חמאס: "איתרנו ציוד לגילוי מנהרות"

בכיר הארגון איסמעיל הניה אמר במהלך נאומו ברצועת עזה כי חמאס איתר ציוד שנועד לאיתור תשתית מנהרות תקיפה וזיהוי פעילי הארגון. יחד עם זאת ציין: "פני הארגון אינם למלחמה עם ישראל"

"גילינו ציוד איתור מנהרות" (ארכיון) (רויטרס)

אחרי שורת הדיווחים שהגיע מעזה בנוגע לקריסת מנהרות, מנהיג חמאס בעזה איסמעיל הנייה מתייחס לחידוש התשתיות ברצועה. בנאום שנשא במסגרת תפילות יום השישי ברצועה, אמר היום (שישי) בכיר החמאס כי הארגון איתר אמצעים לגילוי המנהרות שאותן הוא בונה מחדש מאז "צוק איתן".

לעדכונים נוספים ולהעברת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הניה הצהיר כי הזרוע הצבאית של הארגון איתרה מצלמות וציוד מעקב מתחת לאדמה, שנועדו לחשיפת תנועת פעילי הארגון בתוך המנהרות. לצד האיום אמר הנייה כי ארגון חמאס אינו מעוניין במלחמה נוספת.

"יש לנו מנגנון הרתעה ואיני אומר מאזן הרתעה", אמר הניה. הנייה אף ציין כי "העובדה שישראל עורכת אימונים הגנתיים מעידה על כך שאינה מתכוננת למלחמה".

"התקדמות לקראת הקמת נמל", הניה (רויטרס)

במהלך נאומו התייחס הנייה גם למשא ומתן המתנהל לקראת פיוס בין ישראל לטורקיה, וציין כי במסגרתו חלה התקדמות בעניין דרישת הטורקים להקמת נמל ימי בעזה. הוא טען כי במהלך השיחות הטורקים פועלים בין השאר גם בכדי לקדם את האצת שיקום התשתיות והמבנים ברצועה שנהרסו במהלך מבצע "צוק איתן".

מאמץ עיקרי במאבק מול ישראל

לפני כשבועיים דיווחו הפלסטינים כי כמה מאנשי הזרוע הצבאית של חמאס נהרגו בקריסת מנהרה נוספת ברצועת עזה. זו היתה הפעם השלישית שאירוע מסוג זה התרחש בתוך שבועיים, במסגרת מאמצי הארגון לשקם את תשתית המנהרות. 

איום המנהרות הפך למאמץ העיקרי של חמאס אל מול ישראל, שמגבירה את המאמצים להתגונן גם במתאר התת קרקעי. קריסת המנהרה היא עדות נוספת למאמץ האולטימטיבי שמשקיע חמאס במערכת המנהרות, שנתפסת על ידו כזרוע האסטרטגית שלו.

"מאמצים לשיקום המנהרות", חפירות ליד עזה

מוקדם יותר החודש הודה הניה כי נמשכת חפירת המנהרות לשטחי ישראל. "אנחנו ממשיכים לחפור מנהרות במזרח עזה וממשיכים לבצע ניסויי טילים במערב", הצהיר הניה, "אנחנו ממשיכים בשדרוג ושיקום כוחותינו. זו הדרך לשחרור ירושלים".

בהקשר זה, ראש הממשלה נתניהו הגיב לאיומי חמאס ואמר כי אם ישראל תותקף ממנהרות ברצועת עזה, היא תגיב בעוצמה רבה מאוד נגד חמאס. "אנחנו פועלים בשיטתיות ובקור רוח נגד כל האיומים, לרבות האיום מצד חמאס, גם באמצעים הגנתיים וגם באמצעיים התקפיים", הוסיף ראש הממשלה. "אני חושב שמבינים את זה באזור, מבינים את זה גם בעולם. אני מקווה שלא נידרש לזה, אבל היכולות שלנו הן ההגנתיות והן ההתקפיות מתפתחות במהירות ולא הייתי מציע למישהו לנסות אותן".