חיסל המחבלים: "ניסו לברוח. הוצאתי אקדח ויריתי"

השוטר שחיסל את שני המחבלים שירו לעבר אוטובוס בשכונת רמות בירושלים שחזר את שאירע בשיחה עם המפכ"ל אלשיך: "איתרנו את הרכב החשוד, הוצאתי את האקדח – ויריתי. הם ניסו להימלט". באירוע נפצע קשה גבר בן 50, ככל הנראה מירי השוטרים. תיעוד: חיסול המחבלים

"הייתי באזור רחוב הצנחנים וקיבלתי דיווח שהרכב החשוד אותר והמחבלים איימו על השוטרים. הבחנתי בהם, הם ניסו לכוון אליי את נשקם ולירות בי. הוצאתי אקדח - ויריתי בהם מחמישה מטרים תוך כדי שהם מנסים להימלט". כך שחזר הבוקר (רביעי) אחד השוטרים שניטרל את המחבלים שירו לעבר אוטובוס בשכונת רמות בירושלים את האירוע - בשיחה עם המפכ"ל רב-ניצב רוני אלשיך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע החל סמוך לשעה 07:38, אז התקבל דיווח לפיו נפתחה אש לעבר אוטובוס הנוסעים מרכב שנסע סמוך לו. שניים מנוסעי האוטובוס נפצעו קלות כתוצאה מההמולה. שני המחבלים שהיו בכלי הרכב הצליחו להימלט מהזירה, וכוחות משטרה גדולים פתחו במצוד אחריהם ברחבי הבירה.

סמוך לשעה 08:30 זוהה הרכב שבו נסעו שני המחבלים ברחוב הצנחנים שבאזור השער החדש לעיר העתיקה. שוטרים שהבחינו בשניים מנסים להוציא את נשקם מהרכב חתרו למגע עמם. בשלב זה המחבלים ביצעו ירי נוסף, אולם השוטרים פתחו באש על מנת לנטרלם והם חוסלו בזירה. בכלי הרכב ששימש את השניים נמצאו שני כלי נשק מאולתרים בהם בוצע הירי.

בזמן נטרול המחבלים נפצע קשה נהג ישראלי כבן 50 שהיה באזור והוא פונה לבית החולים הדסה הר הצופים. במסגרת החקירה בזירת האירוע מתחזקת ההערכה כי האיש נפגע כתוצאה מירי השוטרים שנטרלו את המחבלים, בני 19 ו-21 מכפר עקב.

"במהלך הנסיעה נשמע ירי וכולנו נכנסנו להלם", סיפרה שרה, שהיתה על האוטובוס שלעברו בוצע הירי. "הם ירו לכל הכיוונים. הנוסעים אוטובוס היו בהיסטריה וצעקו 'מחבלים! מחבלים!, זה היה ממש מפחיד". לדבריה האוטובוס בשעה זו היה מלא בנוסעים, מה שהגביר את הלחץ והבהלה ששררו בתוכו ברגעי הירי.

האוטובוס בשכונת רמות, הבוקר

"ראינו גבר כבן 50 בהכרה מעורפלת שסבל מפציעה חודרת בפלג גופו העליון", שחזר מוחמד עבד אל רחמן, פראמדיק מד"א שלקח בטיפול בפצוע בזירה. "הענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים ופינינו אותו במהירות תוך כדי טיפול שכלל הרדמה והנשמה לבית חולים כשמצבו מוגדר קשה".

זמן קצר לאחר חיסול המחבלים הגיע ראש העיר ירושלים ניר ברקת לזירת האירוע, וטען כי אתגר הטרור אינו עניין ירושלמי בלבד. "אנחנו שומרים על שגרת חירום ברמה גבוהה, ואני רוצה לשבח ולהודות לכוחות הביטחון ולמשטרה", אמר. "זה היה אירוע מורכב. הכוחות תפסו את המחבלים במהירות ומנעו אירוע חמור בהרבה, גם היום וגם אתמול ובכלל. אני קורא לראש הממשלה ולשר הביטחון: צריך לנהוג ביד קשה. יש ללכת למקומות מהם יוצאים המחבלים, וכוחות הביטחון הרי יודעים מהם, לכתרם ולוודא שלא ייצא משם אירוע נוסף. דווקא כשסגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן כאן, כדאי שיבין שמנסים לפגוע ביהודים".

כשעתיים לאחר נטרול המחבלים בירושלים, התרחש ניסיון פיגוע נוסף בשומרון: נער בן 16 מכפר ליד סלפית הגיע לאזור גשר א-זוויה הסמוך לאריאל, התקרב לעבר כוח צה"ל שהוצב במקום בכדי למנוע יידויי אבנים והפרות סדר, וניסה לדקור את אחד החיילים מתחת לגשר. אולם אז בוצע ירי לעברו על מנת לנטרלו והוא חוסל. לא היו נפגעים מקרב חיילי צה"ל בתקרית.

בהכנת הידיעה השתתף עמית ולדמן