בניגוד להנחיות: למה לוחמים יוצאים הביתה בלי נשק?

רק לפני שבועיים הורה הרמטכ"ל לאפשר לחיילים לחזור הביתה עם נשק - לקח ממותו של סמ"ר ינאי ויסמן, שנרצח בפיגוע בסניף "רמי לוי" בשער בנימין בעת שהיה בחופשה ללא נשקו האישי. אולם, מסתבר שגם היום יש לוחמים שרוצים לצאת עם הנשק הביתה - ואינם מורשים לעשות זאת

בעיצומו של גל הטרור , עוד לפני הנחיית הרמטכ"ל, הבהיר סגן שר הביטחון שמבחינת המערכת כולם צריכים לצאת הביתה עם נשק, פרט לטירונים. "אני לא מכיר מקרים בהם נאמר לחיילים להפקיר את כלי נשקם", אמר לפני כשבועיים חבר הכנסת אלי בן דהן (הבית היהודי) מעל בימת הכנסת. אבל התלונות מהשטח לגבי חיילים שנאלצים להשאיר את הנשק בבסיס ממשיכות לזרום.

"על אף ההוראה החדשה של הרמטכ"ל, הגיעו ללשכתי בשבועיים האחרונים תלונות נוספות של חיילות, חיילים ואנשי מילואים שעדיין נתקלים בסירוב מוחלט", אמר היום חבר הכנסת ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי).

"כשהגענו ביום שישי, לפני שיצאנו הביתה, הובהר לנו שהאישור שהרמטכ"ל נתן תקף לחיילים סדירים, לא לחבר'ה שמגיעים למילואים", מספר חייל המשרת במילואים ביחידה לוחמת ומתגורר ביהודה ושומרון. לדברי החייל, שסירב להיחשף בשמו או בפניו, המצב שנוצר מעמיד אותו בסיכון מוגבר: "בסוף, כשאתה על מדים אתה משמש מטרה. גם האזרחים מצפים שאם יקרה משהו תיתן מענה", הוא מוסיף.

חייל קרבי בהדרכה, שלא הורשה גם הוא לצאת עם נשק, מספר כי "אנחנו חיילים בחטיבת חי"ר שנמצאים בקורס חובשים בבה"ד 10, וביציאות הביתה בסופי שבוע אנחנו לא יוצאים עם נשק. אם נשאל את השאלה אם היה ניתן למנוע את הפיגוע הבא אולי יש את התשובה. חבל שאנחנו פשוט לא יוצאים עם נשקים".

"שבוע אחד מקבלים נשק בסופ"ש ושבוע אחר כך לא - זה לא הגיוני"

גם חיילים בודדים לא תמיד מקבלים אישור לקחת את הנשק הביתה. "יש כמה שכן יוצאים וכמה שלא", משתף חייל בודד שלא קיבל אישור לקחת את הנשק איתו בסוף השבוע, "יש כאלה שבסוף שבוע אחד כן יוצאים עם הנשק ובזה שאחריו כבר לא. זה לא הגיוני".

"המפקדים עדיין לא נותנים להם לצאת הביתה עם נשק", כועס חבר הכנסת מייקל אורן (כולנו) המכהן כיושב ראש השדולה לחיילים בודדים בכנסת, "הפקודה של הרמטכ"ל לא מיושמת. לא אניח את דעת עד שהפקודה הזו תיושם במלואה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "פקודת נשיאת הנשק לחיילים בחופשה עודכנה וחודדה ביחידות הלוחמות בהתאם להנחיית הרמטכ"ל. במקרה נקודתי בבה"ד 10 תוחל הפקודה החל מהשבוע הקרוב. חיילי מילואים בתעסוקה מבצעית יצאו עם נשק לביתם. חיילי מילואים הנמצאים באימון יצאו עם נשק לביתם בחופשה בהחלטת מפקד היחידה ובהתאם למקום מגוריהם. עם זאת, הנוהל נבחן בימים אלה".