"איום האמוניה של נסראללה ממשי"

מזכ"ל חיזבאללה איים לפגוע בעימות הבא במפעלים הכימיים ואמר כי הם בבחינת "פצצה גרעינית": "פגיעה בהם תגרום לנזק אדיר, זו פצצה מתקתקת". השר להגנת הסביבה: "איום סביבתי וביטחוני, פועלים להוצאתו מחיפה"‎

לאחר שמזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה איים הערב (שלישי) כי בכוחו לפגוע במפעלי האמוניה בחיפה, מאשרים מספר גורמים בישראל כי מלבד האיום הביטחוני, מדובר בסכנה סביבתית ממשית. השר להגנת הסביבה אבי גבאי הצהיר כי "אנחנו פועלים להוצאת המיכל המסוכן מחיפה".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"מפרץ חיפה הוא פצצה מתקתקת", אמר בהקשר זה מנכ"ל "מגמה ירוקה" מור גלבוע. "הריכוז הגבוה של המפעלים וסמיכותם האחד לשני ולריכוזי אוכלוסין מהווה סכנה קיומית. אנחנו לא זקוקים לאיומים של נסראללה כדי להבין שאת המציאות הזאת אנחנו חייבים לשנות ומהר".

גלבוע אף טען כי לא רק מיכל האמוניה צריך להיות מורחק מהאזור. "נדרשת הקטנה משמעותית ודחופה של כוח הייצור של המפעלים המזהמים", אמר. "חייבים לעצור את התכניות להרחבת התעשייה בבתי הזיקוק ותכניות נוספות".

השר גבאי הוסיף כי באזור הדרום יוקם מפעל לייצור אמוניה במקום המתקן החיפאי, וכי הנושא המרכזי שמעכב את הקמת המפעל הוא מחירי הגז הגבוהים. "פנינו לשר האנרגיה יובל שטייניץ בבקשה להגדיר מחירים לגז באופן ספציפי עבור מפעל האמוניה", אמר.

"לא להתנהל לפי נסראללה", יהב (פייסבוק)

גם ראש עיריית חיפה יונה יהב התייחס לנאום נסראללה, שסירב לקשור בין נאומו של מזכ"ל חיזבאללה לסכנה הסביבתית. "אין אנו חושבים כי צריך לנהל את המדינה על פי נאומי הרהב של נסראללה", אמר. "נמשיך להיאבק בכל האמצעים העומדים לרשותנו למען ביטחונם ובריאותם של תושבי הצפון, נתנגד להרחבת בתי הזיקוק, להעתקת חוות המיכלים ולסילוק מיכל האמוניה".

"פגיעה במיכלי האמוניה - כמוה כפצצת אטום"

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה אמר הערב בנאום ששודר בטלוויזיה הלבנונית כי "פגיעה במיכלי האמוניה עשויה לגרום להרוגים רבים". הוא אף טען כי נמנע מלעשות זאת במלחמת לבנון השנייה במהלכה שיגר טילים לעבר אזורים נרחבים בצפון הארץ, בהם העיר חיפה.

"להרחיק את מיכל האמוניה מחיפה" (חן ליאופולד / פלאש 90)

בהמשך דבריו פנה מזכ"ל חיזבאללה לרמטכ"ל גדי איזנקוט, וטען כי לארגון הטרור יש יכולות התקפיות והגנתיות שימנעו ניצחון ישראלי במערכה הבאה. "יש לך את חיל האוויר הטוב ביותר, אתה יכול לעשות ככל העולה על רוחך בלבנון", אמר נסראללה לאיזנקוט. "אבל אני יכול יכול לפגוע במפעלי האמוניה".