גופות המחבלים משער שכם הוחזרו למשפחות

בצה"ל הסכימו להעביר למשפחות המחבלים - שרצחו את לוחמת מג"ב הדר כהן ז"ל בירושלים - את הגופות, בתנאי שההלווייה לא תוביל להסתה. ליברמן זעם: "נתניהו מבצע את דרישות הח"כים הערבים". עימותים בשטחים: פלסטיני בן 14 השליך בקבוק תבערה ונהרג מאש צה"ל

זירת הפיגוע בי-ם, היום

צעד הומניטרי ומעורר מחלוקת: גופות שלושת המחבלים שביצעו את הפיגוע בשער שכם, בו נרצחה הלוחמת הדר כהן ז"ל, הוחזרו היום (שישי) לשלטון המקומי באזור ג'נין - שיעבירו אותן למשפחות. בצה"ל אישרו כי הגופות הועברו למטרת קבורה, לאחר שהמשפחות התחייבו כי ההלווייה לא תהפוך למפגן הסתה‎. ההחלטה מגיעה פחות מיממה לאחר פרסום הפגישה בין הח"כים הערבים למשפחות מחבלים מגל הטרור האחרון לצורך שחרור גופות מחבלים נוספות - פגישה שעוררה זעם רב ואף קריאות לנקוט בצעדים משפטיים נגד הח"כים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, זעם על המהלך: "נתניהו מדבר בקול גדול ותקיף נגד הח"כים הערבים שנפגשים עם משפחות המחבלים - אבל מיד מבצע את דרישתם ומחזיר את גופות המחבלים. מילותיו של נתניהו, כרגיל, ריקות מתוכן ולעומת זאת קברי בני עמנו הנרצחים הולכים ומתמלאים".

במקביל, העימותים והפרות הסדר בגדה וברצועת עזה נמשכים: מספר פלסטינים שהיו ליד גדר המערכת בדרום נפצעו מאש צה"ל. בחלחול הסמוכה לחברון ירה צה"ל בנער בן 14 שהשליך בקבוק תבערה לעבר חיילים: הכוח, שפעל במשימת אבטחה על כביש 60, זיהה את היום וירה לעבר הנער - שמת מפצעיו. חשוד נוסף נעצר.

שלשום, שעות לאחר הפיגוע, כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון ביטחוני בהשתתפות שרים בקבינט, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וראש השב"כ יורם כהן בעקבות הפיגוע בשער שכם. בדיון הוחלט להטיל כתר על העיירה קבטיה ליד שכם, ממנה יצאו שלושת המחבלים - כתר שנמשך גם היום: בצבא הסבירו כי הכניסה והיציאה אסורים מלבד מקרים הומניטריים, כחלק מההיערכות הביטחונית באזור.

במהלך הכתר בקבטייה נעצרו מספר חשודים, שנבדקת מעורבותם בפיגוע הקטלני - אם היו מעורבים בתכנון, או סייעו בהשגת אמצעי הלחימה ובהסעת המחבלים לירושלים. במקביל, פעלו כוחות צה"ל בקבטיה למיפוי בתי המחבלים שביצעו את הפיגוע לקראת הריסתם - בהתאם להנחיית הדרג המדיני.

המחבל השלישי, אחמד אבו אלרב (אחמד אבו אלרב)

בתוך כך, ולמרות הפרות סדר ביהודה ושומרון ובעזה במהלך היום, בארגון חמאס מנסים להנמיך את הלהבות: בכיר בתנועת חמאס הצהיר בתקשורת כי התנועה אינה מעוניינת לצאת למבצע צבאי. כמו כן הועברו מסרים ברוח דומה לישראל דרך טורקיה וקטאר.

היתרי הכניסה ל"חמולות" נשללה, הנרצחת נטמנה

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב פולי מרדכי, הקפיא אתמול את היתרי החמולות של המפגעים מקבטיה: מדובר על עשרות היתרים ששימשו את בני משפחות המפגעים לתעסוקה ולמסחר לישראל.

אתמול נטמנה הדר כהן ז"ל בבית העלמין הצבאי ביהוד. חברתה, לוחמת מג"ב רווית מיריאשווילי שנפצעה גם היא בפיגוע, הגיעה למקום. "היית גיבורה אמיתית", ספד לה אביה. במהלך ההלוויה נשמעו קריאות כלפי לוחמי מג"ב שהיו במקום: "למה שלחתם אותה לשם?".

"הדר אהובה שלי, זאת שהיתה קוראת לי אבוש", המשיך האב. "היית לי אהובה מכל, איך אפרד ממך? כולם אומרים שהיית גיבורה אמיתית אבל אף אחד לא מכיר אותך מקרוב באמת. את החום, השובבות, שמחת החיים. העקשנות שלך להגיע רחוק. אני גאה בך. ומצדיע לך". מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, השר לביטחון פנים גלעד ארדן ומפקד מג"ב ניצב קובי שבתאי הגיעו גם הם.

רב-שוטר הדר כהן

"הדרי, מיקרה שלנו הפכת ליקרה של כל עם ישראל", ספדה לה אחותה, מור. "איך מגיבים כששומעים את הדפיקות בדלת? התפללתי שה' יחזיר אותך אלינו. כולם הלכו אחרייך, כריזמתית כזאת. למרות שהיינו רבות ריבים מטופשים אני אוהבת אותך. את היית האור שלנו. בנשמתך חסמת את המחבלים הארורים חדורי השנאה. בכל הכוח נכנסת בו ולא היה אכפת לך מהמשפחה, מההורים - עם ישראל עמד מול עינייך".

כהן, בת 19 מאור יהודה, התגייסה למשמר הגבול לפני כחודשיים, והותירה אחריה הורים, אח ואחות. היא הנרצחת ה-31 בגל הטרור האחרון.

ניר דבורי השתתף בהכנת הידיעה.