הרמטכ"ל: "לא ניתן לשקט בצפון לתעתע בנו"

19 שנים לאסון המסוקים - והפצע נותר פתוח: הרמטכ"ל איזנקוט ספד ל-73 החללים והתייחס גם למציאות הביטחונית המאתגרת. "יש כבר עשור של שקט בצפון, אך אנחנו לא נחים". על איום המנהרות מעזה אמר: "אנו פועלים בנחישות מול כל איום כדי לשמר את המציאות מאז צוק איתן"

האנדרטה לזכר החללים, ארכיון (חדשות 2 - גדעון וקנין)

19 שנים לאסון קורע הלב: היום (רביעי) התקיים טקס התייחדות לזכר 73 הרוגי אסון המסוקים, שנספו בהתנגשות בדרך ללבנון ב-1997. לאנדרטה בין דפנה לשאר ישוב הגיעו היום המשפחות השכולות ונציגי צה"ל בראשות הרמטכ"ל גדי איזנקוט, מפקד פיקוד צפון אביב כוכבי ומפקד חיל האוויר אמיר אשל. קודם לכן התקיים יום עיון לזכר החללים בבית הספר האזורי "הר וגיא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרמטכ"ל איזנקוט ספד לחללים וסיפר על היום בו התבשר על האסון: "קיבלתי שיחת טלפון בקרלייל, פנסילבניה שבארה"ב, שבה שהיתי לשנת לימודים. מעבר לקו היה ידידי, תא"ל ברוך שפיגל, שדיווח לי על האסון הנורא ושאל האם מועלם - סגן אלוף משה מועלם זכרו לברכה - הספיק לדבר איתי על רצונו להתמנות למג"ד בגולני לקראת כניסתי לתפקיד מפקד החטיבה בקיץ". איזנקוט סיפר לחברו כי השניים לא הספקנו לדבר: "גם אתם לא זכיתם לדבר איתם שוב. לא זכיתם לראות אותם בונים את עתידם וממלאים את כל שאיפותיהם. מרחוק עקבתי בכאב אחרי האסון הנורא, שבו נפלו 73 מטובי בנינו".

"דורות של לוחמים ממשיכים את זכר הבנים" (פלאש 90)

"נמשיך לספר את סיפורים וללכת בדרכם"

איזנקוט הוסיף ופנה למשפחות החללים: "מכובדיי, במרחבים אלה ממש, בין ההר לגיא, לחמו דורות של מפקדים וחיילים אשר המשיכו זה את משימתו של זה בהגנה על הגבול הצפוני למען ביטחון הארץ כולה. וכך היו גם בניכם. השנה אנו מציינים עשור של שקט יחסי בגבול הצפון, שבמהלכו היו שלושה ארועים אלימים שבהם נפלו ארבעה לוחמי צה"ל. עשור שבו ההרתעה הישראלית הבהירה למבקשי רעתנו כי מולם עומד צבא נחוש ודרוך לכל אתגר. אני מבטיח לכם ולהם כי צה"ל לא מניח לשקט לתעתע בנו. זה שקט המאפשר שגשוג ופריחה לאזרחי שתי המדינות. אך בה בעת אנו עוקבים בדריכות ועירנות אחר השינויים ומוכנים לכל תפנית ולכל התפתחות".

הרמטכ"ל הדגיש בדבריו כי "אויבינו יודעים כי צה"ל הוא צבא עוצמתי, ממוקד ומקצועי, צבא שנמצא בתהליך התעצמות תמידי, משמר את עליונותו בכל המימדים ומחזק את מעמדו כצבא החזק במזרח התיכון". הוא התייחס גם לפעולת צה"ל נגד המנהרות בדרום: "התקופה האחרונה מציבה בפני אזרחי המדינה ותושביה מציאות ביטחונית מורכבת, שמולה עומדים כל כוחות הביטחון, נחושים לשמור על הביטחון ועל תחושת הביטחון בכל רחבי הארץ. מפקדי וחיילי צה"ל פועלים בנחישות לאתר ולסכל כל איום טרור. כך גם את איום המנהרות בעוטף עזה, מתוך רצון לשמר את המציאות הביטחונית מאז צוק איתן לרווחת האזרחים משני צידי הגבול".

את דבריו למשפחות השכולות סיכם בשבחים לחיילי צה"ל - שמגשימים את ייעודים של החללים: "דורות של לוחמים ממשיכים את דרכם של בניכם, ממשיכים לפעול בנחישות ובאחריות כדי לממש את ייעודו של צה"ל. כמו הנופלים, חיילינו מתאחדים יחד מול אותה המשימה. והשוני ביניהם מיטשטש כמו בניכם והם באים מערים, מדתות ומעדות שונות. הם מתגייסים לשרת יחד, כאחים לנשק, כשמטרה אחת מאחדת ומובילה אותם. ההגנה והשמירה על הבית והעם. נוסיף לשאת את המורשת שהם הותירו לנו, מורשת אחדות, שליחות ואחוות לוחמים. נמשיך לספר את סיפורם, ללכת בדרכם ולזכור אותם בגבורתם, בעוז רוחם ובנחישותם".