התגובה: סגירת כלי תקשורת מסיתים, שלילת היתרי עבודה

נתניהו קיים התייעצות עם ראשי מערכת הביטחון בעקבות גל הפיגועים בה הוחלט על שורת צעדים למלחמה בטרור. ערוצי התקשורת שמסיתים ייסגרו, ישללו היתרי עבודה ותקודם חקיקה נגד סייעני שב"חים

בעקבות שורת הפיגועים שהתרחשה אמש, כינס הלילה (רביעי) ראש הממשלה בנימין נתניהו בלשכתו בירושלים התייעצות ביטחונית עם בכירי מערכת הביטחון בעקבות הפיגועים שאירעו בפתח תקווה, ירושלים ויפו, במהלכה הוחלט על שורה של צעדים ביטחוניים שנועדו למנוע הסלמה בשטח. עוד לפני כן קיימו השר לביטחון פנים, המפכ"ל וצמרת המשטרה הערכת מצב בסופה הוחלט כל על תגבור כוחות המשטרה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכינוס המיוחד שיזם נתניהו לקחו חלק שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך ונציגים של צה"ל והשב"כ. בסופה של ההתייעצות הוחלט לנקוט באופן מיידי בשלילת היתרי עבודה ומסחר בהיקפים גדולים יותר עבור האוכלוסייה הפלסטינית היוצאת לשטחי ישראל.

זירת הפיגוע ביפו, הערב (פלאש 90, תומר ניוברג)

מבדיקה ראשונית של כוחות הביטחון עולה כי שניים מתוך שלושת המחבלים שביצעו את הפיגועים היו שוהים בלתי חוקיים ולכן, במסגרת ההתייעצות הוחלט גם לקדם חקיקת בזק להענשת מסיעי ומליני שב"חים. כמו כן הורו על מערכת הביטחון לפעול לסגירת פרצות בגדר בעוטף ירושלים ובניית גדר באזור תרקומיא.

במערכת הביטחון סבורים כי ההסתה ברשתות החברתיות והטלוויזיה הפלסטינית היא אחד הגורמים שהניעו את המחבלים, ולכן בתום הכינוס הוחלט להילחם בתופעה על ידי סגירת ערוצי תקשורת שעוסקים בהסתה. בנוסף להחלטות שהתקבלו בהתייעצות הביטחונית, יימשכו הפעולות המתבצעות באופן קבוע כמו כתרים וסגרים על כפרים מהם יצאו מחבלים.

מוקדם יותר היום ערכו ארדן ואלשיך הערכת מצב בהשתתפות סגל המשטרה הבכיר, שם עלה כי אין ככל הנראה קשר בין האירועים השונים ומדובר במפגעים בודדים, כמאפיין את פיגועי גל הטרור הנוכחי. עוד עלה בדיון כי בשבועות האחרונים ישנה רמה קבועה של התרעות בנוגע לחשדות לפיגועים, המטופלות באופן שוטף על ידי גורמי הביטחון. עם זאת, לא היו התרעות קונקרטיות לגבי הפיגועים היום.

"ייתכן וביקורו של סגן נשיא ארה"ב היווה טריגר לפיגועים"

כל המחבלים שביצעו את הפיגועים אתמול הם שוהים בלתי חוקיים. במשטרה מרכזים בשבועות האחרונים מאמץ נרחב מול שב"חים, וקוראים לכלל הציבור להקפיד על החוק ולא לאפשר לאף אדם שאינו נושא אישור רשמי לשהות בישראל שלא כחוק. במשטרה מבהירים כי יחמירו מאד עם מעסיקים, מלינים ומסיעים של שב"חים.עוד מצביעים במשטרה על כך שלא מן הנמנע כי ביקורו של סגן הנשיא האמריקני ג'ו ביידן בישראל, היווה טריגר כללי לאירועים ספציפיים אלו והמשטרה תתייחס לכך בהיערכות האופרטיבית שלה, מעבר לאבטחת הביקור עצמו.לאור האירועים, הודיעו במשטרה כי יתגברו את הכוחות ברחבי הארץ וביקשו מהציבור להמשיך ולגלות ערנות, לדווח מיד על אירועים חריגים ולהמשיך בשגרת החיים. בכוונת המשטרה לעבות את הכוחות בגזרת תל אביב - בה יוגברו הסיורים ברחובות בהם מסתובבים אנשים רבים. במשטרה מבקשים מהציבור לא להסס להתקשר למוקד 100 ולדווח על כל אדם שנראה חשוד.