"בושה וחרפה": אף שר לא הגיע לטקס‎ לזכר חללי אסון המסוקים

היום התקיים הטקס לציון 19 שנים לאסון המסוקים, אך מתברר שאף שר לא מצא לנכון להגיע ולכבד את זכר 73 הנספים. בנט טען שאיש לא הסכים להתקזז איתו, אך באופוזיציה תקפו: "אישרנו קיזוז, הממשלה היא שהתרשלה"‎

האנדרטה לזכר החללים, ארכיון (חדשות 2 - גדעון וקנין)

19 שנים לאסון קורע הלב - והפצע הפתוח לא נסגר: היום (רביעי) התקיים טקס התייחדות לזכר 73 הרוגי אסון המסוקים, שנספו בהתנגשות בדרך ללבנון ב-1997. לאנדרטה בין דפנה לשאר ישוב הגיעו היום המשפחות השכולות ונציגי צה"ל בראשות הרמטכ"ל - אך השנה אף נציג מטעם הממשלה לא הגיע לטקס. לחדשות 2 נודע כי שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שהיה אמור להיות בטקס, נמצא בחו"ל - והשר נפתלי בנט שהיה אמור להחליפו לא הגיע מכיוון שלדבריו לא השיג "קיזוז" עם ח"כ מהאופוזיציה - אך במחנה הציוני דחו את דבריו וציינו כי מדובר ב"רשלנות" של הממשלה. בארגון "יד לבנים" זעמו על ההיעדרות: "פוגע בכבוד המשפחות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אלי בן שם, יו"ר יד לבנים ששכל את בנו קובי ז"ל באסון המסוקים, אמר: "מזה 19 שנה מגיע שר ביטחון לאסון הגדול ביותר של צה"ל. אם הדברים אכן נכונים ואף שר לא מצא לנכון להתקזז עם השר בנט, אז זה עצוב מאד ופוגע בכבוד המשפחות. ראוי היה שיהיה נציג ממשלה שיכבד את 73 הלוחמים שנפלו בדרכם ללבנון". בן שם הוסיף כי "ביקשנו מהשר בנט להיות נציג הממשלה, אך אף אחד לא הסכים להתקזז איתו למרות שהשר מאוד רצה לבוא. זו בושה וחרפה, המשפחות מאד כועסות".

במחנה הציוני דחו את גרסת הממשלה, לפיה האופוזיציה סירבה לקיזוז. ח"כ מיכאלי, יו"ר סיעת המחנה הציוני, אמרה כי "כבר בתשע וחצי הבוקר הודעתי שלמרות שהממשלה, כרגיל, רשלנית וכושלת בהתארגנותה - אנחנו לא נהיה אלה שבגללם לא תהיה נוכחות ממשלה באזכרה, ואפשרנו קיזוז לכל נציג שהממשלה תבחר לשלוח".

מיכאלי, שאכן צייצה כבר בבוקר כי לא תמנע מהממשלה לשלוח נציג, הוסיפה: "כל טענה אחרת היא התחמקות של בנט מאחריות ופשוט שקר. זאת לא הפעם הראשונה שממשלת נתניהו לא טורחת לשלוח נציג לאזכרות של חללי צה״ל. כנראה שזה לא מספיק חשוב להם".

איזנקוט למשפחות: "לא זכיתם לראות אותם בונים את עתידם"

בטקס נאם הרמטכ"ל גדי איזנקוט והשתתפו בכירים נוספים מהצבא: מפקד פיקוד צפון אביב כוכבי ומפקד חיל האוויר אמיר אשל. קודם לכן התקיים יום עיון לזכר החללים בבית הספר האזורי "הר וגיא". במקביל לטקס התקיימו מספר הצבעות טרומיות במליאה - בעיקר על הצעות חוק של המליאה - ובהמשך דיון בהשתתפות ראש הממשלה על פי בקשתם של 40 חברי כנסת.

