המפכ"ל לאחר הפיגוע בשער שכם: "מצדיע לשוטרים שמנעו אסון גדול"

הלוחמת הדר כהן נרצחה בפיגוע בי-ם וחברתה רווית נפצעה בינוני-קשה. המפכ"ל אלשיך ביקר אותה והיא אמרה לו: "אנחנו כאן כדי להגן". בצעדים: סגר על קבטיה ומעצרים. אז איך הפך שער שכם למוקד מרכזי בגל הטרור?‎

"נחישות ומהירות התגובה של השוטרים מנעה פיגוע גדול": כך אמר היום מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, לאחר הפיגוע הקטלני בשער שכם. מאז החל גל הטרור, השער שבעיר העתיקה עולה שוב ושוב לכותרות עקב פיגועים וניסיונות רבים של מחבלים לפגוע באזרחים ובעיקר באנשי כוחות הביטחון המוצבים באזור בכוחות גדולים. כוחות הביטחון הרבים במקום מונעים אותם הודות לנטרול מהיר של המחבלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רק היום, כאמור, אירע בשער שכם הפיגוע החמור ביותר שהתרחש בסמוך לו מאז החל גל הטרור, כאשר שלושה מחבלים חמושים ירו לעבר שוטרי מג"ב המוצבים באזור, רצחו את רש"ט הדר כהן ז"ל ופצעו את רווית, שוטרת מג"ב נוספת באורח בינוני-קשה. במסגרת הפיגוע המשולב, נשאו המחבלים על גופם גם מספר מטעני צינור בכוונה להוביל לתוצאות קשות הרבה יותר. כוונתם נמנעה לבסוף הודות לחתירה למגע והתגובה המקצועית של הלוחמים.

רווית, שוטרת מג"ב שנפצעה היום בפיגוע בשער שכם, אמרה למפכ"ל אלשיך שהגיע לבקר אותה בבית החולים: "אנחנו נלחמים בשביל להגן על האזרחים".

 "המחיר הוא מחיר כואב, אבל זה התפקיד שלנו", השיב לה המפכ"ל. "אין לי ספק שחוליית מחבלים שמגיעה עם ארסנל נשק בסדר גודל כזה, הכוונה שלהם היא לבצע פיגוע המוני. התפקוד שלכם, החתירה למגע והנחישות שלכם, וגם של השוטרים והלוחמים הנוספים שהיו במקום מנעה ללא ספק אסון גדול".

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס דיון ביטחוני בהשתתפות שרים בקבינט, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וראש השב"כ יורם כהן בעקבות הפיגוע בשער שכם. בשלב זה הוחלט להטיל כתר על העיירה קבטיה ליד שכם, ממנה יצאו שלושת המחבלים שביצעו את הפיגוע. בנוסף נבחנות אפשרויות צבאיות נוספות להתמודדות עם התקפות הטרור שהולכות ומחריפות. 

המחבלים מתקרבים לשוטרים, מתנפלים ופוגעים בהם - ומנוטרלים תוך שניות

בארבעת החודשים האחרונים, נוטרלו מחבלים רבים שהגיחו במקום כשהם חמושים בסכינים על מנת לבצע פיגועים קטלניים - חלקם אף הצליחו לדקור ולפצוע שוטרים שהוצבו במקום, ושתפקידם לזהות כל תנועה חשודה, לנסות ולמנוע את הפיגוע הבא - או לנטרל במהירות האפשרית את המחבלים.

ברבים מהאירועים המתרחשים במקום, נוקטים המחבלים בשיטה זהה: מתקרבים לאנשי כוחות הביטחון שמבקשים מהם להזדהות, שולפים את מסמכי הזיהוי שלהם - ואז, כשהם קרובים אליהם, דוקרים אותם או יורים בהם.כך למשל באוקטובר האחרון, עת החל גל הטרור, תיעדו מצלמות האבטחה את רגעי הטירוף של מחבל שישב סמוך לשוטרים המוצבים בשער שכם, החל לשוחח איתם - ואז התנפל עליהם והחל לדקור אותם. הוא חוסל תוך שניות על ידי השוטרים ששלפו את הנשק וירו בו.

"נמשיך לפעול בנחישות ובמהירות, אי אפשר להפוך את שער שכם ליעד מבוצר"

בדיוק על אופן הפעולה הזה מדברים היום במשטרת ירושלים, שם מבהירים כי לא ניתן לספק פתרונות קסם ולנטרל כל פיגוע או ניסיון לפיגוע, או להפוך יעד תיירותי וסמל בבירת ישראל ליעד מבוצר. ומה כן ניתן לעשות נגד המחבלים והפיגועים באזור? להמשיך להגיב בנחישות ובמהירות."הפיגוע שאירע היום היה יכול להסתיים עם תוצאות חמורות הרבה יותר - אילולא במקום היו מוצבים שוטרים רבים שפעלו במהירות, נטרלו וחיסלו את חוליית המחבלים החמושים", הבהירו במשטרת ירושלים.

"במחוז ירושלים פרושים מאות שוטרים ממחוזות רבים בארץ, ופרישתם מתבצעת על בסיס הערכות מצב וניתוח האיומים האפשריים", הוסיפו. "בכל נקודות החיכוך מוצבים כוחות שמיומנותם מוכחת מאירוע לאירוע, שמסתיים תוך שניות. השוטרים נמצאים קרוב ומגיבים מהר ונחוש לאיומים - וכך קרה גם הפעם".

שער שכם. על הכוונת של המחבלים (רויטרס)


"אי אפשר להפוך את שער שכם ליעד מבוצר, כל אדם שמסתובב סביב שער שכם או בסמטאות העיר העתיקה הוא טבעי לסביבה. עשרות אלפים נמצאים שם מדי יום -והמשימה של השוטרים מאוד מורכבת ומאתגרת. האירוע היום הוכיח את רמת הדריכות שמסוגלים לזהות אפילו שבריר של התנהגות חשודה".