בתי מחבלים שיוסגרו לא ייהרסו

הדרג המדיני מאמץ את עמדת היועמ"ש וקובע קריטריונים חדשים להריסת בתי מחבלים. מעתה, משפחות שיסגירו את בניהן יזכו להגנה משפטית מפני הריסה וביתם של מחבלים שיואשמו בהריגה ולא ברצח רק ייאטם ולא ייהרס

הריסה בחברון, ארכיון (רויטרס)

במהלך הדיונים על הריסת בתי המחבלים הציג היועץ המשפטי לממשלה עמדה לפיה אין להרוס את ביתו של המחבל שרצח את יעקב ונתנאל ליטמן סמוך לעתניאל, לאחר שאביו הסגיר אותו לידי צה"ל. תחילה  התנגדו בדרג המדיני בטענה שעלול להיווצר תקדים, אולם היום (שלישי) הוחלט לאמץ את עמדת מנדלבליט, לפיה הסגרת מחבלים על ידי בני משפחותיהם תעניק למשפחות הגנה מפני הריסת הבתים.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

כמו כן, מאמץ הדרג המדיני את קביעתו של היועץ המשפטי לפיה במקרים שבהם לא ניתן להאשים ברצח, כמו במקרה של המחבל שיידה אבנים לעבר רכבו של אלכסנדר לבלוביץ' בערב ראש השנה וגרם למותו - במקרים אלה יבוצע איטום בלבד של הבית והוא לא ייהרס.

המשמעות של ההחלטה קובעת למעשה קו מפריד בין פיגועי אבנים לפיגועי דקירה וירי, בין היתר על רקע הקושי להאשים ולהרשיע את מבצעי הפיגועים ברצח - למרות שחלק גדול מהם מסתיימים במוות.

הרס בית המחבל שרצח את משפחת הנקין

הבוקר נהרסו שני בתי מחבלים

לפנות בוקר הרסו כוחות של חיל ההנדסה ומשמר הגבול את בתיהם של ראיד מחמוד גבארה חליל בכפר דורא ומחמד עבד אל באסר חרוב שבכפר דיר צמת. שני המחבלים ביצעו שני פיגועים בחודש נובמבר האחרון, בהם נרצחו חמישה בני אדם ונפצעו עוד שישה. ההריסה נעשתה בהתאם להנחיות הדרג המדיני.

גברה חליל ביצע ב-19 בנובמבר את פיגוע הדקירה בבניין פנורמה בתל אביב שבו נרצחו ראובן אבירם ואהרון יסייב ז"ל. בפיגוע נפצע עוד אדם אחד.

באותו היום ביצע עבד אל בסד חרוב את פיגוע הירי בין צומת הגוש לאלון שבות שבו נרצחו יעקב דון, עזרא שוורץ ושאדי זוהדי רטאב ערפה. בפיגוע נפצעו חמישה בני אדם נוספים.

ביום בו בוצעו הפיגועים הבטיח ראש הממשלה נתניהו כי "אין חסינות למחבלים: אנחנו נסגור איתם חשבון, נגבה מחיר מהמשפחות שלהם, נהרוס את בתיהם ונשלול את תושבותם. הכלל שקבעתי: להרוס כל בית של מחבל ולכתר כל מקום שממנו יוצא הטרור".