המבקר: "ליקויים חמורים בהיערכות לאיום למנהרות"

בטיוטת דוח חריפה מצביע מבקר המדינה על ליקויים חמורים בהתמודדות המדינה עם איום המנהרות – בכל החזיתות. בשל הדחיפות, הורה המבקר להעביר את הדוח באופן מיידי לעיון ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל

"ליקויים בהיערכות לאיום המנהרות" (רויטרס)

בצל החשש הגובר ביישובי עוטף עזה מחפירת מנהרות התקפיות לשטח ישראל - מבקר המדינה יוסף שפירא הורה להעביר עוד היום (חמישי) לידי ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל טיוטת דוח בנושא היערכות מערכת הביטחון לאיום המנהרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למרות שהדוח טרם הושלם, השופט בדימוס יוסף שפירא הורה להעביר כבר בשלב זה את הטיוטה, וזאת "נוכח הדחיפות המסתמנת בנושא המנהרות בכל החזיתות". ממשרד המבקר נמסר כי טיוטת הדוח מצביעה על "פערים וליקויים, חלקם חמורים, בהיערכות לאיום המנהרות והטיפול בהן". הדוח עוסק בשנים שקדמו למבצע "צוק איתן" ובמהלך המבצע עצמו.

קיבלו את טיוטת הדוח (חיים צח, לע"מ)

במשרד המבקר החלו בביקורת ראשונית בנושא מנהרות הטרור כבר בפברואר 2014, וכחצי שנה לאחר מכן נפתחה בחטיבה לביקורת מערכת הביטחון במשרד המבקר בדיקה רחבה שעוסקת במבצע צוק איתן.

בקרוב תועבר טיוטת פרק נוסף בדוח. טיוטה זו תתמקד בביקורת על תהליכי קבלת ההחלטות בקבינט המדיני-ביטחוני, בתפקודו של הקבינט וביחסים בין הקבינט לבין הדרג הצבאי - כולל בכל הנוגע לאיום המנהרות. הדוח המלא יכלול גם התייחסות למענה הטכנולוגי לבעיית המנהרות.

היום נפגשו ראשי רשויות ביישובי עוטף עזה עם בכירים בצה"ל, שהבהירו להם כי בכוונת הצבא להגדיל משמעותית את המאמץ לאתר מנהרות התקפיות. "נעבה כוחות במרחב, גם כדי לאתר מנהרות וגם כדי לחזק את תחושת הביטחון", מסרו הבכירים.

כמה יעלה מכשול נגד המנהרות?

אתמול פורסם בחדשות 2 כי במערכת הביטחון עמלים בימים אלה על פתרון לגילוי וטיפול במנהרות, שהפכו בשנים האחרונות לאיום המרכזי מרצועת עזה. עלות פריסתה של המערכת שפותחה לאיתור וטיפול בחפירות מסביב לכל רצועת עזה צפויה להגיע ל-2.5 מיליארד שקלים.

לדברי גורמים בצבא מדובר במערכת ייחודית בעולם שנותנת מענה טוב לבעיה. המערכת הזאת יכולה להפוך מבצעית בתוך חודשים ולהתפרש לאורך כל 65 הקילומטרים מסביב לרצועת עזה, במקביל לגדר. הגורם היחיד שמעכב כעת את יישום המהלך הוא המימון הכספי.

בשלב זה, הגדירה מערכת הביטחון את 20 הקילומטרים הסמוכים ליישובים בעוטף עזה בעלי הסיכון הגבוה ביותר בעדיפות. עלותה של ההתקנה סמוך לאותם יישובים - 900 מיליון שקלים.

ח״כ חיים ילין (יש עתיד) הגיב לטיוטת המסמך של המבקר ואמר: "אני קורא למבקר המדינה לסיים את הבדיקה במהרה ולהגיש את דו״ח הביקורת על היערכות מערכת הביטחון על המנהרות במהרה. לא ייתכן כי שנה וחצי מתום מלחמת "צוק איתן" ודו"חות העוסקים בביטחון מדינת ישראל ושמירה על חיי האזרחים, עדין לא הוצגו בפני הגורמים הרלוונטים. על המבקר להמשיך ולבדוק את המצב כיום, המנהרות הן איום טקטי שעלולות להפוך לאיום אסטרטגי, מדובר בחיי אדם".