נעצר המחבל שביצע את הפיגוע בקניון במעלה אדומים

יומיים לאחר שדקר את המאבטח צביקה כהן ופצע אותו קשה, הסגיר את עצמו המחבל לידי כוחות הביטחון. כהן עדיין מאושפז בביה"ח בסכנת חיים. אחיו סיפר כי הוא הכיר את תוקפו: "הוא שתה איתו קפה יומיים לפני כן"

המחבל שנעצר

סוף למצוד אחר המחבל שביצע את הפיגוע בקניון במעלה אדומים: הבוקר (ראשון) הותר לפרסום כי סעדי עלי אבו חאמד, בן כ-20 מאל-עזרייה הסמוכה הוא המחבל שעל פי החשד דקר את המאבטח צביקה כהן בקניון בשעת לילה ופצע אותו באורח אנוש. מעצרו של המחבל התאפשר לאחר שהוא הסגיר את עצמו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהשב"כ נמסר כי מאז הפיגוע ניהל השב"כ מצוד אחר המפגע, עד למעצרו בשעות הלילה. אמש התקשר קרוב משפחתו למוקד 100 של המשטרה והודיע שהמחבל שוהה בביתו, בגזרת בית לחם, ושהוא מוכן להסגיר את עצמו. 

זמן קצר לאחר מכן, כוחות של יחידת דובדבן והשב"כ הגיעו לבית בעיירה בית סאחור שם אכן מצאו בו את המחבל ועצרו אותו. ההערכות הן שאחת הסיבות להסגרה היא הלחץ שיצרה מערכת הביטחון על אזור אל-עזרייה, מקום מגוריו של המחבל והאיסור שהוטל על התושבים לצאת לעבודה ליישובים ישראלים.

עדיין נשקפת סכנה לחיי הפצוע (מדברים תקשורת)

מפרטי החקירה של המחבל עולה כי הוא עבד בקניון בשבעת החודשים האחרונים בחנות הנקראת "אורי ובניו". באותו לילה על החשוד לחדר הבקרה של יחידת האבטחה של הקניון וביקש שיפתחו לו את אחת הדלתות משום שהוא צריך לסדר סחורה לקראת השבוע החדש. צביקה כהן, הפצוע ששימש כמאבטח במתחם, נשלח ללוות את סעדי ולפתוח לו את הדלת.

השניים, בינהם הייתה הכרות מוקדמת, הגיעו לדלת הקניון בקומה השלישית. לפתע שלף סעדי את הגרזן, תקף את כהן ופצע אותו אנושות. לאחר מכן לקח את צרור המפתחות שלו ונמלט מהקניון לעיירה בית סאחור שם נעצר.

אחיו של הפצוע: "מקווה שהמחבל לא ייצא חי"

מבית החולים הדסה עין כרם נמסר הבוקר כי מצבו של כהן, תושב מעלה אדומים בן 47, עדיין קשה. הפצוע, נשוי ואב לשלושה, מטופל ביחידה לטיפול נמרץ נוירוכירורגיה כשהוא מונשם ומורדם, ועדיין נשקפת סכנה לחייו.

רחמים כהן, אחיו של צביקה, אמר הבוקר בריאיון לגלי צה"ל כי הוא "מקווה שהמחבל לא ייצא חי". כהן הוסיף כי אחיו, שעבד כמאבטח בקניון, הכיר את המחבל: "הוא שתה איתו קפה יומיים לפני כן".

"עוד שבועיים הוא היה אמור לחגוג בר מצווה לבן שלו, במקום זה אנחנו מתפללים על חייו", הוסיף אחיו של הפצוע. "רוצצו לו את הראש עם מכות גרזן. הוא עדיין במצב קשה, מורדם ומונשם. מחר ינסו להעיר אותו".

זירת הפיגוע בקניון (מדברים תקשורת)

כניסת פלסטינים למעלה אדומים נאסרה בעקבות הפיגוע

סמוך לשעה 01:15 בלילה שבין חמישי לשישי התקבל במוקד 100 דיווח על אדם שנדקר בתוך הקניון במעלה אדומים. כוחות משטרה רבים הגיעו למקום, שם הבחינו בכהן ששכב על הרצפה כשעל גופו סימני דקירה.

מתחקור של המשטרה והשב"כ בשטח עלה כי מדובר בפיגוע על רקע לאומני והכוחות החלו בסריקות בעזרת מצלמות האבטחה של הקניון. מחקירה ראשונית עלה כי המחבל נכנס לקניון בטרם נסגר, הסתתר במקום ורק לאחר שאחרון המבקרים עזב את המקום והמאבטח נותר לבדו, תקף אותו באמצעות גרזן.

עוד עולה מהחקירה כי המאבטח לא היה חמוש ונבדק כעת מדוע הוא לא נשא עליו נשק. הגרזן המגואל בדם נמצא זמן קצר לאחר מכן בנתיב הבריחה של המחבל. בנוסף, ההערכה היא כי המחבל נטל את המפתחות מכיסו של המאבטח ובאמצעותם פתח את אחת מדלתות היציאה של הקניון, וכך נמלט מהמקום.

"מדובר באירוע קשה", אמר מפקד מחוז ש"י ניצב שלומי מיכאל לאחר הפיגוע. "אנחנו נעשה הכל בכדי לשים את ידינו על המפגע". בנוסף, הוחלט במערכת הביטחון לא לאפשר כניסת עובדים פלסטינים למעלה אדומים עד ליום ראשון, בין השאר על מנת למנוע ניסיונות למעשי נקם.