יעלון מגבה את איזנקוט: "צריך לדעת לנצח ולהישאר בני אדם"‎

סערה בעקבות דברי איזנקוט על הוראות הפתיחה באש: ח"כ בצלאל סמוטריץ' טוען כי ההתנערות של הרמטכ"ל מהמונח "הקם להורגך השכם להורגו" מציגה עולם ערכים מעוות. מנגד, יעלון גיבה את הדברים והסביר: "לא ליצור נסיבות שבהן הדם הרותח גורם לנו לאבד צלם ומוסר"

הרמטכ"ל גדי איזנקוט עורר סערה במערכת הפוליטית כשאמר אתמול (רביעי) לתלמידי תיכון בבת ים כי "צה"ל לא פועל לפי סיסמאות כמו 'הקם להורגך השכם להורגו', אני לא רוצה שחייל ירוקן מחסנית על נערה עם מספריים". תוך זמן קצר דבריו של איזנקוט הובילו לדיון ער במערכת הפוליטית, אך הבוקר הבהיר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כי הוא מגבה את דברי איזנקוט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכינוס במכללת תל חי עמד יעלון מאחורי דבריו של איזנקוט בנוגע להוראות הפתיחה באש: לדבריו, אנו נמצאים במציאות שמציבה אתגרים למי שנמצא בשטח – חיילים, שוטרים ואזרחים. "בגל הטרור הזה אנו מפעילים יד ברזל מול הטרוריסטים ובמצב שמישהו מסכן את חיינו – יש לפגוע בו", הסביר.

עם זאת, אמר יעלון, "אסור שחושינו יקהו ואסור שהאצבע תהיה קלה על ההדק משם שהדם רותח". שר הביטחון הוסיף כי "יש לפעול בקור רוח ובשיקול דעת ולא לפגוע בחפים מפשע, בלי ליצור נסיבות שבהן הדם הרותח גורם לנו לאבד צלם ומוסר, באופן שמכרסם בדרכנו ובצדקתה - צריך לדעת לנצח ולהישאר בני אדם".

"זלזול באחד הערכים הגדולים". סמוטריץ' (פלאש 90, מרים אלסטר)

סמוטריץ' ליעלון: זמן את הרמטכ"ל לבירור

פוליטיקאים מהימין זעמו על הדברים: "אני לא מקבל את העובדה שצה"ל לא חי על פי סיסמאות", אמר הבוקר ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ל"בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל. "כל מערכת פועלת על פי כללים, ולהציג את 'הקם להורגך השכם להורגו' כסיסמה חלולה זה זלזול באחד הערכים הגדולים של העם היהודי". סמוטריץ אף הודיע כי פנה לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון על מנת שיזמן אותו לבירור ויבהיר לו כי אמירותיו אינן מקובלות.

מנגד, ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) אמר באותו ריאיון כי הוא גאה ברמטכ"ל איזנקוט. "החייל ישתמש בנשקו אך ורק במידה הנדרשת לכך, וישמור על צלם אנוש - גם בלחימה", הדגיש שטרן. "כשילדה בת 13 מספיקה להיות איום, אז היא לא 'קמה להורגך'. לכן צודק הרמטכ"ל".

"גאה ברמטכ"ל". שטרן (פייסבוק)

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) שיבחה גם כן את דבריו של איזנקוט: "כשהרמטכ"ל מדבר על הוראות הפתיחה באש המספקות ועל ערכי צה"ל, יידע הציבור בישראל היום יותר מתמיד שגורל ילדינו מסור בידי המפקד הראוי לכך".

גם ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, התייחס אתמול לדברי הרמטכ"ל ותמך בו. "אמירה חשובה ושפויה מאין כמוה של הרמטכ"ל אייזנקוט", הוא כתב בעמוד הפייסבוק שלו. "לוחם/שוטר/מאבטח שלא מסוגל לפרוק מספריים או סכין מידי נער/ה בן/בת 13, שלא יהיה לוחם".