הוטרדת מינית? קבל 500 שקלים

פיצויים בסך 500 שקלים - זה הסכום הזעום שקיבלו לוחמים בחטיבת הצנחנים שהוטרדו מינית על ידי מפקד הפלוגה שלהם בגדוד 101. "מרגישים מנוצלים, ניסו להשתיק את זה", סיפרו לוחמים שנפגעו. דובר צה"ל: רוב המתלוננים מסרו שאינם מתנגדים להסדר

לפני ארבע שנים התלוננו 12 חיילים בצנחנים שמפקד הפלוגה שלהם הטריד אותם מינית. מאז התקיים הליך משפטי, שבימים האחרונים הוכרע בהסדר טיעון. במסגרתו כל חייל קיבל 500 שקלים פיצוי. כעת זועמים הקורבנות על העונש המגוחך ויוצאים נגד משרד הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בימים האחרונים הופתעו החיילים לגלות באמצעות העברה בנקאית לחשבונם כמה שווה מבחינת הצבא הטרדה מינית. "פתאום ראיתי בחשבון בעובר ושב 500 שקלים ואת השם של המ"פ", מתאר אחד הלוחמים. "הבנתי שאלה הפיצויים שקיבלתי על מה שקרה".

מדובר באירוע חמור: מפקד פלוגה בגדוד 101 ששמו עדיין אסור בפרסום, הודה במיוחס לו במסגרת הסדר הטיעון. הוא קיבל ארבעה חודשי עבודות צבאיות, הורדה לדרגת טוראי - בנוסף לפיצוי הכספי הזעום.

"אני מרגיש מנוצל, זו הבעיה בכל הסיפור הזה", טוען ט', אחד הלוחמים שהותקפו. "זו נקודה שחורה בחיים שלי ללא ספק. אני מרגיש ש-500 שקלים זה לבזות אותנו, במיוחד כשאתה גם מרגיש שאין לך תמיכה".

"יש תחושה שלקחו את הצד שלו בכל העניין הזה", אומר ח', לוחם נוסף שנפגע. "ממש השתיקו את זה. ניסו לא לעשות מזה עניין. אנחנו לא מחפשים רעש תקשורתי, אנחנו פשוט מחפשים שיפתרו את זה מולנו. לא רק נשים מוטרדות בצבא".

החיילים מתכוונים לתבוע את משרד הביטחון

הלוחמים דורשים שמשרד הביטחון יכיר בהן ויסייע להם במימון טיפול פסיכולוגי בעקבות האירועים שחוו בשירות. "אני חושב שטיפול פסיכולוגי היה עוזר לי אין לי דרך לממן אותו בעצמי", מבהיר ט'.

"מה שבית הדין גזר על אותו קצין זה עונש קל מידי שיש בו מידה מסוימת של זלזול בו ובחיילים אחרים. נתבע את משרד הביטחון כדי שיכירו בנכות שנגרמה לו", ציין עו"ד עידן דביר, המייצג את אחד הלוחמים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הקצין הורשע על פי הודאתו. ההסדר גובש בין השאר בשל קשיים ראייתיים, רוב המתלוננים מסרו שאינם מתנגדים להסדר. צה"ל רואה בחומרה כל מעשה פגיעה על רקע מיני ונלחם בתופעות פסולות אלו".