מנהרה התמוטטה ברצועה בפעם השלישית בתוך שבועיים

לפחות פעיל חמאס אחד נהרג בהתמוטטות מנהרת טרור באזור חאן יונס שבדרום הרצועה. בישראל מזהים את המאמץ של חמאס לפתח את המנהרות ואומרים: "אנו מתמודדים נגד המנהרות, אך רוב המאמצים סמויים". המלחמה במתאר התת קרקעי מתעצמת גם בזירה התקשורתית כשבצה"ל מספקים הוכחות לכך שפצועי דאע"ש מועברים לעזה

האיום המרכזי בדרום: מנהרות (רויטרס)

הפלסטינים מדווחים כי כמה מאנשי הזרוע הצבאית של חמאס נהרגו היום (שלישי) בקריסת מנהרה נוספת בעזה. מדובר בפעם השלישית שאירוע מסוג זה מתרחש בתוך שבועיים, במסגרת מאמצי הארגון לשקם את תשתית המנהרות. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך היום הודיע דובר חמאס כי אחד ההרוגים בתקרית הוא מרוואן ברהום, תושב חאן יונס. איום המנהרות הפך למאמץ העיקרי של חמאס אל מול ישראל, שמגבירה את המאמצים להתגונן גם במתאר התת קרקעי.

"אנחנו מוקפים בחיות טרף, צריך להתגונן", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו שסייר בתוואי הגדר המזרחי שמוקם בגבול עם ירדן. "בסופו של דבר במדינת ישראל כמו שאני רואה אותה, תהיה גדר שתקיף את כולה".

נתניהו הוסיף כי בגבול הדרומי ובאזור יהודה ושומרון איום המנהרות הוא פחות משמעותי עקב תנאי השטח ופריסת בתים בסמוך לתוואי הגדר, מה שמאפשר חפירת פירים בנסתר מעין מערכת הביטחון. בשל כך לדבריו, הגדר תהווה תשובה ראויה במתארים אלו, וזאת בניגוד לנעשה בגבול הדרומי.

איזנקוט: "פועלים נגד המנהרות"

דברי ראש הממשלה מקבלים חיזוק מצד המערכת הצבאית, שם מצביעים על ריכוז מאמצים גבוהה בחיפוש המנהרות בעוטף עזה. "אנחנו הצבנו את איום המנהור ההתקפי כמשימה מספר 1 לשנים 2015-16", אמר הרמטכ"ל איזנקוט בכנס "צה"ל והחברה הישראלית" במרכז הבינתחומי בהרצליה.

הרמטכ"ל הבהיר כי ישראל ערוכה הגנתית באופן חזק מאוד, במקביל לאיום התת קרקעי איתו היא מתמודדת בשלל דרכים בהן: מאמצעים מודיעיניים, פעילות יזומה ענפה, תחבולות וחידוש. "יש לנו יכולות מתקדמות מאוד לאיתור מנהרות", טען הרמטכ"ל. "רוב המאמצים סמויים, אך מי שיסתובב היום סביב גבול הרצועה יראה כלים הנדסיים פרוסים שפועלים ללא הפסקה לאיתור המנהרות".

האלוף מרדכי בקרב נגד חמאס

האלוף מרדכי: צה"ל הוכיח שחמאס מטפל בפצועי דאע"ש

כוחות צה"ל והחמאס ממשיכים לפעול כל העת על הקרקע ומתחתיה, אך המערכה בין הצדדים ממשיכה גם במישור התקשורתי. מתאם פעולות צה"ל בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, חשף אתמול כי חמאס מטפל בפצועי דאע"ש בסיני ומאז בין הצדדים מתנהלים חילופי האשמות, שהגיעו היום לשיא עם חשיפת שמו של האחראי על העברת הפצועים מסיני לעזה.

הדברים שאמר מרדכי בפני אנשי פורטל החדשות הסעודי "אליאף"  עוררו תגובות נזעמות מצד חמאס שהבהיר כי "בבתי החולים הממשלתיים בעזה מטופלים חולים המתגוררים בעזה בלבד". דובר משרד הבריאות של חמאס הוסיף כי "הדיווחים של ישראל חסרי בסיס".

ההכחשה הגורפת מצד חמאס קידמה את הגורמים בצה"ל לשלב ההוכחות במלחמה התקשורתית. גורמי ביטחון חשפו בפני חדשות 2 את שמו של אחד מאנשי חמאס המופקדים על הכנסת פעילי טרור מאזור סיני לטיפול רפואי ברצועת עזה, מוחמד סטרי, ממחנה הפליטים חאן יונס.