בעוטף עזה מיואשים: "כמה גיחות של מטוסים לא יפתרו את הבעיה"

שנה וחצי חלפה מאז סיום מבצע צוק איתן, אך ביישובים הסמוכים לרצועה החיים טרם שבו למסלולם. בסוף השבוע האחרון שוב נורו רקטות מעזה ונפלו בשטחים פתוחים. למרות תגובת חיה"א, התושבים מאבדים תקווה: "גדל כאן דור בפוסט טראומה"

סוף שבוע מתוח עבר על תושבי עוטף עזה, לאחר נפילת ארבע רקטות בשטחים פתוחים במועצה האזורית שער הנגב. במערכת הביטחון אמנם מעריכים כי חמאס אינו פועל ליצירת עימות נוסף עם ישראל, אך את התושבים זה לא מספק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש מי שיגיד שנפילת הרקטות האלה בשטחים פתוחים היא עניין של מזל", מספר יונתן מכפר עזה. "רוב אנשים כאן לא מרגישים כל כך בני מזל כשהם שומעים אזעקה. למרות שבמזל אין נפגעים, יש באזור מתח שאי אפשר להסביר אותו".

לדבריו, המצב הביטחוני גורם לטראומות פסיכולוגיות קשות לדור הצעיר ביישובים הסמוכים לרצועה. "זה לא משנה אם זה נופל בשטח פתוח או בתוך הבית, עדיין יש אזעקה, עדיין יש נפילה, עדיין יש רעש, עדיין יש לחץ", טוען יונתן. "מי שחושב שמטח של ארבע רקטות זה בסדר בגלל שזה נופל בשטח פתוח אז לא קרה כלום, לא מבין שמאות ילדים נולדים למצב הזה".

"זה בעצם העתיד של האזור הזה", הוא אומר. "הילדים האלה הולכים להיות הורים עוד 20 שנה והם פוחדים מהצל של עצמם. יש פה אזור במצב פוסט טראומטי, זה מתח שאי אפשר להסביר אותו".

חיילי צה"ל צופים על הרצועה

"כמה גיחות של מטוסים לא יפתרו את הבעיה"

"הממשלות נותנות לזה יד, הן נותנות לזה לקרות", תוקף הצעיר מכפר עזה. "אין מענה למצב. לא קורה כלום. לאחר שירו עלינו ידענו שתגיע בלילה תגובה של חיל האוויר. אלה בומים ומהלומות שכל הבית שלך רועד. זה כמו מלחמה".

על אף מסרי ההרגעה מצד שר הביטחון יעלון, שטען אתמול כי ישראל תגיב בעוצמה לכל ירי מהרצועה, בעוטף לא חושבים שהתגובות הללו יסייעו למצב. "אנחנו רואים כמה האזור הזה נפיץ ורגיש", מבהיר יונתן. "כמה בשניות הכל יכול להסלים ואין פה אף אחד שנותן על זה את הדעת ומטפל בבעיה מהשורש. כמה גיחות של מטוסים זה לא מה שיפתור את הבעיה".

גם באשקלון, הרחוקה יותר מהגדר, חוששים שהרקטות יגיעו לעיר. רן לוי תושב העיר, קורא לממשלה להביא שקט לאזור על ידי מהלך צבאי נרחב. "אני לא מוכן להמתין לרגע שהם יירו עלינו", הוא מדגיש. "אני לא מוכן שתושבי העיר יחיו בתחושה שכל רגע יורים עלינו. אני רוצה שקט לתושבי העיר והמדינה".

"להכריע את הטרור"

"השקט יושג לאחר הכרעת הטרור", הוא טוען. "נמאס לנו מהירי, נמאס לנו להיות בשר תותחים. אנחנו רוצים שקט וביטחון. זה מה שאנחנו צריכים".

"מחבלי עזה יורים כמנהגם מתי שהם רוצים והיכן שהם רוצים לשטחי ישראל", מוסיף לוי. "הגיע הזמן שאנחנו נהיה הצד היוזם וההתקפי שקובע דברים בשטח, ולא הצד שמגיב. הגיע הזמן שנחסל את כל גורמי הטרור בעזה".