לאחר הפיגוע: צעירים פלסטינים לא יורשו להיכנס לאזור שער בנימין

פרסום ראשון | שבוע לאחר הפיגוע בסניף "רמי לוי" שביצעו נערים פלסטינים, צה"ל משנה את הנהלים הנוגעים לכניסת פלסטינים לשטחי מסחר ותעשייה. מעתה, פלסטינים בני 25 ומטה ללא היתר עבודה, לא יורשו להיכנס כלל לאזור שער בנימין. מבוגרים יותר יורשו לעבור לאחר שייערך להם בידוק ביטחוני

זירת הפיגוע בסניף "רמי לוי", בשבוע שעבר (נאור בהן חדשות צ.ב.מ)

צה"ל משנה את נהלי הביטחון: שבוע לאחר הפיגוע הקטלני בסניף "רמי לוי" בשער בנימין בו נרצח סמ"ר ינאי ויסמן ז"ל בידי שני נערים פלסטינים בני 14, במערכת הביטחון מרעננים את נהלי הביטחון באזורי מסחר ותעשייה ביהודה ושומרון.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בשנת 2002 נקבע צו שלפיו מותרת כניסת פלסטינים לאזורי תעשייה ומסחר ולעבודה בשטחי יישובים לבעלי היתרי עבודה בלבד. כיום מחזיקים 26 אלף פלסטינים בהיתרים כאלה מהמנהל האזרחי. עם זאת, הצו מאפשר, באישור אלוף פיקוד המרכז או קצין מטעמו, לחרוג מהצו ולאפשר כניסת פלסטינים בתנאים מקלים בהתאם להערכת מצב.

סמ"ר טוביה ינאי ויסמן ז"ל (פייסבוק)


באזור שער בנימין, אזור המשלב גם תעשייה וגם מסחר, ניתן גם לכאלה שאינם מחזיקים בהיתרי עבודה להיכנס גם כן על מנת להקל על האוכלוסייה הפלסטינית. בעקבות ניצול לרעה של ההיתר - החליטו בצה"ל לשנות את הנהלים, וקבעו כי מעתה, לא תותר כניסת פלסטינים מתחת לגיל 25 ללא היתר עבודה מיוחד למתחם שער בנימין. מעל גיל 25, תותר כניסתם רק לאחר בידוק ביטחוני.

הצעד הזה מתקבל אחרי הערכה ביטחונית ולאחר התוצאות הקשות של הפיגוע בסניף "רמי לוי", בו שילם בחייו סמ"ר ויסמן ז"ל. בנוסף, כחלק משיפור המענה המבצעי במתחם שער בנימין, מונה קצין ביטחון, ומונו מספר מאבטחים נוספים לצורך שמירה על המתחם ועל הכניסות אליו. כמו כן, חודדו נהלי האבטחה במקום.

הרמטכ"ל הנחה: כל לוחם ייצא לביתו עם נשק

בתחילת השבוע, הנחה הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט שכל לוחמי צה"ל היוצאים לחופשות יישאו איתם את נשקם האישי - זאת בשל המצב הביטחוני השורר בחודשים האחרונים ובעקבות הפיגוע בו נרצח סמ"ר ויסמן, לאחר שהסתער על המחבלים בידיים חשופות - מבלי שאפשרו לו לצאת לחופשה עם נשקו.  

"כל לוחם ייצא הביתה עם הנשק". איזנקוט (פלאש 90)

עוד קבע הרמטכ"ל איזנקוט כי בטרם יציאה לחופשה יתודרכו הלוחמים כיצד לפעול במצבי חירום וכיצד לשמור על נשקם האישי כשהם נמצאים בחופשה בבית הוריהם. הנהלים של צה"ל קובעים כי אם חייל יוצא לחופשה קצרה של שלושה ימים, הוא יוצא עם נשקו. אלא שכאשר מדובר בחופשה ארוכה יותר, "רגילה", עליו להגיש בקשה מיוחדת ולנמק מדוע הוא מבקש לצאת עם נשקו.