הח"כ אישר: ישראל חיסלה את קונטאר

כחודשיים לאחר הדיווחים על חיסולו של המחבל בדמשק, הודה ח"כ עמר בר-לב, המכהן כחבר בוועדת החוץ והביטחון, כי הפגיעה בקונטאר הייתה "הישג גדול ומסר". בר-לב: "כאשר נשאלתי אם מדובר בפעולה ישראלית אמרתי כי לא אכנס לפעולות מבצעיות"

אישור ישראלי ראשון לחיסול שהסעיר את החזית הצפונית: באירוע שבתרבות בבאר שבע הצהיר היום (שבת) חבר הכנסת עמר בר-לב, החבר בוועדת החוץ והביטחון, כי ישראל עומדת מאחורי חיסולו של סמיר קונטאר בדמשק לפני כחודשיים. עד כה סירבה ישראל באופן רשמי להצהיר על חלקה במותו של קונטאר, שביצע את הפיגוע בנהריה ב-1979 וחזר לשורות חיזבאללה ב-2008 לאחר שחרורו בעסקת שבויים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתשובה לשאלה על ההופעות הפומביות האחרונות של נסראללה וסוגיית ההרתעה בצפון, אמר בר-לב, חבר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת: "אני לא הייתי ממליץ לנסראללה לצאת מהבונקר. למה? כי הוא אויב, הוא מטרה. הוא צריך להיות מטרה ולכן ברמה האישית הייתי מייעץ לו להמשיך לשמור על עצמו".

כאשר המראיין רועי כ"ץ שאל האם נסראללה יותקף "בהזדמנות הראשונה שתהיה, בדיוק כמו סמיר קונטאר", בר-לב בתחילה התחמק: "אני בוודאי לא איכנס לאמירות מבצעיות כאלה או אחרות". לאחר שניות ספורות הגדיר העיתונאי כ"ץ את חיסולו של קונטאר כ"הצלחה גדולה של ישראל" - ובר-לב השיב: "נכון, בהחלט".

הח"כ, מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, סיכם: "לישראל יש זיכרון ארוך בהחלט, אני עוד בתור קצין צעיר הוקפצתי לפיגוע בנהריה בו קונטאר ואחרים הרגו את בני משפחת הרן אז גם הזיכרון שלי ארוך ונשאיר את זה ככה. זה בהחלט מסר לנסראללה".

החיסול פוענח? קונטאר

לאחר פרסום דבריו בנוגע לחיסול קונטאר ביקש ח"כ בר-לב להבהיר כי "כאשר נשאלתי אם מדובר בפעולה ישראלית אמרתי כי לא אכנס לפעולות מבצעיות. כל חיסול וכל מחבל שמוצא את מותו הוא מבורך ולא משנה אם לנו היה יד בכך או לאו".

לאחר ששוחרר, קונטאר תכנן פיגועים נוספים

ב-20 בדצמבר לפנות בוקר פגעו טילים בבניין ברובע ג'רמאנה בדמשק וגרמו למותם של קונטאר ומספר בני אדם נוספים, בהם בכיר חיזבאללה. לפי דיווחים בכלי תקשורת בסוריה, שני מטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי שיגרו ארבעה טילים מונחים מטווח רחוק שפגעו בבניין והרסו אותו כליל. למרות מוצאו הדרוזי, קונטאר נקבר בבית הקברות השיעי ברובע הדאחייה.

קונטאר שוחרר וחזר ללבנון במסגרת העסקה להשבת גופותיהם של החיילים אלדד רגב ואהוד גולדווסר ז"ל מידי חיזבאללה ב-2008. כששב חיבק אותו נסראללה ואמר לו בלבנונית: "כול אלחרב מישאנכ" - "כל המלחמה (הכוונה למלחמת לבנון ה-2) הייתה למענך".

המחבל שהובא לקבורה שימש עבור חיזבאללה ואירן כשליח וכמגייס פעילים עבור תשתית הטרור שהוקמה לצורך פיגועים נגד ישראל בגולן. הוא ריצה עונש של 30 שנות מאסר בגין רצח בני משפחת הרן, כשהיה בן 17 בלבד, וגם מתאו המשיך לתכנן פעולות נגד ישראל. לאחרונה העניק קונטאר ראיונות לרשת "אל-מיאדין" וטען כי בכוונתו ליצור "משוואה חדשה" בגולן - כלומר: איומי טרור חדשים נגד ישראל.

נסראללה איים: "נגיב בכל מקום"

בימים שלאחר חיסולו של קונטאר הגיב חיזבאללה בירי רקטות לגליל ובהנחת מטען עבור חיילי צה"ל. מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה הבהיר מספר פעמים כי "התגובה לפשע הזה היא בלתי נמנעת - יהיו התוצאות אשר יהיו". לדבריו, "ישראל לא חישבה נכון את תוצאות החיסול".

"אנחנו נגיב לשפיכת דמו של השהאיד קונטאר, וזה יכול לקרות בשטח ישראל או בכל פינה בעולם", הוסיף. מזכ"ל ארגון הטרור השיעי התייחס אז גם לפרסומים על אזהרות מפורשות שהעבירה ישראל לארגון באמצעות מתווכים ואמר: "האיום שהופנה כלפינו אתמול לא יעזור לכם הישראלים, הוא פשוט לא יעזור".

העיתון הכוויתי "אל קבס" דיווח לאחר החיסול כי דיפלומט ישראלי שלח מסר לחיזבאללה לפיו כל פעולה של ארגון הטרור, עלולה לגרור פעולת תגובה קשה בחזית הצפונית. לדברי הדיפלומט, ישראל מוכנה ללכת גם למלחמה אזורית כוללת, בעקבות תגובה קשה של חיזבאללה.