שער שכם בירושלים הפך לשער הטרור: "אין פתרון קסם"

פחות מיממה לאחר הפיגוע הקטלני בכניסה לעיר העתיקה, במשטרה מבהירים כי "אי אפשר לבצר את היעד התיירותי" - שהפך לזירת טרור נפיצה בארבעת חודשי הטרור. האם ניתן למנוע את שטף הפיגועים באתר?

אחד ממוקדי גל הטרור הנוכחי, לצד צומת גוש עציון וכביש 443, הוא שער שכם במזרח ירושלים: המקום, שנחשב בעבר לשער היפה ביותר בכניסה לעיר העתיקה ולמקומות הקדושים, הפך לזירה מאובטחת בהרבה – ולמטרה "פופולרית" למחבלים. שעות ספורות לאחר הפיגוע הקטלני, במערכת הביטחון טרם גיבשו החלטות חדשות. אמש הצהיר ראש הממשלה נתניהו כי יתוגברו הכוחות ויבוצעו מעצרים, אך האם הצעדים ישפיעו בפועל על תחושת הביטחון?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך כל ימות השבוע מגיעים מתפללים רבים לשער שכם, ובסוף השבוע תנועת המבקרים באזור עמוסה במיוחד: אלפי מוסלמים נכנסים דרך השער לתפילות יום השישי, בעוד בשבת בעיקר מתפללים יהודים עוברים במקום – ובמספר מקרים מותקפים על ידי מחבלים. בסמוך לשער שכם נמצאת תחנת רכבת קלה וגם קווי האוטובוס הלבנים-ירוקים מהגדה עוצרים בסמוך למקום.

במשטרה מבהירים, פחות מיממה לאחר הפיגוע בו נרצחה לוחמת מג"ב, כי לא ניתן לספק פתרונות קסם ולנטרל כל פיגוע או ניסיון לפיגוע - או להפוך יעד תיירותי וסמל בבירת ישראל ליעד מבוצר. ומה כן ניתן לעשות נגד המחבלים והפיגועים באזור? להמשיך להגיב בנחישות ובמהירות. בעיריית ירושלים סירבו להשיב לפנייתנו וטענו כי הסוגיות הקשורות לגל הטרור - בהן תחושת הביטחון של התושבים ושינויי ההיערכות - "נמצאות באחריות גורמי הביטחון ולא באחריות העירייה".

זירת הפיגוע בשער שכם, אתמול (יונתן סינדל / פלאש 90)

"השוטרים נמצאים קרוב ומגיבים מהר"  

"הפיגוע האחרון היה יכול להסתיים עם תוצאות חמורות הרבה יותר - אילולא במקום היו מוצבים שוטרים רבים שפעלו במהירות, נטרלו וחיסלו את חוליית המחבלים החמושים", הבהירו במשטרת ירושלים.

על ההיערכות והכוננות אמרו במשטרה כי "במחוז פרושים מאות שוטרים ממחוזות רבים בארץ, ופרישתם מתבצעת על בסיס הערכות מצב וניתוח האיומים האפשריים", הוסיפו. "בכל נקודות החיכוך מוצבים כוחות שמיומנותם מוכחת מאירוע לאירוע, שמסתיים תוך שניות. השוטרים נמצאים קרוב ומגיבים בצורה מהירה ונחושה לאיומים - וכך קרה גם הפעם".

"אי אפשר להפוך את שער שכם ליעד מבוצר, כל אדם שמסתובב סביב שער שכם או בסמטאות העיר העתיקה הוא טבעי לסביבה. עשרות אלפים נמצאים שם מדי יום - והמשימה של השוטרים מאוד מורכבת ומאתגרת. האירוע הוכיח את רמת הדריכות שמסוגלים לזהות אפילו שבריר של התנהגות חשודה".

נרצחה בשער שכם. הלוחמת הדר כהן (משרד הביטחון)

המחבלים מתקרבים לשוטרים, מתנפלים ופוגעים בהם - ומנוטרלים תוך שניות

בארבעת החודשים האחרונים נוטרלו מחבלים רבים שהגיחו באזור כשהם חמושים בסכינים על מנת לבצע פיגועים קטלניים - חלקם אף הצליחו לדקור ולפצוע אזרחים ואנשי ביטחון. מנגד, שוטרים רבים הוצבו במקום במטרה לזהות כל תנועה חשודה, לנסות ולמנוע את הפיגוע הבא - או לנטרל במהירות האפשרית את המחבלים.

רבים מהאירועים המתרחשים במקום, נוקטים המחבלים בשיטה זהה: מתקרבים לאנשי כוחות הביטחון שמבקשים מהם להזדהות, שולפים את מסמכי הזיהוי שלהם - ואז, כשהם קרובים אליהם, דוקרים אותם או יורים בהם.

כך למשל באוקטובר האחרון, עת החל גל הטרור, תיעדו מצלמות האבטחה את רגעי הטירוף של מחבל שישב סמוך לשוטרים המוצבים בשער שכם, החל לשוחח איתם - ואז התנפל עליהם והחל לדקור אותם. הוא חוסל תוך שניות על ידי השוטרים ששלפו את הנשק וירו בו.