סערת הריגול האמריקני-בריטי: "ההצפנות של צה"ל לא נפרצו"

סערת הריגול האמריקני-בריטי: צוותי המשנה במערכת הביטחון שבדקו את הידיעות שהסתמכו על מסמכי סנואודן ולפיהן נפרצו מערכות מסווגות של צה"ל - מרגיעים את החשש: "חלק מהדברים היו חשופים מראש, איש לא פרץ"

לא נפרץ? מל"ט של חיל האוויר

בעקבות תחקיר הריגול שנחשף בחודש שעבר, לפיו ארה"ב ובריטניה ריגלו אחר מערך המטוסים ללא טייס של ישראל, הקימה מערכת הביטחון צוותי משנה על מנת לבחון לעומק את הפרסומים. מהבדיקה עולה כי לא הייתה פריצה להצפנות של כלי הטיס הבלתי מאוישים.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הצוותים הגיעו למסקנה אחרי בדיקה ממושכת שההצפנות לא נפרצו כלל וכלל. במערכת הביטחון הבהירו כי "חלק מן הדברים שמופיעים בפרסומים היו מראש חשופים - ומכל מקום, איש לא הצליח לפצח את הצפנים הסודיים של צה"ל בנוגע למלטים ולמערכות נשק אחרות".

המידע על המעקב האמריקני-בריטי עולה ממסמכים שפרסם אדוארד סנואודן, על פיהם שרותי הביון של ארה"ב ובריטניה פיצחו את השידורים המוצפנים של מערך המלטים של ישראל וכן את שידורי הקוקפיט של מטוסי F-16.

על פי המסמכים שפרסם סנואודן, מבצע הריגול החל בשנת 1998 כשמטרתו הייתה לפצח צפנים וליירט שידורים של צבאות מרכזיים במזרח התיכון. המבצע התנהל מבסיסי האזנה ומעקב בקפריסין ובביטניה.

הצבא הישראלי עמד במרכז המבצע, שזכה לשם "אנרכיסט". המידע שנחשף אפשר לארצות הברית ובריטניה לעקוב בזמן אמת אחרי חיסולים ופעולות מבצעיות שביצעה ישראל בעזה, בלבנון ובסוריה. בנוסף, הוקדשו מאמצים לעקוב אחר הכנות ישראליות לתקיפה אפשרית באירן.