהרות הטרור ברצועת עזה והבהיר כי צה"ל רואה באיום המנהרות "איום מרכזי העומד בראש סדר העדיפויות שלו". לדבריו, "צה"ל משקיע למול איום זה משאבים רבים מאוד במגוון רחב של היבטים, טכנולוגיים ומבצעיים". הוא הוסיף כי במהלך העשור האחרון השקיע צה"ל יותר ממיליארד שקלים כדי לנסות למצוא פתרון בנושא.

"משקיעים משאבים רבים באיום המנהרות" (ליאור וענונו ורפאל חיון)

במהלך הדיון שב איזנקוט וציין את התנגדותו להשארת תחנת גלי צה"ל תחת הצבא ואמר כי הוא סבור שצה"ל אינו צריך להחזיק בתחנה צבאית "שעוסקת במחלוקות אזרחיות". הוא אף ציין כי מספר התקנים בתחנה - הן של חיילים והן של אנשי קבע - גבוה מאוד.

בעניין המחלוקת סביב סוגיית גידול הזקנים בצה"ל הסביר הרמטכ"ל כי ההחלטה נובעת מהרצון לחזק את המשמעת בצה"ל. לצד זאת הוא שב והבהיר: "חייל שהזקן הוא חלק מאורח חייו ויבקש לשמור על זקנו - לא ימנעו זאת ממנו. אין שום כוונה או רצון לפגוע בחיילים הדתיים".