אחרי הפיגוע בשער שכם: גל מעצרים בקבטיה

בעקבות דיון החירום שכינס ראש הממשלה נתניהו לאחר הפיגוע בשער שכם, הוחלט על מספר צעדים, בהם המשך הכתר שהוטל על אזור קבטיה. עוד הוחלט בדיון על פתיחת גל מעצרים שהחל הלילה במחנה הפליטים ממנו יצאו המחבלים

בעקבות הפיגוע המשולב בשער שכם בירושלים אתמול, בו נרצחה לוחמת מג"ב הדר כהן ז"ל, הוחלט להטיל כתר על אזור מחנה הפליטים קבטיה באזור ג'נין ממנו יצאו שלושת המחבלים. במהלך הלילה ביצעו כוחות צה"ל שפעלו במחנה שורת מעצרים של חשודים פלסטינים שהועברו לחקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת חקירת העצורים תיבדק מעורבותם בפיגוע הקטלני - אם היו מעורבים בתכנון, או סייעו בהשגת אמצעי הלחימה ובהסעת המחבלים לירושלים. במקביל, פעלו כחות צה"ל הלילה בקבטיה למיפוי בתי המחבלים שביצעו את הפיגוע לקראת הריסתם - בהתאם להנחיית הדרג המדיני.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב פולי מרדכי, הקפיא היום את היתרי החמולות של המפגעים מקבטיה: מדובר על עשרות היתרים ששימשו את בני משפחות המפגעים לתעסוקה ולמסחר לישראל.

הצעדים שנקט צה"ל הגיעו בעקבות דיון חירום שכינס אמש ראש הממשלה נתניהו עם ראשי מערכת הביטחון. במוקד הדיון, בו השתתפו שר הביטחון, השר לביטחון פנים, המפכ"ל והרמטכ"ל, עמדה השאלה אם מדובר בשינוי כיוון ומעבר מטרור היחידים לחוליות מאורגנות.

בדיון הוחלט על שלושה צעדים מידיים: כתר על אזור קבטיה - שממנו הגיעו המחבלים, פתיחה בגל מעצרים שכבר החל וכן תגבור כוחות בשטחים.

אתמול תקפו שלושה מחבלים חמושים ברובים, סכינים ומטעני נפץ שוטרי מג"ב המוצבים בשער שכם בירושלים, לאחר שביקשו מהם להציג תעודות זהות. הם רצחו את רש"ט הדר כהן ז"ל ופצעו את רווית, שוטרת מג"ב נוספת באורח בינוני-קשה. במסגרת הפיגוע המשולב, תכננו ככל הנראה המחבלים לפוצץ את מטעני החבלה ולפתוח בירי לעבר קבוצה גדולה של יהודים - מה שהיה מוביל לתוצאות קשות הרבה יותר. כוונתם נמנעה לבסוף הודות לחתירה למגע והתגובה המקצועית של לוחמי מג"ב.

הנשק בו השתמשו המחבלים


אחד המחבלים שביצעו את הפיגוע העלה לפני כחודש פוסט בפייסבוק בו הצהיר על כוונותיו לבצע פיגוע ירי בקרוב. המחבל, אחמד זכארנה, ציין כי מדובר בנקמה על מותו חברו הטוב, שניסה לבצע פיגוע ירי במחסום גלבוע בתחילת חודש נובמבר - וחוסל. "אנחנו מצטרפים אליך בגן העדן ביריות", כתב המחבל מירושלים לחברו. "הפרוזדורים אל מות הקדושים פתוחים".