ינאי ביקש לשאת נשק, סורב - ונרצח

סמ"ר ינאי וייסמן ז"ל שנרצח בפיגוע בסניף "רמי לוי" ביום חמישי זינק בידיים חשופות לעבר המחבלים הדוקרים. נשקו האישי לא היה איתו כיוון שהיה בחופשת רגילה ולפי הנהלים היה צריך להשאיר את הנשק בבסיס. עכשיו מח"ט הנח"ל פתח בחקירה ובבדיקה חוזרת של הנוהל הזה

מפקד חטיבת הנח"ל עמוס הכהן הורה להתחיל בבדיקה מדוע החייל ינאי ויסמן ז"ל, שנרצח בפיגוע בסניף "רמי לוי" באזור התעשייה שער בנימין, לא קיבל את נשקו בעת שיצא לחופשה מהצבא.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הנהלים של צה"ל קובעים כי אם חייל יוצא לחופשה קצרה של שלושה ימים, הוא יוצא עם נשקו. אלא שכאשר מדובר בחופשה ארוכה יותר, "רגילה", עליו להגיש בקשה מיוחדת ולנמק מדוע הוא מבקש לצאת עם נשקו.

לא ברור אם החייל אכן ביקש כך, אך בני משפחתו טוענים שכן. כך או כך, הוא היה בלי נשקו בעת הפיגוע. מחקירת האירוע עולה כי החייל שמע את המהומה בנקודה מרוחקת ממנו במרכול, ורץ להגיש עזרה.

ייתכן שאם היה ברשותו נשק, הפיגוע יכול היה להסתיים אחרת. מכל מקום, בצה"ל יבחנו מתן נשק לחיילים גם בחופשות ארוכות יותר, נוכח המצב הביטחוני השורר בחודשים האחרונים.

משפחת ויסמן מסרה כי "ינאי ביקש בצורה שגרתית וכמו בכל הפעמים לצאת עם הנשק, הוא לא התעקש ולא ביקש בצורה מיוחדת. אין לנו כל תלונה לצה"ל ואנחנו לא מאשימים חלילה אף אחד, אנחנו סומכים על שיקול דעת הצבא בקביעת הנהלים ומודעים לבעייתיות של יציאת חיילים עם נשק לרגילה".

מוקדם יותר היום פורסם כי המשטרה ערכה שימוע לשניים מבכירי רשת השיווק, זאת לאחר שהמשטרה דרשה לבצע שינויים בסידורי האבטחה ברשת ואף איימה לסגור את הסניף שבו אירע הפיגוע. בעקבות ההחלטה הוצב בסניף מגנומטר.

מפקד תחנת בנימין במשטרת מחוז ש"י הסביר לבכירי הרשת - קב"ט הרשת וקצין הביטחון של הסניף בו בוצע הפיגוע - מהם מרכיבי הביטחון הנדרשים מבחינת המשטרה במרכולים בשטחים: בין השאר דובר בשימוע על הצבת מצלמות, מאבטחים וגלאי מתכות בכל סניפי הרשת בשטחים.

זירת הפיגוע (גרשון גרינוולד)

קציני המשטרה הוסיפו והנחו את בכירי הרשת לפעול כך גם בסניפים במישור אדומים ובגוש עציון, בעוד קציני הביטחון של הרשת אמרו כי בכוונתם לאמץ את הדרישות האלה גם בכמה סניפים בירושלים. במשטרה הדגישו כי השימוע התקיים ברוח טובה וכי כלל הדרישות כבר החלו להתבצע אתמול - לשביעות רצון המשטרה.‎