בכיר בצה"ל: "רוצים רוצים לצמצם מספר מגדלי הזקן בצבא"

כ-25 אלף אנשי צבא קיבלו עד היום פטור מגילוח זקנם - כך נחשף היום בכנסת. בכיר באכ"א הצהיר כי "חיילים דתיים ניצלו את המצב הקיים" והסביר כי הרמטכ"ל הנחה "להיכנס לעובי הקורה וליישם נוהל אחיד"

הסערה נמשכת (דובר צה"ל)

סערת הזקנים בצה"ל נמשכת - ומגיעה לכנסת: הבוקר (שלישי) התייצבו נציגים בכירים מהצבא בכנסת, על מנת לנמק את המהלך שעורר זעם ותרעומת בקרב החיילים ובמגזר הדתי. בכיר בצה"ל ציין במהלך הדיון הסוער בוועדת המשנה לכוח אדם בצה"ל כי במצב הישן, לפני כניסת הפקודה לתוקף בתחילת החודש, 25,000 חיילים ואנשי צבא קיבלו פטור זקן - מצב שפגע ב"נראות הצה"לית" ודרש טיפול בעיני הצבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זקן אסור בצה"ל אלא אם כן ניתן היתר - הפקודה החדשה באה לתת מענה על זה שהפקודה הישנה נתנה רשות לכל יחידה לפעול כראות עיניה", הבהיר רמ"ט אכ"א (אגף כוח האדם) בפני חברי הוועדה - לאחר שבשבוע שעבר נכנסה לתוקף הפקודה החדשה שמגבילה את האישורים לגידול זקן בקרב חיילים. "הרמטכ"ל ביקש להיכנס בעובי הקורה וליצור מצב שאנו יוצרים אחידות בזהות שלנו".

הקצין הבכיר ביקש להבהיר כי לא יכפו על חייל שאורח חייו דתי להסיר את זקנו: "יצרנו תבחין אחיד, כל נושא ייבחן על פי אמת המידה - אם הזקן הוא חלק מזהותו, הוויתו ודמותו בחיים - זוהי הוראת הקבע של אכ"א ומהות הדברים".

יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש מהליכוד, הקשה ושאל: "למה שלא תגדירו קריטריונים של גידול זקן באופן גורף גם לחילונים - לא זקן צרפתי אלא אורך אחיד וכיוצא בזה?". רמ"ט אכ"א השיב לו: "אנחנו רוצים לצמצם את התופעה. גם החיילים הדתיים מנצלים את המצב הקיים". קיש לא הסתפק בתשובה והצהיר: "הזמנים השתנו - יש לאפשר גידול זקנים על בסיס סטנדרט קבוע". קיש הוסיף: "יכול להיות שניפגש שוב עוד חודשיים בנושא, אני מצפה מצה"ל להתאים את עצמו".

ח"כ מוזס מיהדות התורה טען שבכל ההליך חייבת להיות מעורבת הרבנות הצבאית. לעומתו, ח"כ עפר שלח (יש עתיד) טען שהפקודות החדשות צריכות להישאר כפי שהן: "ההוראה שיצאה בצה"ל ביחס לגידול זקנים אינה מתקפה על חיילים דתיים ואינה פוגעת באורחות חייהם. "ההתקפה על הצבא ועל הרמטכ"ל בעניין זה נובעת מטעמים פוליטיים: זו פעולת תג מחיר על הכפפת הענף לתודעה יהודית לאכ"א".

צה"ל: האישורים יילקחו? (אילוסטרציה) (דובר צה"ל)

האם האישורים שניתנו יילקחו?

אתמול נחשף במהדורה המרכזית מסמך בו הנחה ראש אגף כוח האדם בצה"ל בחון את הבקשות שכבר אושרו על פי הנוהל החדש. המסמך מסכם דיון שמסכם דיון שהתרחש בלשכתו של ראש אכ"א בשיא הסערה בשבוע שעבר, שעות ספורות לפני כניסת הפקודה החדשה לתוקף.

בדיון הנחה ראש אכ"א האלוף חגי טופולנסקי לבחון מחדש את הבקשות שאושרו על פי הנוהל החדש בכמה יחידות שבהן לטעמו קיים מספר חריג של פניות. על פי המסמך מדובר ביחידות בחיל האוויר, באמ"ן, בפיקוד העורף ובפיקוד המרכז, בהן ביקש ראש אכ"א לבצע בדיקה מחודשת.

המשמעות המעשית של הצעד שנקט ראש האגף נוגעת לחיילים שבקשותיהם כבר אושרו על פי הנוהל החדש. בעקבות ההנחיה, חיילים שכבר זכו בהיתר ומשרתים ביחידות המדוברות יצטרכו, אולי, להיפרד ממנו בקרוב. זאת ועוד, על אף שבצה"ל נטען כי אין מכסות בנוגע לאישורי הזקנים וכי כל בקשה תיבחן באופן פרטני, כעת מתברר שהסטטיסטיקה משחקת תפקיד נכבד בסוגיה.

סעיף נוסף במסמך נוגע להופעתם של חיילים מזוקנים באירועים ייצוגיים. במסמך ניתנה הוראה בנוגע "הפצת הנחייה על הימנעות השתתפות חיילים עם זקן במשמרי כבוד בצה"ל". בהקשר זה יש לציין כי משמרי כבוד בצבא אינם מסתכמים בהגעתם של אישים בכירים, אלא באירועים תכופים יותר, דוגמת ימי הזיכרון ויום העצמאות. מדובר צה"ל טרם נמסרה תגובה.