הרמטכ"ל איזנקוט ספד לחללים וסיפר על היום בו התבשר על האסון: "קיבלתי שיחת טלפון בקרלייל, פנסילבניה שבארה"ב, שבה שהיתי לשנת לימודים. מעבר לקו היה ידידי, תא"ל ברוך שפיגל, שדיווח לי על האסון הנורא ושאל האם מועלם - סגן אלוף משה מועלם זכרו לברכה - הספיק לדבר איתי על רצונו להתמנות למג"ד בגולני לקראת כניסתי לתפקיד מפקד החטיבה בקיץ".

איזנקוט סיפר לחברו כי השניים לא הספקנו לדבר: "גם אתם לא זכיתם לדבר איתם שוב. לא זכיתם לראות אותם בונים את עתידם וממלאים את כל שאיפותיהם. מרחוק עקבתי בכאב אחרי האסון הנורא, שבו נפלו 73 מטובי בנינו".

"נמשיך לספר את סיפורים וללכת בדרכם"

איזנקוט הוסיף ופנה למשפחות החללים: "מכובדיי, במרחבים אלה ממש, בין ההר לגיא, לחמו דורות של מפקדים וחיילים אשר המשיכו זה את משימתו של זה בהגנה על הגבול הצפוני למען ביטחון הארץ כולה. וכך היו גם בניכם. השנה אנו מציינים עשור של שקט יחסי בגבול הצפון, שבמהלכו היו שלושה ארועים אלימים שבהם נפלו ארבעה לוחמי צה"ל. עשור שבו ההרתעה הישראלית הבהירה למבקשי רעתנו כי מולם עומד צבא נחוש ודרוך לכל אתגר. אני מבטיח לכם ולהם כי צה"ל לא מניח לשקט לתעתע בנו. זה שקט המאפשר שגשוג ופריחה לאזרחי שתי המדינות. אך בה בעת אנו עוקבים בדריכות ועירנות אחר השינויים ומוכנים לכל תפנית ולכל התפתחות".

הרמטכ"ל הדגיש בדבריו כי "אויבינו יודעים כי צה"ל הוא צבא עוצמתי, ממוקד ומקצועי, צבא שנמצא בתהליך התעצמות תמידי, משמר את עליונותו בכל המימדים ומחזק את מעמדו כצבא החזק במזרח התיכון". הוא התייחס גם לפעולת צה"ל נגד המנהרות בדרום: "התקופה האחרונה מציבה בפני אזרחי המדינה ותושביה מציאות ביטחונית מורכבת, שמולה עומדים כל כוחות הביטחון, נחושים לשמור על הביטחון ועל תחושת הביטחון בכל רחבי הארץ. מפקדי וחיילי צה"ל פועלים בנחישות לאתר ולסכל כל איום טרור. כך גם את איום המנהרות בעוטף עזה, מתוך רצון לשמר את המציאות הביטחונית מאז צוק איתן לרווחת האזרחים משני צידי הגבול".

"דורות של לוחמים ממשיכים את זכר הבנים" (פלאש 90)

את דבריו למשפחות השכולות סיכם בשבחים לחיילי צה"ל - שמגשימים את ייעודים של החללים: "דורות של לוחמים ממשיכים את דרכם של בניכם, ממשיכים לפעול בנחישות ובאחריות כדי לממש את ייעודו של צה"ל. כמו הנופלים, חיילינו מתאחדים יחד מול אותה המשימה. והשוני ביניהם מיטשטש כמו בניכם והם באים מערים, מדתות ומעדות שונות. הם מתגייסים לשרת יחד, כאחים לנשק, כשמטרה אחת מאחדת ומובילה אותם. ההגנה והשמירה על הבית והעם. נוסיף לשאת את המורשת שהם הותירו לנו, מורשת אחדות, שליחות ואחוות לוחמים. נמשיך לספר את סיפורם, ללכת בדרכם ולזכור אותם בגבורתם, בעוז רוחם ובנחישותם".