מעצור מנע מהמחבל לירות בעוד לוחמים

תחקיר הפיגוע בי-ם: 2 מחבלים ירו ודקרו ומחבל אחר ירה על הכוחות שהתנפלו עליהם; מעצור בנשק מנע ממנו להמשיך. הדר כהן נרצחה: "פעלה בגבורה". חברתה במצב קשה. נתניהו כינס דיון ביטחוני: סגר הוטל על קבטיה

זירת הפיגוע בשער שכם (יונתן סינדל / פלאש 90)

תוצאותיו של הפיגוע המשולב שאירע היום (רביעי) בשער שכם בירושלים, בו נרצחה לוחמת מג"ב הדר כהן, היו עשויות להיות חמורות הרבה. מחקירת הפיגוע עולה כי מעצור בנשק מנע מהמחבל השלישי, שפתח באש לעבר הכוחות, לפגוע בלוחמים ואזרחים נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהחקירה מתברר כי שניים מהמחבלים היו אמורים לירות לעבר לוחמי משמר הגבול ולדקור אותם. המחבל הנוסף תכנן לירות לעבר הכוחות המסייעים, שהיו אמורים להתנפל על המחבלים.

המחבל השלישי הספיק לירות כדור או אחד או שניים עד שאירע המעצור בנשקו האוטומטי. אלמלא התקלה, הוא היה עלול לפגוע במספר גדול מאוד של שוטרים.

מהתחקיר עולה כי צוות הלוחמים שחיסל את המחבלים פעל ללא דופי ובדיוק על פי הנהלים וההנחיות - תוך שהשוטרים שומרים על טווח ביטחון מהמחבלים במגע הפיזי ביניהם. אין בשלב הזה שום כוונה לשנות את נוהל בדיקת החשודים במזרח ירושלים.

הערב כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון ביטחוני בהשתתפות שרים בקבינט, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וראש השב"כ יורם כהן בעקבות הפיגוע בשער שכם. בשלב זה הוחלט להטיל כתר על העיירה קבטיה ליד שכם, ממנה יצאו שלושת המחבלים שביצעו את הפיגוע. בנוסף נבחנות אפשרויות צבאיות נוספות להתמודדות עם התקפות הטרור שהולכות ומחריפות.

המפקד השיב לביקורת: "הדר הייתה מיומנת ופעלה בגבורה"

מפקדה של הלוחמת שנרצחה שיחזר את רגעי הפיגוע: "כשביקשתי תעודות מזהות אחד מהם שלף נשק והכה אותו בראשי. הוא דרך את הנשק ורגע לפני שלחץ על ההדק נתתי לו מכה, דרכתי את הנשק ויריתי בו. כשהסתובבתי ראיתי מחבל נוסף עם סכין. שלפתי אקדח ויריתי בו".

"הדר פעלה בגבורה" (רויטרס)

סנ"צ שלומי יוסף, מפקד הגדוד בו שירתה הדר כהן, סיפר כי הלוחמת פעלה בגבורה ובנחישות. "הדר בפעולה הירואית הספיקה לדרוך את נשקה ולחסל את המחבל שדקר את חברתה", אמר. "מחבל שלישי שהגיע מאחור פתח לעברה בירי ופצע אותה קשה מאוד".

בנוגע לביקורת שהושמעו על הצבתה של כהן במקום כה רגיש, חודשיים בלבד לאחר גיוסה, השיב תנ"צ יוסף כי הלוחמות היו מיומנות ומלוות בכוח וותיק. "שתי הלוחמות מוצבות עם לוחם ותיק שמכיר את הגזרה עם עוד שוטרים", ציין מפקד הגדוד. "הן מיומנות להיתקל באירועים מהסוג הזה והן הגיבו בהתאם, בנחישות ובגבורה".

רב-שוטר הדר כהן, בת 19 מאור יהודה, התגייסה למשמר הגבול לפני כחודשיים, והותירה אחריה הורים, אח ואחות. היא הנרצחת ה-31 בגל הטרור האחרון.