נרצח הפיגוע בסניף רמי לוי יוכר כחלל שנפל בקרב

כחודש לאחר הפיגוע בסניף "רמי לוי" בשער בנימין, יוסיף משרד הביטחון את הכיתוב "נפל בקרב" למצבתו של חלל צה"ל, סמ"ר טוביה ינאי ויסמן ז"ל - כך החליט משרד הביטחון לאחר התייעצות שקיים ולאחר מאבק שניהלה אלמנתו

ינאי ויסמן ז"ל (מתוך פייסבוק)

נרצח הפיגוע יוכר כמי שנפל בקרב: כחודש לאחר הפיגוע בסניף "רמי לוי" בשער בנימין, יוסיף משרד הביטחון את הכיתוב "נפל בקרב" למצבתו של חלל צה"ל, סמל-ראשון טוביה ינאי ויסמן ז"ל - כך החליט משרד הביטחון לאחר התייעצות שקיים ולאחר מאבק שניהלה אלמנתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההחלטה התקבלה בתום התייעצות במשרד הביטחון, ולאחר שהתקבלה עמדת הרמטכ"ל, שלפיה ינאי יצר מציאות של קרב עם מחבלים בחתירתו למגע עם המחבלים ולנטרולם בידיים חשופות עד למותו - ולכן האירוע שבו נפל יוגדר כקרב. משרד הביטחון קיים היום התייעצות עם הגורמים המוסמכים וצה"ל, בעקבות בקשת אלמנתו של ויסמן.

לאחר פניית האלמנה, פנה משרד הביטחון לצה"ל וביקש את עמדתו הברורה באשר לנסיבות האירוע שבו נפל ינאי ז"ל. בתשובה שהועברה למשרד הביטחון קבע הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, כי "עמדת צה"ל בנושא האירוע שבו נהרג סמל-ראשון טוביה ינאי ויסמן ז"ל היא כי מדובר בקרב - וזאת כחלק מהמחויבות שלנו לינאי כלוחם, למשפחתו ולאתוס הלחימה הצה"לי".

הרמטכ"ל הוסיף וכתב כי "העובדה שינאי ז"ל חתר למגע עם המחבלים ולנטרולם בידיים חשופות עד למותו - מבטאת את אומץ ליבו ואת העובדה שמבחינתו יצר מציאות של קרב עם המחבלים". בשל קביעת הרמטכ"ל החליט משרד הביטחון לכתוב את המלים "נפל בקרב" על מצבתו של סמל-ראשון טוביה ינאי ויסמן ז"ל. החלטת משרד הביטחון נמסרה למשפחתו לפני זמן קצר.

אלמנתו של ינאי: "הסתער על המחבל, נפל בקרב"

בשבוע שעבר, תקפה יעל ויסמן את התנהלות משרד הביטחון בסוגייה. בפוסט שהעלתה לעמוד הפייסבוק שלה מחתה על מה שלטענתה הוגדר כ"אטימות מערכתית" בעקבות דרישתה לשנות את הכיתוב על מצבת בעלה ל"נפל בקרב".

"רק שבועיים וקצת מיום נפילתך בקרב גיבורים, בשניות שהסתערת בידיים חשופות אל מול המחבלים ההם, אצטרך להתמודד מול אטימות מערכתית במיטבה", כתבה ויסמן. "במקום שאעסוק באיך וכיצד להנציח אותך, אני נאלצת לעסוק בהעמדת נסיבות נפילתך על דיוקן".

האלמנה יעל עם ינאי ז"ל (מתוך פייסבוק)

בפוסט הסבירה ויסמן כי הכיתוב על גבי המצבה של חללי צה"ל מתחלק לכמה ניסוחים קבועים: "יש את הניסוח 'נפל בקרב' ויש גם ניסוח 'נפל בפיגוע חבלני'", ציינה. "נערך תחקיר, על פי מסקנות התחקיר שהועברו ליחידה להנצחת החייל במשרד הביטחון הוחלט כי הכיתוב שיופיע על גבי מצבתך יהיה 'נפל בפיגוע חבלני'. כן, ככה סתם פיגוע חבלני. כי כך נקבע, כי כך תוחקר".

"שנינו יודעים כי איש לא קרא לך להסתער בשעה שעמדנו ביחד עם נטע הקטנה", המשיכה ויסמן. "היית חסר כל אמצעי הגנה או התקפה ורצת בלי היסוס כי היו צריכים אותך. רצת, חתרת למגע כפי שמצופה מלוחם בצבא ההגנה לישראל. ועכשיו מישהו שם למעלה במעלה היררכיה החליט שלא היה שם קרב. אז מה היה שם?".