סוף לשביתת הרעב של העציר הפלסטיני מוחמד אל-קיק

כלי תקשורת ברשות הודיעו על סיום שביתת הרעב בת 94 הימים של העציר המנהלי מוחמד אל-קיק, בעקבות הסכם שנחתם לטענתם עם ישראל. על פי הדיווחים, ישראל הסכימה שלא לחדש את צו המעצר ולשחרר את אל-קיק עם פקיעת הצו המקורי, בחודש מאי הקרוב

אל-קיק בבית החולים (איאד גבארין)

סוף לשביתת הרעב אחרי יותר מ-3 חודשים: מוחמד אל-קיק, העציר המנהלי ששובת רעב כבר 94 יום, הפסיק היום (שישי) את מחאתו, בעקבות הסכם שנחתם מול ישראל, כך דיווחו כלי תקשורת פלסטינים. על פי הדיווח, במסגרת ההסכם לא תחדש ישראל את צו המעצר נגד אל-קיק.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי ההסכם, עד 21 במאי יישאר אל-קיק במעצר ויקבל טיפול רפואי בבית החולים בהשגחה של רופאים פלסטינים. עם סיום הטיפול הרפואי, הוא ישוב למעצר, בתנאי שלא יחדשו לו את מעמד המעצר המנהלי.

נגד אל-קיק הוצא צו מעצר מנהלי של שישה חודשים. במסגרת ההסכם לא יחודש הצו, ואל-קיק ישוחרר במועד המתוכנן בתום ששת החודשים. "הצו המנהלי יהיה הצו האחרון", אמר גורם פלסטיני.

הפגנות למען שחרורו. ארכיון

בנוסף, במסגרת ההסכם יוכלו בני משפחתו של אל-קיק, אשתו, ילדיו ואביו, לבקרו. עוד נמסר כי ישראל הסכימה להעביר את העציר לכל בית חולים בישראל שיבחר, אך לא הסכימה להעבירו לבית חולים בשטח הרשות הפלסטינית.

במסיבות עיתונאים שקיימו חברי הרשימה המשותפת וקרובי משפחתו של אל-קיק מחוץ לבית החולים "העמק" בו הוא מאושפז ומחוץ לכפרו דורא, בירכו הצדדים על השגת ההסכם.

מסיבת עיתונאים מחוץ לביה"ח, היום


"בישרנו לאביו ולאחותו על הפסקת שביתת הרעב, המזון שיכניס לפיו אחרי שביתת הרעב יהיה אוכל שאשתו הכינה לו", אמר ח"כ אוסמה סעדי. "זה ניצחון לכולם. אנחנו מודים לעם הפלסטיני בכל הארץ ובגדה ולחבריי מהרשימה המשותפת שתמכו במאבק".

בשבועות האחרונים חלה הידרדרות במצבו של אל-קיק ומצבו הפך קריטי, בעוד פעילי זכויות אדם מזהירים פן ימות. את שביתת הרעב החל בחודש נובמבר האחרון, כמחאה על העינויים והיחס הלקוי לו זכה לטענתו מצד ישראל.